Zavřít reklamu

Na začátku roku Apple v souladu s novými evropskými směrnicemi nabídl uživatelům ze států Evropské unie možnost do dvou týdnů od zakoupení obsahu v iTunes a App Storu požádat bez uvedení důvodu o vrácení peněz. Zneužívat ale tento systém nepůjde, vývojáři mít obavy nemusí.

Kalifornská společnost vše provedla v tichosti a k aktualizaci jejích smluvních podmínek se nijak nevyjádřila. Jen v nich je nově uvedeno, že „pokud se rozhodnete svou objednávku zrušit, můžete tak učinit do 14 dnů od obdržení potvrzení o platbě, a to i bez udání důvodu“.

Okamžitě se tak objevily spekulace, jak bude zajištěno, aby nemohli uživatelé tento systém zneužívat, tedy stahovat placené hry a aplikace a po 14 dnech, co je používali, je vracet. A také to již někteří uživatelé vyzkoušeli. Výsledek? Apple vás od možnosti zrušit objednávku odstřihne.

Magazín iDownloadBlog píše o zkušenosti nejmenovaného uživatele, který si nakoupil několik aplikací za zhruba 40 dolarů, dva týdny je používal, a pak zažádal Apple o vrácení peněz. Z Cupertina mu nakonec dorazilo 25 dolarů, než si všeho všimli inženýři Applu a tuto praktiku uživateli zatrhli.

Při dalších nákupech již na uživatele vyskočilo upozornění (na přiloženém obrázku), že jakmile danou aplikaci stáhne, nebude mít možnost požádat o vrácení peněz.

Podle nové směrnice Evropské unie sice Apple není povinen umožňovat reklamaci online nákupů, ale pokud tak neučiní, musí o tom uživatele informovat. Kalifornská společnost nicméně zvolila otevřenější přístup a zpočátku umožňuje reklamovat obsah z iTunes či App Storu bez udání důvodu všem. Až jakmile začne uživatel této možnosti zneužívat, zablokuje mu ji (viz upozornění, kterým Apple splňuje požadavky směrnice).

Zdroj: iDownloadblog, The Verge
.