Zavřít reklamu

Koncem minulého týdne jsme vás informovali o poměrně zajímavé novince, kterou je nový systém pro detekci snímků zobrazujících zneužívání dětí. Apple totiž konkrétně bude skenovat všechny fotografie uložené na iCloudu a v případě detekce tyto případy nahlašovat příslušným autoritám. Ačkoliv systém funguje „bezpečně“ v rámci zařízení, tak se i přesto na giganta strhla lavina kritiky za narušení soukromí, což mimo jiné hlásal i populární whistleblower Edward Snowden.

Problém totiž spočívá v tom, že si Apple doposud zakládá na soukromí svých uživatelů, které chce za každých okolností bránit. Tato novinka ale jejich původní postoj přímo narušuje. Jablíčkáři jsou doslova postaveni před hotovou věc a musí si vybrat mezi dvěma možnostmi. Buďto jim bude zvláštní systém skenovat veškeré snímky uložené na iCloudu, anebo přestanou používat fotky na iCloudu. Celé to pak bude fungovat poměrně jednoduše. iPhone si stáhne databázi hashů, přičemž následně je bude porovnávat s fotkami. Zároveň ještě bude zasahovat do zpráv, kde má chránit děti a včas obeznámit rodiče o rizikovém chování. Obavy pak pramení z toho, že by samotnou databázi mohl někdo zneužít, případně ještě hůř, že by systém nemusel skenovat pouze fotografie, ale například také zprávy a veškerou aktivitu.

Apple CSAM
Jak to celé funguje

Apple na kritiku samozřejmě musel co možná nejrychleji zareagovat. Z tohoto důvodu vydal například dokument s často kladenými otázkami a nyní potvrdil, že systém bude skenovat pouze fotografie, ale ne videa. Zároveň jej popisují jakožto přívětivější verzi s ohledem na soukromí, než co využívají ostatní technologičtí giganti. Zároveň jablečná společnost ještě přesněji opsala, jak to celé vlastně bude fungovat. Pokud při porovnávání databáze se snímky na iCloudu dojde ke shodě, vytvoří se kryptograficky zabezpečený voucher o dané skutečnosti.

Jak již bylo zmíněno výše, systém zároveň půjde poměrně jednoduše obejít, což potvrdil přímo Apple. V takovém případě stačí jednoduše deaktivovat fotky na iCloudu, díky čemuž se procesu ověřování lze snadno vyhnout. Nabízí se ale otázka. Vyplatí se to? Světlou zprávou každopádně zůstává, že se systém zavádí pouze ve Spojených státech amerických, tedy alespoň prozatím. Jak na tento systém nahlížíte vy? Byli byste pro jeho zavedení i ve státech Evropské unie, anebo se jedná o přespříliš velký zásah do soukromí?

.