Zavřít reklamu

Oznámení podpory klávesnic třetích stran v iOS 8 vyvolalo nadšení a po třech měsících, co je nový operační systém i s alternativními klávesnicemi venku, můžeme konstatovat, že zkušenost s psaním textu v iPhonu může být díky nim skutečně výrazně lepší. Od chvíle, co přišla s podporou češtiny, používám SwiftKey, která se nakonec stala mou klávesnicí číslo jedna.

Psaní na základní klávesnici v iOS rozhodně není špatné. Pokud si uživatelé během let na něco stěžovali, klávesnice mezi zmiňované body zpravidla nepatřila. Otevřením se klávesnicím třetích stran však Apple uživatelům umožnil okusit něco, co na Androidu lidé využívají již roky, a udělal dobře. Obzvlášť pro českého uživatele může být nový způsob zadávání textu zásadní novinkou.

Pokud píšete zejména právě česky, musíte se vypořádávat s množstvím překážek, který nám naše jinak kouzelná mateřština staví. Musíte se především starat o háčky a čárky, což na miniaturních mobilních klávesnicích není tak pohodlné, a zároveň kvůli bohaté slovní zásobě není tak snadné vystavět opravdu funkční slovník nutný pro správnou predikci, s níž Apple přišel rovněž v iOS 8.

Predikování toho, co chcete napsat, není ve světě klávesnic ničím novým. Apple v poslední verzi svého operačního systému prakticky jen reagoval na trend z Androidu, odkud nakonec do iOS vpustil i samotné klávesnice třetích stran. Výrazná inspirace pro vývojáře z Cupertina byla právě klávesnice SwiftKey, která patří mezi ty nejpopulárnější. A je lepší než ta základní v iOS.

Inovativní střídmost

Velká výhoda SwiftKey trochu paradoxně tkví v tom, že právě se základní klávesnicí mnoho prvků sdílí. Začněme hned tím nejviditelnějším – vzhledem. Vývojáři se snažili svou klávesnici graficky zpracovat velice podobně jako tu původní z iOS, což je dobré hned z několika důvodů. Jednak s bílým skinem (k dispozici je i tmavý) výborně ladí se světlým prostředím iOS 8 a jednak má téměř identické rozvržení a velikost jednotlivých tlačítek.

Otázka vzhledu je u klávesnice prakticky stejně důležitá jako její samotná funkčnost, protože je to součást systému, kterou používáte téměř neustále, a tak není možné, aby bylo grafické zpracování slabé. Právě na tom mohou některé další alternativní klávesnice pohořet, ale u SwiftKey je tato část v pořádku.

Ještě důležitější je ale ve finále zmíněné rozvržení a velikost jednotlivých tlačítek. Mnoho jiných klávesnic třetích stran přichází se zcela inovativními layouty, ať už kvůli tomu, aby se odlišily, anebo představily nový, rozdílný způsob psaní. SwiftKey ovšem takové experimenty nepodniká a nabídne rozložením velice podobnou klávesnici, jakou známe roky z iOS. Změna přichází až ve chvíli, kdy klepnete na prvních pár písmenek.

Stejně, ale vlastně jinak

Kdo někdy používal anglickou klávesnici v iOS 8 s predikcí, řádek nad klávesnicí navrhující vždy trojici slov dobře zná. SwiftKey si právě pro tento princip vydobyla své renomé a predikce slov je něco, v čem exceluje.

Stačí napsat prvních pár písmen a SwiftKey už vám nabízí slova, která pravděpodobně chcete napsat. Po měsíci používání mě nepřestává fascinovat, jak dokonalý prediktivní algoritmus v sobě tato klávesnice má. SwiftKey se učí s každým vaším slovem, a tak pokud často píšete stejné fráze či výrazy, již vám je pro příště automaticky nabídne, a občas se dostanete do situace, kdy prakticky nemačkáte písmenka, ale jen vybíráte v horním panelu ta správná slova.

Pro českého uživatele je tento způsob psaní zásadní především v tom, že se nemusí starat o diakritiku. Na SwiftKey dokonce ani tlačítka pro čárku a háček nenajdete, ale k tomu později. Byl to slovník, kterého jsem se u alternativních kláves bál nejvíc. Čeština není v tomto ohledu zdaleka tak jednoduchá jako angličtina a aby prediktivní systém fungoval, musí být český slovník v klávesnici skutečně na vysoké úrovni. Ve SwiftKey naštěstí i po této stránce odvedli velice dobrou práci.

Čas od času pochopitelně narazíte na slovo, které klávesnice nezná, ale jakmile ho jednou napíšete, SwiftKey si ho zapamatuje a příště vám ho již sama nabídne. Nemusíte ho nikam žádným dalším klikáním ukládat, jen ho napíšete, potvrdíte v horním řádku a dál nic neřešíte. Opačným způsobem, že podržíte prst na nabídnutém slovu, které již nechcete nikdy vidět, můžete výrazy ze slovníku mazat. SwiftKey lze propojit i s vašimi účty na sociální sítích, odkud si může váš „osobní slovník“ také nahrát.

Ve chvíli, kdy zadáváte nějaké neznámé slovo, je trochu nepříjemná absence háčku a čárky, takže musíte podržet prst na konkrétním písmenu a počkat na zobrazení všech jeho variant, ale zas tak často byste se s tím setkávat neměli. Problém SwiftKey dělají hlavně slova s předložkami, kdy je často nežádoucím způsobem dělí (např. „ne odolatelný“, „za stihnu“ apod.), ale naštěstí se klávesnice rychle učí.

Tradičně, nebo švihem

SwiftKey ovšem není pouze o predikci, ale také o zcela jiném způsobu zadávání textu, tzv. „swipování“, se kterým přišlo hned několik klávesnic třetích stran. Jedná se o metodu, kdy jen přejíždíte po jednotlivých písmenech z daného slova a klávesnice z tohoto pohybu automaticky rozpozná, jaké slovo jste chtěli napsat. Tento způsob je použitelný prakticky jen při psaní jednou rukou, ale v tu chvíli zároveň velice efektivní.

Oklikou se tu dostáváme zpět k tomu, že SwiftKey má podobné rozložení jako základní klávesnice v iOS. U SwiftKey totiž můžete mezi způsobem zadávání textu – tedy mezi tradičním vycvakáváním každého písmena, nebo šviháním prstu – kdykoliv volně přecházet. Držíte-li telefon v jedné ruce, jezdíte prstem po klávesnici, ale jakmile si ho vezmete do obou rukou, můžete dopsat větu klasicky. Zejména pro klasické psaní se pro mě stalo důležité, že je SwiftKey stejná jako základní klávesnice.

Například ve Swype, kterou jsme také podrobili testu, je rozvržení klávesnice jiné, upravené speciálně pro potřeby švihání, a psát na ní klasicky dvěma prsty není tak komfortní. Možnost výběru bez ztráty pohodlí jsem ocenil zejména u iPhonu 6 Plus, kde píšu hlavně oběma palci, ale když jsem náhodou potřeboval rychle reagovat s telefonem v jedné ruce, funkce Flow, jak je tu švihání prstem nazváno, přišla více než vhod.

To, že SwiftKey vychází vstříc oběma způsobům psaní, má ale rozhodně i své zápory. Opět zmíním Swype, kde můžete pomocí gest rychle psát libovolná interpunkční znaménka nebo mazat celá slova. Takové vychytávky SwiftKey nemá, což je trochu škoda, protože právě po vzoru Swype by jistě šly i přes multifunkčnost implementovat. Vedle mezerníku sice najdeme tlačítko pro tečku a když ho podržíme, objeví se další znaménka, ale není to rychlé jako když máte vedle mezerníku tečku i čárku a ještě množství gest, jak další znaménka napsat. Za čárkou také SwiftKey automaticky neudělá mezeru, tedy stejná praxe jako v základní klávesnici.

Polyglotův ráj

Již jsem zmínil, že psát česky je se SwiftKey skutečně radost. Neřešíte háčky a čárky, které vám klávesnice do slov vkládá sama, obvykle stačí napsat jen pár prvních písmen a dlouhé slovo už na vás svítí z horního řádku. Překvapivě dobře si SwiftKey poradí také s češtinářskými neduhy, jako je psaní nespisovných koncovek a dalších drobností. Bál jsem se, že budu muset kvůli SwiftKey psát při každé příležitosti, jako kdybych text adresoval anglické královně, ale opak je pravda. I menší češtinářské přestupky vám SwiftKey dovolí, zejména poté, co se s vámi blíže seznámí.

Neméně zajímavým faktem je, že SwiftKey ovládá vícero jazyků najednou, což částečně zodpovídá otázku, proč na klávesnici chybí i při psaní česky háček s čárkou. Do SwiftKey totiž můžete psát kolika (podporovanými) jazyky chcete, a klávesnice vám téměř vždycky porozumí. Zpočátku jsem této funkci nevěnoval příliš pozornosti, ale nakonec se z ní vyklubala velice příjemná a efektivní záležitost. Už jednou jsem se nad prediktivním slovníkem SwiftKey rozplýval, ale jak pozná, jakým jazykem chci zrovna psát, to už ji často podezřívám ze čtení myšlenek.

Píšu česky a anglicky a skutečně není vůbec žádný problém začít psát větu česky a dokončit ji v angličtině. Styl psaní přitom zůstává stále stejný, jen SwiftKey podle zvolených písmen odhadne, že takové slovo je anglicky a jiné česky. V dnešní době se bez angličtiny (ale i dalších jazyků) stejně prakticky nikdo z nás neobejde a možnost psát stejně pohodlně v češtině a angličtině zároveň je vítaná.

Na Googlu hledám anglický výraz a vedle česky odpovídám na textovou zprávu – vše na stejné klávesnici, stejně rychle, stejně efektivně. Nemusím přepínat nikam jinam. Ale tady se dostáváme asi k největšímu problému, který zatím provází snad všechny klávesnice třetích stran.

Apple ničí zážitek

Vývojáři říkají, že za to může Apple. Ten má ale pravděpodobně plno starostí s vlastními chybami v iOS 8, a tak oprava stále nepřichází. O čem je řeč? Uživatelskou zkušenost s klávesnicemi třetích stran ničí to, že čas od času prostě spadnou. Odešlete například zprávu ze SwiftKey a najednou se objeví základní iOS klávesnice. Jindy se zase klávesnice vůbec neobjeví a je třeba celou aplikaci restartovat, aby naskočila.

Problém nepotkává jen SwiftKey, ale všechny alternativní klávesnice, jež trpí především tím, že jim Apple vymezil jen minimální limit operační paměti a jakmile by ho měla daná klávesnice vyčerpat, iOS se ji rozhodne vypnout. Proto například po odeslání zprávy přeskočí klávesnice zpět na základní. Druhý zmíněný problém s nevysunutím klávesnice by měl být způsobem kvůli problému v iOS 8. Apple ho má dle vývojářů již brzy opravit, ale zatím se tak neděje.

Každopádně tyto zásadní problémy, jež nejvíce ničí zážitek z využívání SwiftKey a dalších klávesnic, nejsou na straně vývojářů, kteří v tuto chvíli jen stejně jako uživatelé čekají na reakci inženýrů Applu.

V souvislosti s vývojáři a konkrétně SwiftKey se pak snad může objevit ještě jedna otázka – jak je to se sbíráním dat? Některým uživatelům se nelíbí, že aplikaci musejí povolat plný přístup v systémovém nastavení. To je však zcela nezbytné pro to, aby mohla klávesnice komunikovat s vlastní aplikaci, ve které probíhá veškeré její nastavování a přizpůsobování. Pokud SwiftKey plný přístup neudělíte, nemůže klávesnice využívat predikci a automatické opravy.

Ve SwiftKey ujišťují, že na soukromí svých uživatelů kladou velký důraz a veškerá data jsou zabezpečena šifrováním. To souvisí především se službou SwiftKey Cloud, ke které se můžete přihlásit zcela dobrovolně. Cloudový účet na serverech SwiftKey vám zaručí zálohu vašeho slovníku a jeho synchronizaci napříč všemi zařízeními, ať už se jedná o iOS nebo Android.

Například vaše hesla by se navíc na servery SwiftKey vůbec neměla dostat, protože pokud je pole v iOS správně nadefinované, u zadávání hesla se automaticky zapne systémová klávesnice. A pak už je jen na vás, zda věříte, že Apple data nesbírá. Pochopitelně také tvrdí, že ne.

Není cesty zpět

Po příchodu češtiny do SwiftKey jsem měl v plánu tuto alternativní klávesnici pár týdnů testovat a po měsíci se mi natolik dostala pod kůži, že se již prakticky nemohu vrátit zpět. Psát na základní iOS klávesnici je po okusení SwiftKey až příliš bolestivé. Najednou se vám automaticky nedoplňuje diakritika, v případě potřeby nefunguje švihání prstem po tlačítkách a už vůbec vám klávesnice nenapovídá (minimálně ne v češtině).

Pokud zrovna SwiftKey kvůli nepříjemnostem v iOS 8 nespadne, nemám v drtivé většině případů důvod přepínat zpět na základní klávesnici. Maximálně když chci napsat nějaký text bez diakritiky, tam pak iOS klávesnice vítězí, ale takových příležitostí již není mnoho. (Vzhledem k tarifům s neomezenými SMS potřebujete takto psát v podstatě už jen v zahraničí.)

Rychlé učení a především neuvěřitelně přesná predikce slov činí ze SwiftKey jednu z nejlepších alternativních klávesnic pro iOS. Za nejlepší ji jistě budou považovat ti, co chtějí klasickou zkušenost (stejné rozvržení kláves a podobné chování) smísit s moderními přístupy, které vám ulehčí život při psaní jakéhokoliv textu v iPhonu i iPadu.

Klávesnice SwiftKey byla testována na iPhonech 6 a 6 Plus, verzi pro iPad článek nezahrnuje.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/swiftkey-keyboard/id911813648?mt=8]

.