Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Obavy, že by mohl jeden iPhone 6S vydržet na baterii fungovat déle než druhý, protože jeden má procesor od Samsungu a druhý od TSMC, můžeme zřejmě definitivně zahnat. Další podrobnější testy potvrdily tvrzení Applu, že při reálném použití se oba čipy liší jen minimálně.

Na fakt, že se Apple rozhodl diverzifikovat výrobu klíčové součástky nových iPhonů 6S – čipu A9 – mezi Samsung a a TSMC, upozornila koncem září rozborka Chipworks. Následně zvídaví uživatelé začali totožné iPhony s rozdílnými procesory, které se díky výrobní technologii liší ve velikosti, porovnávat a při určitých testech se zjistilo, že čipy od TSMC jsou mnohem méně náročné na baterku.

Na rozpínající se kauzu nakonec musel zareagovat Apple, který uvedl, že „skutečná výdrž baterie iPhonu 6S a iPhonu 6S Plus, dokonce i s ohledem na odlišnosti v komponentech, se liší o 2 až 3 procenta“, což uživatel při běžné zátěži nepozná. A právě tato čísla nyní potvrdily testy magazínu ArsTechnica.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Srovnávány byly dva stejné modely iPhonu 6S, ale každý s procesorem od jiného výrobce. Oba s vyjmutou SIM kartou a nastavené na stejný jas displeje prošly celkem čtveřicí testů. ArsTechnica ověřila jednak Geekbench, přes který testovaly rozdílné čipy již dříve jiní, a nakonec právě pouze v tomto testu, jenž po celou dobu vytěžuje procesor na 55 až 60 procent, byl rozdíl mezi procesory znatelnější, více než zmíněná dvě až tři procenta.

Při WebGL testu je procesor také neustále zatěžován, nicméně o něco méně (45 až 50 procent) a výsledky z něj byly prakticky totožné. To stejné platilo i u GFXBench. Obě měření zatížily iPhony zhruba tak, jak to dokáže 3D hra. V jednom testu si vedl nepatrně lépe A9 od TSMC, ve druhém od Samsungu.

Realitě se pak nejvíce přibližuje poslední měření, které ArsTechnica provedla tak, že nechala každých 15 vteřin načítat webovou stránku, než iPhone umřel. Rozdíl: 2,3 %.

ArsTechnica poznamenává, že telefon s čipem od Samsungu měl až na výjimky stabilně horší výdrž baterie než telefon s čipem od TSMC, ale jediný zásadní rozdíl přinesl pouze Geekbench test, během které je procesor vytěžován tak, jak ho uživatel při běžném používání většinou vůbec nezatíží.

Po většinu času by tak měly baterie ve všech iPhonech 6S vydržet podobnou dobu. Čísla, která uvedl Apple, odpovídají a většina uživatelů by neměla rozdíl mezi procesorem od TSMC a Samsungu zpozorovat.

Zdroj: ArsTechnica

Diskuze k článku

    No podla toho grafu to vyzera tak, ze rozdiel v spotrebe procesorov naozaj je. Cim viac sa vyuziva procesor a menej ostatne casti, tak iPhone so Samsungovym procesorom vyzera kratsie. pri telefonovani, pozerani mailov a webu rozdiel je minimalny, ak ak poriadne pracuje procesor, tak rozdiel vo vydrzi moze byt vyssi ako 20%.

    Taky to tak vidím. Pravdou je, že většina uživatelů nikdy nevytíží iPhone a pak je to jedno, ale vytížit ho jde a pak je to problém. Stejně tak bude asi jiné teplo, mně přijde, že se 6s+ zahřívá se Samsungem více, než 6+.

    Takže je to asi jako u 4ky s příjmem signálu. Vše je OK a stačilo správně držet telefon. Teď pro změnu stačí správně telefon využívat.

celý text

Čtěte více