Zavřít reklamu

I přesto, že Macy a MacBooky od Applu patří mezi jedny z nejspolehlivějších zařízení, tedy co se počítačů týče, tak se může čas od času stát, že nějaká jejich součást přestane správně fungovat. Pokud se například potýkáte s přehříváním, nefunkčními reproduktory či mikrofonem, anebo se třeba váš jablečný počítač čas od času vypne, tak se vám bude určitě hodit tento článek. Každý Mac a MacBook je vybaven jakýmsi „diagnostickým testem“, který využívají i samotní pracovníci Applu. Tento diagnostický test dokáže zkontrolovat veškeré části zařízení a ve výsledku vám řekne, zdali je něco špatně. Pokud chcete zjistit, jak tento diagnostický test spustit, tak pokračujte ve čtení.

Jak na Macu provést diagnostický test, který využívají zaměstnanci v Applu

Ještě před tím, než se do spuštění diagnostického testu pustíte, tak je nutné provést několik „příprav“. Abyste mohli test spustit, tak váš Mac či MacBook úplně vypněte (nesmí se naházet v režimu spánku) a zároveň od něj odpojte veškeré periferie, externí disky a další zařízení. Až poté je vaše zařízení připraveno na vykonání diagnostického testu, který spustíte následovně:

  • Vypněte váš Mac či MacBook a odpojte od něj veškerá zařízení.
  • Nyní si připravte obě ruce a položte je na klávesnici.
  • Levou ruku položte na písmeno D, pravou ruku na spouštěcí tlačítko zařízení.
  • Pravou rukou stiskněte a pusťte spouštěcí tlačítko, levou rukou ihned poté stiskněte a držte písmeno D.
  • Písmeno D pomocí levé ruky držte do té doby, dokud se na obrazovce Macu či MacBooku neobjeví možnost pro výběr jazyka.
  • Na této obrazovce stačí kliknutím vybrat váš preferovaný jazyk.
  • Ihned po výběru jazyka se spustí diagnostický test, který trvá několik minut.
  • Po dokončení testu se vám zobrazí případné chyby či problémy, kterými zařízení „trpí“.
  • Pro restartování či vypnutí zařízení stačí klepnout na příslušné tlačítko ve spodní části obrazovky.

V případě, že diagnostický tet objeví nějakou chybu, tak stačí ve spodní části obrazovky klepnout na Začít. Tímto se macOS zařízení přepne do režimu zotavení, ve kterém lze provést opravu či najít řešení problému. Kromě toho si můžete chybové kódy, které se objeví, zaznamenat, a poté je zkontrolovat na oficiálních stránkách Applu. Pokud vlastníte Mac či MacBook z roku 2013 a starší, tak u těchto zařízení diagnostický test (Apple Diagnostics) nenajdete. Namísto něj však můžete úplně stejným způsobem spustit AHT (Apple Hardware Test), který je diagnostickému testu Apple Diagnostics velmi podobný.

diagnotika - macos
Zdroj: support.apple.com

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.