Zavřít reklamu

V každé kategorii obchodu Apple Store existují aplikace, které vyčnívají nad ostatní. V kategorii deníků a zápisníků je to aplikace Day One. Od recenze, kterou jsme vydali už téměř před dvěma lety, se toho změnilo hodně. Day One byl tehdy v plenkách, neuměl vkládat obrázky, určit polohu, ukázat počasí – všechny zápisky byly čistě textové. Od té doby ale přišla řada aktualizací, a proto je nyní ten správný čas představit si Day One znovu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Ještě než se pustíme do samotného popisu aplikace, je dobré si říci, proč digitální zápisník vůbec používat. Vždyť deníčky si píšou přece jen náctileté dívky. A to je trapné… Jenže záleží jen na vás, jak budou vaše zápisky vypadat. Dnešní technologie povznáší klasický sešitový deníček na úplně jinou úroveň. Přiznám se, že klasický deník bych si nikdy nepsal, ale vkládání fotografií, polohy na mapě, aktuálního počasí, přehrávané hudby, hypertextových odkazy a dalších interaktivních prvků mě baví.

Navíc jako uživatel jablečného ekosystému mám tu výhodu, že ať vezmu do ruky iPhone, iPad nebo sednu k Macu, vždy mám Day One ihned k dispozici s aktuálními daty. Synchronizace totiž probíhá přes iCloud, dodatečně lze také přepnout na synchronizaci přes Dropbox. Během dvou let, po které Day One používám, jsem také změnil způsob psaní zápisků. Nejprve to byl jen čistý text, v současné době nejčastěji vkládám jen fotografie a přidávám maximálně krátký popisek. K fotografii se navíc lépe vážou vzpomínky než k holému textu. A mimo jiné jsem taky líný. Pojďme již však na samotnou aplikaci.

Vytvoření zápisku

V hlavním menu se chytře nachází dvě velká tlačítka pro vytvoření nového zápisku, protože to bude s největší pravděpodobností to, co budete po otevření aplikace učinit. Tlačítkem plus vytvoříte nový zápisek, to není nic překvapivého. Tlačítkem s fotoaparátem také vytvoříte nový zápisek, avšak ihned se do něho vloží fotografie. Tu buďto vyfotíte, vyberete z galerie nebo zvolíte poslední pořízenou fotografii – chytré.

Formátování textu

Na samotném formátování textu se vůbec nic nezměnilo. Day One používá značkovací jazyk Markdown, což na první pohled vypadá hrozivě, avšak není se čeho bát – jazyk je to opravdu jednoduchý. Aplikace vám značky pro formátování navíc sama nabízí, a to v posuvné liště nad klávesnicí. Pokud byste je přeci jen raději psali ručně, můžete se na stručný přehled podívat v recenzi aplikace iA Writer pro Mac.

Novinkou je možnost přidávat odkazy ze služeb YouTube a Vimeo, které se po uložení zápisku objeví jako video, které lze přehrát přímo v Day One. Dále se lze jednoduchým vepsáním zavináče před přezdívku z Twitteru prolinkovat na daný uživatelský profil. (Tuto možnost můžete v nastavení vypnout.) Ostatní odkazy lze samozřejmě také otevřít a navíc je lze přidat do Seznamu četby v Safari.

Fotografie, poloha, počasí

Ačkoli tyto tři věci spolu na první pohled nesouvisí, bude lepší je sepsat dohromady. Pro ilustraci naznačím, jak Day One nejčastěji používám já. Ihned v hlavním menu vytvořím zápisek vložením fotografie z galerie. Automaticky po vložení fotografie se upraví čas zápisku podle času pořízení snímku, načte se poloha a počasí na dané poloze a v daném čase. Vše automaticky a bez starostí.

Adresa polohy se určuje podle map Applu, avšak občas bychom například při focení sochy sv. Václava přáli namísto Václavské náměstí 807/64, Praha, Hlavní město Praha, Česká republika trošku kratší a výstižnější název. Day One naštěstí plně podporuje Foursquare, tudíž lze lokaci dodatečně dohledat. V tomto případě bude jako první nabídnuta Socha svatého Václava | Saint Wenceslas statue, Praha, Czech Republic. A pokud Foursquare využíváte, můžete se také rovnou checknout. (Polohu lze samozřejmě určit i bez fotografie.) Ihned po vytvoření nového zápisku se vaše poloha automaticky načte. Pokud si polohu nepřejete automaticky přidávat, lze tuto funkci v nastavení vypnout.

Jako hlavní poskytovatel dat pro počasí slouží forecast.io, který z mé vlastní zkušeností z Weather Line není na území České republiky nejpřesnější, avšak pro mě osobně je důležitější fakt, že lze díky němu získat informace i ze starších dat. Alternativou forecast.io je HAMweather, ten však umí počasí dohledat jen deset dní nazpět. Pro starší data se opět použije forecast.io. Jen dodám, že pro zobrazení počasí musíte přidat polohu.

Další funkce

Aby toho nebylo málo, Day One od verze 1.12 nabízí uložení názvu právě přehrávaného songu k zápisku. Může se zdát, že to je jen blbůstka na oko, ale když k danému momentu přidáte ještě fotografii, nemůže být uchování vzpomínky snadnější.

Novinkou v aktuální verzi aplikace je také plná podpora koprocesoru M7, který letos debutoval v iPhonu 5s, iPadu Air a iPadu mini s Retina displejem. Díky němu může Day One denně zaznamenávat počet ušlých kroků. Pokud vlastníte starší verze telefonu nebo tabletu, můžete alespoň k jednotlivým zápiskům ručně vybrat druh aktivity – chůzi, běh, jízdu autem apod.

Vzhledem k tomu, že aplikace uchovává informace osobní povahy, neměli bychom opomenout zabezpečení. Day One jej řeší možností uzamknout aplikaci kódem. Ten se vždy skládá ze čtyř čísel, přičemž lze nastavit časový interval, po kterém bude vyžadován. Já osobně využívám jedné minuty, avšak vy si můžete nastavit možnost požadovat jej ihned, po třech, pěti nebo deseti minutách.

Třídění

Stejně jako položky hlavního menu lze i zápisky třídit hned několika způsoby. Prvním z nich je časová osa, která zápisky seřazuje chronologicky za sebou. Pokud obsahuje obrázek, je vidět jeho náhled, stejně tak i popisek polohy a počasí. Funguje zde také zvláštní mód zobrazující pouze zápisky s přiloženou fotografií nebo obrázkem. Třídění dle kalendáře nebo oblíbených položek zřejmě není třeba rozepisovat.

V Day One je možné obsah třídit ještě jedním dalším způsobem, a to za pomoci tagů. Přestože řada lidí štítky nepoužívá (i já se mezi ně řadím), třídění pomocí nich může být opravdu velký pomocník. Abych tuto funkci řádně vyzkoušel, několik tagů jsem si vytvořil; je možné, že se je díky Day One naučím používat pravidelně. Tagy lze snadno přidat kliknutím na ikonu štítku nebo také automaticky pomocí hashtagů v textu zápisku.

Sdílení a export

Pod tlačítkem sdílení se nachází poměrně široká škála možností, jak dále pracovat se zápiskem. Dá se zkopírovat do schránky, poslat mailem jako text nebo příloha v PDF. Zápisek lze také rovnou otevřít v textovém editoru nebo prohlížeči PDF. Proto tyto případy jsem použil iA Writer a Dropbox. Kromě jediného zápisku lze do PDF vyexportovat také všechny najednou, vybrané příspěvky za daný časový úsek nebo podle určitých tagů. Ze sociálních sítí je ve sdílení zastoupen Twitter nebo již zmiňovaný Foursquare.

Nastavení vzhledu

V Day One existuje možnost lehké úpravy vzhledu zápisku, a to konkrétně jejich písma. Můžete nastavit velikost od 11 do 42 bodů nebo také úplně změnit font. Výchozí volbou je moderní bezpatkový Avenir, na který jsem si osobně rychle zvykl a mám jej s aplikací podvědomě spojený. Kromě úprav písma lze také zcela vypnout Markdown a automatické ztučnění prvního řádku.

Další možnosti využití Day One

Jak budete aplikaci používat záleží jen na vaší fantazii a chuti najít chvilku svého času pro vytvoření zápisku. Na blogu Day One můžete nalézt několik skutečných příběhů lidí, kteří si tu chvilku našli:

 • Zhlédnuté filmy: Na první řádek napíšu název filmu, poté někdy přidám svou recenzi a ohodnotím ho od 1 do 10. Pokud jsem byl na filmu v kině, přidám jeho lokaci pomocí Foursqare a většinou také ještě přidám fotku. Nakonec přidám tag „film“ a tím mám vytvořenu svou databází zhlédnutých filmů.
 • Jídlo: Nezaznamenávám si každé jídlo, avšak pokud se nějaké vymyká tomu běžnému nebo pokud jsem zkusil něco nového v restauraci, přidám k němu krátký popis s fotkou a dopíšu tagy #snídaně, #oběd nebo #večeře. To může být užitečné, pokud se do dané restaurace chcete vrátit a nemůžete si vzpomenout, co jste si minule objednali.
 • Zápisky z cest: Ke každému výletu či dovolené vytvořím specifický tag jako „Výlet: Praděd 2013“ a přidám ho ke každému zápisku z této cesty. (Pro budoucí verze se připravuje podpora událostí, které budou obsahovat další metadata jako časový úsek, polohu a další.)
 • Textový procesor: Jelikož Day One podporuje tisk a export, všechny své dokumenty vytvářím právě v Day One. Díky formátování pomocí Markdown nepotřebuji žádný jiný textový editor.
 • Zaznamenání nápadů: Náš mozek disponuje pouze omezeným prostorem pro vše, čím se zabýváme nebo co vymýšlíme. Řešením je dostat své nápady dostatečně rychle z hlavy a někam si je zapsat. K poznačení svých nápadů využívám Day One, přičemž je vždy otaguji jako „nápad”. Poté se k nim vracím a přidávám další detaily, protože se nemusím zabývat samotným udržováním prvotní myšlenky. Vím, že jsem si ji zapsal, což mi dovolilo nad ní přemýšlet hlouběji. To mi napomáhá více se soustředit.
 • Psaní e-mailu: Když píšu nějaký důležitý e-mail, vnímám to jako důležitou součást mého dne, života a vlastně všeho, co dělám. Proto si chci uchovat deník, který mi pomáhá vyprávět příběh mého života bez nutnosti procházení obřího archivu na Gmailu. Také dávám přednost psaní e-mailu v Day One díky podpoře Markdown, protože mi přijde tak nějak přirozený.
 • Zaznemanání polohy/Foursquare check-in: Raději než „checkování“ přes oficiální aplikace Foursquare si svá data uchovávám v Day One, jelikož k dané lokaci si mohu přidat další detaily, včetně fotografie.
 • Pracovní deník: Zaznamenávám si každý hovor, jednání nebo rozhodnutí týkající se mého byznysu. To se mi osvědčilo z důvodu snadného dohledání dat, časů a výsledků jednání.
 • Netradiční deník dítěte: Píšu deník své pětileté dcery. Pořizujeme fotky a sepisujeme uběhlé dny, rodinné výlety, co se děje ve škole apod. Vše píšeme z jejího úhlu pohledu tak, že si ji ptáme otázkami na uplynulý den. Až bude starší, třeba se sama sobě pořádně zasměje.

To je jen několik málo příkladů, jak Day One pomáhá lidem uchovat své vzpomínky či nápady. Já sám si nedokážu svá jablečná zařízení bez přítomnosti Day One vůbec představit. Pokud vlastníte iPhone i iPad, budete potěšeni – aplikace je univerzální. Za plnou cenu 4,49 eur, tedy v přepočtu 120 Kč, dostanete bezkonkurenční nástroj, který vám pomůže usnadnit či obohatit život.

[app url=“http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=https://itunes.apple.com/cz/app/day-one-journal-diary/id421706526?mt=8″]

Diskuze k článku

  Já tedy musím říci, že s aplikací Day One na rozdíl od autora spokojen moc nejsem. Upozorňuji, že tedy používám (resp. 14 dní jsem se snažil) verzi pro iPad. Vypadá na screenshotech líbivě, ale práce v ní je až zbytečné kostrbatá. Každá drobnost vyžaduje přespříliš klikání. A to u denních záznamů unavuje/obtěžuje. Je nutné, aby vše fungovalo samo, bezešvým způsobem, fluidně. A to se zdaleka nekoná. Jednotlivé pohledy třídění jsou tak nějak „tvrdé“, není to moc propojeno na snadný proklik, nabídky se musí zbytečně potvrzovat, málo věcí se nabízí na těch správných místech samo, k pouhému potvrzení. Výběry a listy jsou udělány ne zrovna pohodlným způsobem. Spíše obyčejné nepřívětivé seznamy, bez snahy „vklouznout uživateli do prstů“. Nejsem novinář, abych exaktně a obrázkově dokumentoval jednotlivé případy, ale je to tak… :(

  Mám 2 dotazy: Jde do jednoho příspěvku vložit víc jak jednu fotku?
  A druhý, pro mě důležitejší: Jde u fotky změnit datum? Např upravím-li po pár dnech fotku v jiné aplikaci na jiném místě, než byla pořízena, nedaří se mi jí pak správně zařadit. Zkoušeno na iPhonu a iPadu. Diky

celý text

Čtěte více