Zavřít reklamu
iWant

Opravdu pořádný deník s aplikací Day One

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 417 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 443 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 417 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 443 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 417 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 443 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 417 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 443

Dnes se podíváme na aplikaci, která může posloužit v mnoha situacích. Chcete si psát deník? Rádi si uchováváte příjemné vzpomínky? Chcete si zaznamenávat dojmy ze svých schůzek nebo si jen dělat fotoalbum zajímavých okamžiků? Day One tohle všechno umí, a to v jednoduchém, ale robustním kabátku.

Proč si vést deník? Odpovědí je hodně. Od vyloženě lékařských důvodů, jako jsou neurologické problémy, či pečlivé sledování nálady a životního stylu, až po chuť si uložit vzpomínky, které nechcete opustit. A navíc není deník jako deník. Jistě je jiná věc psát si pracovní žurnál, ve kterém si ukládáte informace o svých schůzkách, úkolech, telefonech, postupu práce apod. A něco jiného je zase třeba Jídelní deník, kde si zaznamenáváte, co vám chutnalo, kde to bylo a díky fotografiím dokonce i jak to vypadalo. Pro každý z těchto úkolů si můžete do vašeho iOS zařízení najít desítky aplikací. Nebo se můžete poohlédnout po jediné, která vám splní všechno tohle. Jednu takovou vám dnes představíme.

Day One je aplikace, která se chlubí obrovským množstvím funkcí. Podrobili jsme jí důkladnému testování a já sám ji už několik týdnů používám a nutno přiznat, že se nechlubí zbytečně.

Day One Journal
Day One Journal
Developer: Bloom Built Inc
Price: Free+

Základní verze je k dispozici de facto zdarma, ovšem plný potenciál dostanete až po zakoupení předplatného pro celou službu. Tím získáte dodatečné funkce, jako je více deníků, pořádná záloha a exportování dat, ukládání plných fotografií, plnohodnotné integrační funkce, možnost nahlížet do deníků přes webové rozhraní a další. Pokud to s psaním deníků myslíte vážně, bude pro vás předplatné služby nutností.

Aplikace má spoustu užitečných funkcí. Kromě standardních textových deníkových záznamů, které můžete i formátovat a opatřovat třeba interaktivními odkazy, můžete do deníku vkládat fotografie nebo vytvořit záznam třeba z události v kalendáři. To je dobré pro pracovní deník, kdy si chcete zaznamenat závěry a dojmy ze schůzky. V deníku tak můžete mít prakticky cokoliv, včetně příslušné fotodokumentace. Tím ale funkce tzv. Activity feed nekončí. Day One si totiž můžete propojit například se svým účtem na Foursquare, takže záznamy můžete vytvářet z jednotlivých checkinů, nebo si jej propojíte s některou z podporovaných sociálních sítí, včetně Facebooku či Twitteru.

Day One
Day One
Developer: Bloom Built Inc
Price: Free+

Ať už bude záznam z čehokoliv, můžete do něj vkládat formátovaný text, odkazy, fotografie (které rovnou z aplikace můžete i pořizovat). Ke každému záznamu můžete přidat umístění (výchozí je aktuální umístění), a dokonce i informace o aktuálním počasí. Pak si ještě k záznamu přidejte jeden nebo více tagů, abyste vše měli správně a podrobně roztříděné. Samozřejmostí je pak různé vyhledávání a filtrování podle obsahu, místa, tagů, a dokonce i podle již zmiňovaného počasí.

Svůj deník si můžete procházet a filtrovat dle libosti, aplikace pak podporuje i hromadné operace s více záznamy, takže například můžete rychle i zpětně přidávat tagy k více záznamům apod. Na deník se můžete dívat různými pohledy, samozřejmě v průběžné časové ose, podle kalendáře, nebo třeba podle mapy dle umístění jednotlivých záznamů. A co s deníkem dál? Můžete si jej vyexportovat, a to včetně hezky upraveného PDF, kde budete mít vše včetně fotek a odkazů. Ale také si třeba můžete přes službu objednat vytištění opravdové fyzické vázané knihy, i když to v našich končinách pravda vyjde na pořádný balík. Obsahy jednotlivých záznamů lze sdílet, nebo třeba publikovat na sociálních sítích.

A jak se dá deníková aplikace použít v praxi?

Předně doporučuji trochu si rozmyslet, k čemu chcete Day One používat a podle toho si vytvořit jednotlivé deníky. Samozřejmě můžete mít všechno v jednom deníku na jedné velké hromadě a odlišovat je třeba jen tagy, ale postupem času sami zjistíte, že to nebyl dobrý nápad. Typickým příkladem tak bude vedení pracovního deníku, soukromého deníku a pro nadšence do zapisování si svých údajů třeba i zdravotního deníku, nebo zvláštního deníku pro nápady a myšlenky. Vytvoříte si jednotlivé deníky, v nastavení si aktivujete požadované integrace a oprávnění (k fotografiím, ke kalendáři, k sociálním sítím), a pak jen žijete. Jakmile budete chtít, otevřete si aplikaci a hned vidíte, co jste ten den dělali, na kterých místech jste byli, jaké jste měli schůzky v kalendáři apod. Z každé takové věci můžete udělat záznam, ten editovat, opatřit vším, čím chcete a uložit. Pak si už jen užíváte čistého a pečlivého vedení deníků.

Osobně tuto aplikaci používám již několik týdnů, vedu si aktuálně osm různých deníků a mám již přes 50 různých tagů. Je to opravdu užitečný nástroj, a to jak pro poctivce, jako jsem já, tak třeba jen pro ty, co si tímto způsobem chtějí rychle uchovat fotky z výletů.