Zavřít reklamu

DisplayMate, renomovaný magazín zabývající se zobrazovacími technologiemi, vydal recenzi displeje nového iPhonu 7. Není překvapivé, že iPhone 7 má lepší displej než všechny předchozí modely. Méně samozřejmé už jsou ovšem velikosti rozdílů a schopnost překročit parametry OLED.

Kategoriemi, ve kterých displej iPhonu 7 exceluje, jsou: kontrast, odrazivost, jas a věrnost podání barev. Kontrast je dokonce rekordně vysoký mezi displeji s technologií IPS LCD a odrazivost rekordně nízká mezi všemi smartphony.

Už předchozí iPhony byly schopny zobrazit kompletní barevnou škálu standardu sRGB. Nejinak je tomu u iPhonu 7, ten ale může zajít ještě dál a dosáhnout až standardu DCI-P3, který se normálně využívá ve 4K televizích a digitalizovaných kinech. Barevná škála DCI-P3 je o 26 % širší než sRGB.

[su_pullquote align=“right“]Displej s nejvěrnějším podáním barev, jaký jsme kdy měřili.[/su_pullquote]

iPhone 7 tedy zobrazí barvy velmi věrně a mezi standardy sRGB a DCI-P3 přepíná dle potřeby – slovy DisplayMate: „iPhone 7 exceluje zejména díky rekordní věrnosti podání barev, která je vizuálně nerozlišitelná od dokonalé a je velmi pravděpodobně mnohem lepší než u kteréhokoliv mobilního zařízení, monitoru, televize nebo UHD televize, kterou máte. […] je to displej s nejvěrnějším podáním barev, jaký jsme kdy měřili.“

Při nastavení maximálního jasu displeje byla naměřena hodnota 602 nitů. To je sice o něco méně, než Applem tvrzených 625 nitů, ale stále je to nejvyšší hodnota, kterou DisplayMate u smartphonu naměřil při testování průměrného jasu (APL) při zobrazení bílé. Při nastavení automatického jasu jeho nejvyšší hodnota při vysoké míře okolního osvětlení dosáhla až 705 nitů. Displej iPhonu 7 je vizuálně dokonalý v rovnoměrném osvětlení všech barev zobrazitelné škály.

V kombinaci s odrazivostí pouhých 4,4 procenta se jedná o displej vynikající při používání v jasném světle. Při slabém (či žádném) okolním osvětlení se zase projeví vysoký kontrast, tedy rozdíl mezi maximálním možným a nejnižším možným jasem. Kontrastní poměr u nového iPhonu dosahuje hodnoty 1762. To je nejvíce, co DisplayMate naměřil u displejů s technologií IPS LCD.

U OLED displejů (např. Samsungu Galaxy S7) může být kontrastní poměr nekonečně vysoký, jelikož body jsou podsvíceny individuálně a mohou být tudíž zcela nepodsvícené (černé).

Nejhůře si displej iPhonu 7 vedl v kategorii ztráty podsvícení při pohledu z úhlu. Ztráta je až 55 procent, což je pro LDC typické. OLED displeje jsou také v této kategorii mnohem lepší.

DisplayMate dochází k závěru, že displej iPhonu 7 v několika kategoriích nastavuje nové laťky a nepotřebuje například ani vyšší rozlišení. Někteří se tak mohou pustit do spekulací, jestli Apple u iPhonů skutečně přejde na OLED.

iPhone 7 nicméně nedosáhl titulu „obecně nejlepší dosud testovaný displej“, který byl naposledy udělen Samsungu Galaxy S7. Ačkoliv LCD displeje mohou mít nad OLED navrch v některých ohledech, druhé zmíněné mohou být tenčí, lehčí, dovolují téměř bezrámečkový design, ohýbání a mód nepřetržitého zobrazení (např. času).

Zdroj: Apple Insider, DisplayMate
Foto: Maurizio Pesce
.