Zavřít reklamu

DisplayMate, renomovaný magazín zabývající se zobrazovacími technologiemi, vydal recenzi displeje nového iPhonu 7. Není překvapivé, že iPhone 7 má lepší displej než všechny předchozí modely. Méně samozřejmé už jsou ovšem velikosti rozdílů a schopnost překročit parametry OLED.

Kategoriemi, ve kterých displej iPhonu 7 exceluje, jsou: kontrast, odrazivost, jas a věrnost podání barev. Kontrast je dokonce rekordně vysoký mezi displeji s technologií IPS LCD a odrazivost rekordně nízká mezi všemi smartphony.

Už předchozí iPhony byly schopny zobrazit kompletní barevnou škálu standardu sRGB. Nejinak je tomu u iPhonu 7, ten ale může zajít ještě dál a dosáhnout až standardu DCI-P3, který se normálně využívá ve 4K televizích a digitalizovaných kinech. Barevná škála DCI-P3 je o 26 % širší než sRGB.

[su_pullquote align=“right“]Displej s nejvěrnějším podáním barev, jaký jsme kdy měřili.[/su_pullquote]

iPhone 7 tedy zobrazí barvy velmi věrně a mezi standardy sRGB a DCI-P3 přepíná dle potřeby – slovy DisplayMate: „iPhone 7 exceluje zejména díky rekordní věrnosti podání barev, která je vizuálně nerozlišitelná od dokonalé a je velmi pravděpodobně mnohem lepší než u kteréhokoliv mobilního zařízení, monitoru, televize nebo UHD televize, kterou máte. […] je to displej s nejvěrnějším podáním barev, jaký jsme kdy měřili.“

Při nastavení maximálního jasu displeje byla naměřena hodnota 602 nitů. To je sice o něco méně, než Applem tvrzených 625 nitů, ale stále je to nejvyšší hodnota, kterou DisplayMate u smartphonu naměřil při testování průměrného jasu (APL) při zobrazení bílé. Při nastavení automatického jasu jeho nejvyšší hodnota při vysoké míře okolního osvětlení dosáhla až 705 nitů. Displej iPhonu 7 je vizuálně dokonalý v rovnoměrném osvětlení všech barev zobrazitelné škály.

V kombinaci s odrazivostí pouhých 4,4 procenta se jedná o displej vynikající při používání v jasném světle. Při slabém (či žádném) okolním osvětlení se zase projeví vysoký kontrast, tedy rozdíl mezi maximálním možným a nejnižším možným jasem. Kontrastní poměr u nového iPhonu dosahuje hodnoty 1762. To je nejvíce, co DisplayMate naměřil u displejů s technologií IPS LCD.

U OLED displejů (např. Samsungu Galaxy S7) může být kontrastní poměr nekonečně vysoký, jelikož body jsou podsvíceny individuálně a mohou být tudíž zcela nepodsvícené (černé).

Nejhůře si displej iPhonu 7 vedl v kategorii ztráty podsvícení při pohledu z úhlu. Ztráta je až 55 procent, což je pro LDC typické. OLED displeje jsou také v této kategorii mnohem lepší.

DisplayMate dochází k závěru, že displej iPhonu 7 v několika kategoriích nastavuje nové laťky a nepotřebuje například ani vyšší rozlišení. Někteří se tak mohou pustit do spekulací, jestli Apple u iPhonů skutečně přejde na OLED.

iPhone 7 nicméně nedosáhl titulu „obecně nejlepší dosud testovaný displej“, který byl naposledy udělen Samsungu Galaxy S7. Ačkoliv LCD displeje mohou mít nad OLED navrch v některých ohledech, druhé zmíněné mohou být tenčí, lehčí, dovolují téměř bezrámečkový design, ohýbání a mód nepřetržitého zobrazení (např. času).

Zdroj: Apple Insider, DisplayMate
Foto: Maurizio Pesce

Diskuze k článku

  Jediný důvod proč přejít na oled bych viděl praˇvé kvuli rozměrům displiye. iPhone mají v porovnání s konkurencí opravdu široké rámečky a i při zachování plochého displye, zaoblených boků, home buttonu a symetrie by se dalo na šířce ušetřim pár milimetrů a na výšku také což by velice zpříjemnilo používání ip. Na druhou stranu ios je založen na bílém pozadí což je pro oled displaye problém. Mohlo. y se tak stát že apple by nasazením oled technologie paradoxně zhoršil uživatelský záźitek z ios.

  ve zdrojových kódech beta verzí iOS10 bylo nalezeno něco jako „dark mode“ takže bych se toho úplně tak nebál :)

  Sice ano ale předpokládám že spíše jako dark mode pro ATV než něco co by bylo napevno. Aspoň já so tedy neumím představit mít všechno bílé pozadí černé.

  OLED panel bude mit tezko mit nekonecny kontrast, nebot by jedna bunka musela zarit nekonecnym jasem oproti zcela vyple bunce. V realnem prostredi tedy nemozne.

  Na webu Displaymate je to přesně opačně. Jelikož nepodsvícený bod je tak tmavý, jak mu to okolí umožňuje, rozdíl (kontrast) mezi nejvyšším možným a nejnižším možným je (potenciálně) nekonečný. Tedy, pokud jsem to ze zdroje správně pochopil.

  „Since the iPhone 7 has a Retina Display it doesn’t need the 4K resolution because it already appears perfectly sharp at its normal viewing distances.“

  Nedávno mi člověk s brýlemi tvrdil, že zcela jasně na retině vidí pixely. Zas tak neprůstřelné to tvrzení o rozlišení nebude…

  Oled uz v dnesni dobe je zastarala technologie, ktera je dost draha a neverim, ze se udrzi. Je to maly display a urcite s vetsim rozlisenim Apple by musel predelat kompletni UI. Soucasna retina bohate staci, jen kdyby pouzili lepsi sklo ktere by neslo poskrabat.

  No zastaraké je spíš ISP, ale jak je vidět pořád není na konci vývoje. Spíše Apple použije jinou než OLED technologii – Micro-Led

  LOL opět bajka o úžasném displeji iPhonu. Už minulý diplej byl nejlepčejší na světě, tento je ještě lepčejší, samozřejmě. Realita je taková, že displeje iPhonů excelují hlavně v nažloutlosti zhora dolů nebo nerovnoměrném podsvícení v rozích, a nejedná se o ojedinělé kusy, jedná se o pravidlo, to už dnes i každá čína má krásně homogenní displej. Tím více je tento fakt zarážející. Měl jsem to osobně jak na 5s (5 kusů), 6 (2 kusy), tak aktuálním 6s a věřím, že na 7 to nebude jiné. Ale stále pobaví a asi nikdy neomrzí, jak marketing Applu podporuje mínění o snad až kosmických technologiích iPhonu a podporuje prodeje přes koupená média.

  To bude castecne i o barvocitu. :) Ale co display? Ten me trapi minimalne. Nechci po telefonu, coz je stupidni zarizeni urcene ke komunikaci, aby na me emitoval tzv. realisticke barevne podani, ktere je v konecnem dusledku stejne jen subjektivni. Co me na sedmem iPhonu trapi je spis konstrukce urcena do damske rucky, ale kdyz jsem si ho v iSetosu vyzkousel, mel jsem dojem, ze drzim v ruce pruzny skleneny krystal(zni to paradoxne, ale lip to vyjadrit nedokazu), ktery zlomim jako karlovarskou oplatku. Prohyba se vcelku dost.
  A zpet k displayi: at jen nekritizuji, tak ma velmi siroke pozorovaci uhly beze ztrat barevnosti a jasu(zase subjektivni dojem). V tomto jsem nevidel nic lepsiho.

  No pro mne to není o barvocitu, ale o tom, že bych někdy chtěl za ty nemalé peníze dostat neflekatý a rovnoměrně podsvícený displej, což mi už dnes poskytne každá lemra za dvě pětky, ale iPhone jaksi nikoliv. Realistické barevné podání pak u pididispleje telefonu také nepovažuji za kdoví jak podstatné, ale to je o něčem jiném. Pozorovací úhly jsou OK, ale třeba na slunci není iPhone žádný zázrak a dá si jej ke svačině každý lepší amoled. Na to, jak je iPhone hlavně zámořskými médii (jaká náhoda) automaticky veleben, je to slabota, takový lepší průměr. Já už jim tohle prostě nežeru, vím své, a také nejsem slepý a je mi jasné jaká sofistikovaná marketingová mašina je dnešní Apple. Mám 6s a 7 jaksi nemám v plánu, tak jsem se ani nikde nebyl dívat. Příjde mi zezadu ještě hnusnější a vůbec, letos mne Apple ničím neoslovil, je to takové šlapání vody. Pevnost 7 bych ale tedy očekával stejnou jako u 6s, který se ani nehne. Na aktuálním designu mi hlavně vadí ta šílená klouzavost, ta tam je jistota úchopu pětkových modelů (a SE samozřejmě). Ale iPhone je pro mne na okraji zájmu, hlavně ať moc nekur.. Macy a budu spokojen, iPhone jsem si vlastně kdysi poprvé koupil právě tak nějak logicky k Macu, nebýt pohodlí propojení, mít zrovna tenhle mobil nemusím.

  Buď máš štěstí na kusy nebo máš fleky v oku :) Já mám displej excelentí i na 6 a jediné co není úplně gut proti OLED je podání černé, ale i to je už dost dobré. Pořád je ale na iPadu 3 o fous lepší. Souhlasím s tím, že přechod na OLED není nevyhnutelný spíše trendy.

  A nebo ty jsi slepej, no :) Flekaté displeje jsou mnohokrát komentovaná iPhoní klasika, a týká se to i iPadu (např. na mém starším 4th pravý horní roh se žlutým nádechem). Neřeším to, nekoupil bych totiž žádný, ale je to reálná vizitka přechvalovaného Applu :)

  https://www.dropbox.com/s/jstaluq0v8sg1ro/iphone6.m4v?dl=0

  Když tak pěkně děkuješ, vyhrabal jsem aspoň své starší video, jsou na něm mé dvě bývalé 6ky, točeno iPadem 4th, takže kvalita není zázračná, avšak postačí. Oba displeje jsou hlavně v horní části lehce chytnuté do žluta (rozdíl je vždy nejpatrnější, když se displej používá na šířku a je světlé pozadí), ten levý kus má navíc špatné (slabší) podsvícení vpravo nahoře, což je zcela jasně vidět (ten vpravo také, ale mnohem méně a jen úplně v pravém horním rohu, na videu už skoro zaniká). Obojí nejoficiálnější možná distribuce – Apple.cz. Zda ti to stačí, nevím, dokládat nepotřebuji nikomu nic, vše jsou to známé věci. Stejně jako jsou obecně známe věci nekvalita výroby (hlavně ty 6ky, když už jsem si na ně teď vzpomněl, byly terno, snad 9 z 10 odstávalo tělo z vaničky kolem tlačítek, na tlak to pružilo a lupalo v rozích). Mám-li si tipnout, podle mne kvalita iPhonu trpí masovostí jeho výroby a různorodostí dodavatelů, prostě se to v Číně slepí a výstupní kontrola není a při těch objemech ani nemůže být nijak podrobná, nejspíše se omezuje jen na funkčnost celku. Není ani žádným tajemstvím, že Apple pečlivě vybírá kusy, které pustí svým „dvorním novinářům“ na recenze. Je jasné, proč to dělá, ne každý iPhone je zkrátka prémiový produkt.

  Ještě jednou díky, na videu jsou patrné tmavší nažloutlé rohy, je to opravdu kus od kusu a ja měl štěstí a i na iPhonu 4s,5,6,6s nic takového nepozoruji.
  Každopádně jsi smolař  ?

celý text

Čtěte více