Zavřít reklamu

Technologické magazíny v souvislosti s firmou Apple v posledních týdnech neplní prakticky nic jiného než diskuze nad počítači Mac a jejich budoucností. Tim Cook sice v rámci interní zprávy uvedl, že jeho firma na počítače rozhodně nezanevřela, ale nové důkazy ukazují na to, že pozice Macu v rámci Applu už zdaleka není taková jako dřív.

Dosud se v této oblasti zejména spekulovalo. Nyní ovšem přišel se zasvěcenými informacemi s odvoláním na své velice dobře informované zdroje Mark Gurman z Bloombergu, který detailně popisuje, jak se to s počítači v současném Applu vlastně má.

Jeho report doporučujeme přečíst celý, jelikož díky němu dostanete dobrý náhled na to, jak se situace s Macy v posledních letech vyvíjela, a to jak navenek, tak uvnitř firmy, a níže předkládáme ty nejdůležitější body, které dosud nebyly známy.

 • Tým, vyvíjející Macy, ztratil vliv u skupiny průmyslového designu, kterou vede Jony Ive, a také u softwarového týmu.
 • Nejvyšší management Applu postrádá jasnou vizi ohledně Maců.
 • Více než tucet inženýrů a manažerů opustilo divizi Macu a připojili se k jiným týmům nebo zcela opustili Apple.
 • V dobách největší slávy Maců probíhaly pravidelné schůzky mezi inženýry z divize Macu a designovým týmem Jonyho Ivea. Na každotýdenních schůzkách byly diskutovány probíhající projekty a obě skupiny se vzájemně navštěvovaly a zkoumaly vývoj projektů. To již není zdaleka tak časté. Ještě markantnější je jejich odloučení po změnách ve vedení designových týmů.
 • V Applu již neexistuje tým, který by pracoval výhradně na operačním systému pro Mac. Je jen jeden softwarový tým, v němž má většina inženýrů na prvním místě iOS.
 • Dochází k nejednotnému vedení projektů, kdy se dříve manažeři obvykle shodovali na společné vizi. Nyní častěji existují dva a více soupeřících nápadů, a tak se najednou pracuje na více prototypech, z nichž je ve finále možná jeden schválen.
 • Dochází k tříštění práce inženýrů, což má často za následek zpoždění produktů. 12palcový MacBook chtěl Apple vydat už v roce 2014, ale vzhledem k souběžnému vývoji dvou prototypů (jeden byl lehčí a tenčí, druhý tlustší) to nestihl a představil ho až o rok později.
 • Macy jsou stále více vyvíjeny jako iPhony – stále tenčí, minimum portů. První prototypy MacBooku měly dokonce Lightning konektor, který nakonec nahradilo USB-C. Letos se pak plánoval zlatý MacBook Pro, ale na tak velkém produktu nakonec zlatá nevypadala tak dobře.
 • Zároveň inženýři plánovali do nového MacBooku Pro nasadit nové vysokokapacitní baterie, které by byly tvarované podle útrob počítače, aby byla zajištěná vyšší výdrž, ale nakonec tento typ baterií neprošel klíčovými testy. Nakonec se Apple rozhodl nový počítač dále nezdržovat a vrátil se zpět starší design baterií. Kvůli narychlo měněnému designu se k MacBooku Pro přesunuli další inženýři, což zpomalilo práci na dalších počítačích.
 • Inženýři chtěli v roce 2016 do MacBooku přidat také Touch ID a druhý USB-C port. Nakonec ale aktualizace přinesla jen růžově zlatou barvu a standardní nárůst výkonu.
 • Inženýři již testují nové externí klávesnice, které by měly mít Touch Bar a Touch ID. Apple se rozhodne, zda je začne prodávat, podle přijetí nového MacBooku Pro.
 • V roce 2017 se čekají jen skromné aktualizace: USB-C a nová grafika od AMD pro iMac, menší nárůst výkonu pro MacBook a MacBook Pro.
Zdroj: Bloomberg
.