iWant

Jony Ive je v Applu nově designovým ředitelem. Bude mít volnější ruce

iWant

Apple executives Alan Dye, Jony Ive a Richard Howarth

Role Jonyho Ivea v Applu se po letech strávených na pozici senior viceprezidenta designu mění. Nově bude Ive působit jako designový ředitel (v originále chief design officer) a pod jeho dohledem budou veškeré designové snahy Applu. Spolu se změnou Iveovy pozice Apple představil dva nové viceprezidenty, kteří se ujmou svých rolí 1. června.

Manažerské otěže softwarových a hardwarových divizí převezmou od Jonyho Ivea Alan Dye a Richard Howarth. Alan Dye se stane viceprezidentem designu uživatelského rozhraní, které zahrnuje počítače i mobilní zařízení. Za svých devět let v Applu byl Dye u zrodu iOS 7, který přinesl do iPhonů a iPadů významnou proměnu, i operačního systému hodinek Watch.

Richard Howarth se posouvá na pozici viceprezidenta průmyslového designu se soustředěním na designovou podobu hardwaru. Také on v Applu působí dlouhé roky, přesněji přes 20 let. Stál u zrodu iPhonu, byl u všech jeho prvních prototypů až po finální produkt, a důležitá byla jeho role i při vývoji dalších jablečných zařízení.

Jony Ive nicméně nadále zůstane ve vedení hardwarových i softwarových týmů společnosti, které se zabývají designem, dva noví zmínění viceprezidenti mu ale odlehčí od každodenní manažerské práce, což Iveovi uvolní ruce. Dvorní designér Applu hodlá více cestovat a zaměří se také na Apple Story a nový kampus. Na něm budou mít Iveův rukopis třeba i stoly a židle v kavárně.

Novou pozici Jonyho Ivea oznámil ve svém interview se samotným Ivem a výkonným ředitelem Applu Timem Cookem britský novinář a komik Stephen Fry. Tim Cook následně o změně v nejužším vedení informoval zaměstnance společnosti, jak zjistil server 9to5Mac.

„Jako designový ředitel zůstane Jony zodpovědný za veškerý náš design a bude se zcela soustředit na současné designové projekty, nové nápady a budoucí iniciativy,“ ujistil v dopise Tim Cook. Design je podle něj jeden z nejdůležitějších způsobů, jak Apple komunikuje se svými zákazníky, a „naše renomé pro design světové úrovně nás odlišuje od jakékoliv jiné firmy na světě“.

Zdroj: The Telegraph, 9to5Mac
 • pavelkout

  Pachatel iOS7 bude škodit ještě víc? Potěš koště. Doba, kdy uživatel rozeznal aktivní prvek od prostého textu, je tedy nenávratně v tahu.

  • Jenda

   Holt jak nam Jony brzy vysvetli, jedna se o klasicke prvky britskeho designu a uzivatele to budou milovat. Kdyz mu proslo to tamagochi s reminkem, tak mu projde vsechno.

  • Goal

   Myslím, že Iveovi trochu křivdíte…zapomínáte, že pro vás, technologicky pologramotné důchodce, je v systému funkce vizuálního zvýraznění aktivních prvků.

 • DusanK

  Des a hroza… O chvilu nam Ive predstavi dalsie designove skvosty – napriklad jeho velky sen – tenke biele pismo na bielom pozadi…

 • swenak

  By mně zajímalo, jaké jsou ty další důležité způsoby komunikace. Design, …., …., …., cena. Kvalita, stabilita, efektivita, kontinuita, a další běžné věci to as nebudou. Čím dál více zjišťuju, že je úplně jedno, jakou si napálí cenu, nikdy to nebude, alespoň pro mně, dost dobré. Hezké, to asi ano.