Zavřít reklamu

Poněkud nečekaně a bez jakéhokoli předchozího náznaku přestal dnes Apple prodávat 12″ MacBook s Retina displejem. Notebook potichu zmizel z nabídky na oficiálních stránkách společnosti a nad jeho budoucností prozatím visí velký otazník.

Ukončení prodeje je o to překvapující, že Apple představil 12″ MacBook teprve před čtyřmi lety, přičemž životnost počítačů s logem nakousnutého jablka bývá počítána i na desetiletí – dokonalým příkladem je iMac. Doba pobytu v produktové nabídce je samozřejmě vždy prodlužovaná příslušnými hardwarovými aktualizacemi, nicméně i těch se Retina MacBook několikrát dočkal.

Nutno však podotknout, že poslední upgrade si počítač vysloužil naposledy v roce 2017. Od té doby byla jeho budoucnost poněkud nejistá a drobné indicie o jeho možné konci nám dal i loňský debut zcela přepracovaného MacBooku Air, který nabízí nejenom lepší hardware, ale především láká nižší cenovkou.

I přes výše uvedené měl však 12″ MacBook své specifické místo v nabídce Applu a unikátní byl především díky své nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům. Ostatně i vzhledem k těmto vlastnostem byl považován za nejvhodnější MacBook na cesty. Výkonem nijak zvlášť neoslňoval, měl však své přidané hodnoty, kvůli kterým si jej oblíbila nemalá skupina uživatelů.

Budoucnost 12″ MacBooku je nejistá, ale o to zajímavější

Ukončení prodeje ale ještě nutně nemusí znamenat, že je s 12″ MacBookem definitivní konec. Je možné, že Apple jen čeká na vhodné komponenty a do jejich vydání nechtěl zákazníkům nabízet hardwarově zastaralý počítač (ačkoli s tím v minulosti problém neměl). Apple také musí zvolit jinou cenu, protože po boku MacBooku Air nedává Retina MacBook v podstatě žádný smysl.

V konečném důsledku tak MacBook opět potřebuje nabídnout zásadní revoluční změnu a pravděpodobně právě na tu jej Apple připravuje. Jde totiž o model, který je přímo šitý na míru, aby v budoucnu jako první nabídl procesor postavený na architektuře ARM, na kterou má Apple v plánu u svých počítačů přejít a odklonit se tak od Intelu. Budoucnost 12″ MacBooku je o to zajímavější, že pro novou éru se možná stane debutovým modelem. Nechme se tedy překvapit, co pro nás inženýři v Cupertinu chystají.

.