Zavřít reklamu

Velmi smutná zpráva zaplavila veškerá média a zarmoutila snad každého fanouška IT. Dnes zemřela jedna z nejvýraznějších osob technologického světa, vizionář, zakladatel a dlouholetý šéf Apple Steve Jobs. Jeho zdravotní potíže ho sužovaly několik let, až jim nakonec podlehl.

Steve Jobs

1955 – 2011

Apple přišel o vizionáře a kreativního génia a celý svět o úžasného člověka. Ti z nás, kteří měli to štěstí, že Steva znali a pracovali s ním, ztratili drahého přítele a inspirujícího mentora. Steve po sobě zanechal společnost, kterou mohl postavit jedině on a jeho duch bude navěky základním kamenem Apple.

Tyto slova zveřejnil Apple na svých oficiálních stránkách. Dále vydala prohlášení správní rada Apple:

S hlubokým zármutkem vám oznamujeme, že dnes z tohoto světa odešel Steve Jobs.

Stevova genialita, vášeň a energie byly zdrojem pro nespočet inovací, které obohatily a zlepšily naše životy. Svět je nezměrně lepší právě díky Stevovi.

Nejvíce ze všeho miloval svou ženu, Laurene, a svou rodinu. Naše srdce jsou s nimi a se všemi, kterých se dotkl jeho neuvěřitelný dar.

K Jobsově smrti se vyjádřila i jeho rodina:

Steve dnes zemřel pokojně obklopen svou rodinou.

Na veřejnosti byl Steve znám jako vizionář. V soukromém životě se staral o svou rodinu. Jsme vděční mnoha lidem, co Stevovi přáli zdraví a modlili se za něj během posledního roku jeho nemoci. Bude zřízena stránka, kde lidé budou moct sdílet své vzpomínky na něj a vzdát mu hold.

Jsme vděční za podporu a dobrosrdečnost lidí, kteří s námi soucítí. Víme, že mnoho z vás bude truchlit s námi a žádáme vás, abyste v tomto období zármutku respektovali naše soukromí.

Nakonec se k odchodu Steva Jobse z tohoto světa se vyjádřil i další velikán IT, Bill Gates:

Opravdu mě zarmoutila informace o Jobsově smrti. Melinda a já vyjadřujeme jeho rodině upřímnou soustrast a stejně tak jeho přátelům a všem, kteří byli se Stevem spjati přes jeho dílo.

Se Stevem jsme se poznali skoro před 30 lety, byli jsme kolegové, konkurenti a přátelé skoro půlku našich životů.

Je vzácnost, když svět spatří někoho, kdo na něj má tak hluboký dopad, jako měl Steve. Takový, co ovlivní ještě několik generací po něm.

Pro ty, kteří měli tolik štěstí, že s ním mohli pracovat, to byla neuvěřitelná čest. Steve mi bude nesmírně chybět.

Jobsovi byla roce 2004 diagnostikována rakovina slinivky břišní, nicméně šlo o méně agresivní typ tumoru, takže mu byl nádor úspěšně odoperován bez nutnosti chemoterapie. Zdraví se mu zhoršilo v roce 2008. Jeho zdravotní problémy vyvrcholily transplantací jater v roce 2009. Nakonec letos Steve Jobs oznámil, že odchází na zdravotní dovolenou a nakonec definitivně předal žezlo Timu Cookovi, který ho v době jeho absence úspěšně zastupoval. Nedlouho po rezignaci z pozice výkonného ředitele Steve Jobs tento svět opustil.

Steve Jobs se narodil v Moutain View v Kalifornii jako adoptovaný syn a vyrostl v městě Cupertino, kde dodnes Apple sídlí. Společně se Stevem Wozniakem, Ronaldem Waynem a A. C. Markkulou založili v roce 1976 firmu Apple Computer. S druhým počítačem Apple II se dostavil nevídaný úspěch a tým kolem Steva Jobse si získal světový ohlas.

Po mocenském boji s Johnem Scullym byl Steve v roce 1985 z Apple odejit. Ponechal si pouze jednu jedinou akcii své firmy. Jeho posedlost a perfekcionalismus ho vedl k vytvoření další počítačové firmy – NeXT. Souběžně s touto činností se ale věnoval i animačnímu studiu Pixar. Po 12 letech se vrátil – aby zachránil skomírající Apple. Podařil se mu mistrovský tah. Apple prodal operační systém NeXTSTEP, který se později přetavil v Mac OS. Skutečný obrat Apple zaznamenal až v roce 2001, kdy představil první iPod a změnil tak společně s iTunes hudební svět. Opravdový přelom však přišel až v roce 2007, kdy Steve Jobs představil první iPhone.

Steve Jobs se dožil „pouhých“ 56 let, nicméně za tu dobu dokázal vybudovat jednu z největších firem na světě a ještě ji několikrát během její existence znovu postavit na nohy. Nebýt Jobse, mobilní telefony, tablety, počítače i hudební trh by možná vypadal úplně jinak. Vzdáváme tedy tomuto geniálnímu vizionáři hold. I když z tohoto světa odešel, jeho odkaz bude žít dál.

Své nápady, vzpomínky a kondolence můžete posílat na e-mail remeberingsteve@apple.com

Budeš nám všem chybět, Steve, odpočívej v pokoji.

.