Zavřít reklamu

Steve Jobs a Bill Gates jsou často mylně pokládáni za osobnosti, mezi kterými vládl především jistý konkurenční boj. Bylo by ale velmi nepřesné omezovat vztah těchto dvou výrazných osobností pouze na rovinu konkurentů. Gates a Jobs byli kromě jiného také kolegové, a redakce časopisu Fortune si je v srpnu roku 1991 pozvala ke společnému rozhovoru.

Jednalo se zároveň o historicky první interview, kterého se Jobs s Gatesem účastnili společně, a jedním z jeho hlavních témat byla budoucnost počítačů. V době, kdy se rozhovor odehrál, zrovna uběhlo deset let od zahájení prodeje prvního osobního počítače z dílny společnosti IBM. Bill Gates byl v době zmíněného rozhovoru již poměrně úspěšným podnikatelem v oboru výpočetní techniky, u Jobse se zrovna jednalo o období, které trávil mimo společnost Apple, a působil v NeXTu.

Rozhovor se odehrával v Jobsově domově v kalifornském Palo Alto a vedl jej tehdejší redaktor časopisu Fortunes Brent Schlender, který je zároveň také autorem Jobsova životopisu s názvem Becoming Steve Jobs. Právě v této knize Schlender o řadu let později vzpomínal na zmíněný rozhovor s tím, že se Steve Jobs údajně před jeho konáním snažil působit jako nedostupný. Samotný rozhovor byl v mnoha směrech poměrně zajímavý. Jobs například popichoval Gatese prohlášením, že Microsoft je „malá kancelář“, načež Gates opáčil, že se jedná o velmi velkou kancelář. Gates zase pro změnu obvinil Jobse z toho, že na Microsoft a jeho popularitu žárlí, a Jobs zase nezapomněl připomenout, že operační systém Windows přináší na osobní počítače skvělé nové technologie, jejichž průkopníkem byl ale právě Apple. „Je to sedm let od chvíle, kdy byl představen Macintosh, a já si stále myslím, že desítky milionů majitelů PC zcela zbytečně používají počítače, které jsou mnohem méně kvalitní, než jak by měly být,“ nebral si servítky Jobs.

Steve Jobs a Bill Gates společně absolvovali pouze dva rozhovory. Jedním z nich je interview pro magazín Fortune, které popisujeme v našem dnešním článku, druhým je mnohem více známý rozhovor, který proběhl v roce 2007 na konferenci D5.

.