Zavřít reklamu

K dějinám technologií patří nejen objevy nebo nové produkty, ale také nepříliš pozitivní jevy, jako třeba nejrůznější škodlivý software. Příkladem takového softwaru je počítačový červ Blaster, od jehož masivního rozšíření dnes uplynulo sedmnáct let. Kromě jiného ale v dnešním díle našeho pravidelného seriálu o důležitých milnících v historii technologií zavzpomínáme také na narození spoluzakladatele společnosti Apple Steva Wozniaka.

Narodil se Steve Wozniak (1950)

11. srpna roku 1950 se v kalifornském San Jose narodil Stephen Gary Wozniak, známější spíše jako Steve “Woz” Wozniak – inženýr elektroniky, programátor, podnikatel na poli technologií, filantrop a jeden ze zakladatelů společnosti Apple. Wozniak absolvoval střední školu Homestead, poté studoval na univerzitách v Boulderu a De Anza Community College, posléze ale odešel, aby se věnoval profesní dráze. Nejprve pracoval ve společnosti Hewlett-Packard, v roce 1976 ale založil se Stevem Jobsem společnost Apple, kde se podílel například na vývoji počítačů Apple I a Apple II. V Applu pracoval do roku 1985, poté založil vlastní společnost s názvem CL 9. Věnoval se také vzdělávání nebo charitě. Vysokoškolské vzdělání si Wozniak posléze doplnil na Kalifornské univerzitě v Berkley.

Červ Blaster (2003)

11. srpna roku 2003 se začal světovou internetovou sítí šířit červ jménem Blaster, známý také jako jako MSBlast nebo Lovesan. Infikoval počítače s operačním systémem Windows XP a Windows 2000, počet nakažených počítačů dosáhl vrcholu 13. srpna 2003. Nejčastějším projevem infekce byla nestabilita RPC na zasažených počítačích, které posléze uvízly ve smyčce vypínání a rebootu. Podle odhadů společnosti Microsoft činil celkový počet zasažených počítačů zhruba 8 – 16 milionů, škody byly vyčísleny na 320 milionů dolarů.

Blaster cerv
Zdroj
.