Zavřít reklamu

Technologičtí nadšenci ocení každou novou funkci, kterou Apple svým iPhonům přidá. Běžní uživatelé se je snaží ignorovat, pokud v ní nevidí využití. Pak jsou zde ale zejména starší uživatelé, na které je iOS příliš složité, s množstvím nabídek a nepříliš přehledným rozhraním, které je zahlcuje informacemi. Snadný režim by to mohl změnit. 

V Nastavení si můžete hodně určit vzhled a reakce svého iPhonu. Když půjdete do Zobrazení a jas, nachází se zde možnosti: Velikost textu, Tučný text, Zobrazení, které zvětší ikony, upozornění a další možnosti. Když naopak půjdete do Zpřístupnění a Dotyk, můžete si zde definovat Přizpůsobení dotyků. Tady naopak můžete ignorovat opakování dotyku nebo jeho délku. Jenže tyto volby jsou hodně schované, složité na pochopení a senioři o nich pravděpodobně nebudou vědět, pokud jim to někdo neřekne a nenastaví (otázka zobrazení ale nemusí směřovat jen na seniory samozřejmě).

V iOS 16.2 se objevuje kód, který obsahuje fragmenty nového „Snadného“ režimu. Není tedy ve verzi softwaru ještě přítomen, ale mohlo by to znamenat, že by jej Apple mohl přidat s některou následujících aktualizací. Jeho cílem by přitom bylo změnit prostředí tak, aby byly nabídky ještě viditelnější, méně složité a především větší. Kdyby šel Apple ještě dál, mohl by nabídnout i schování různých funkcí a možností. Že by to bylo něco nového, se rozhodně říci nedá.

Snadný režim na Androidu 

Obecně jsou dotykové telefony na ovládání velice jednoduché. Stačí totiž prstem klepnout na to, co vidíte, a podle toho se provede daná akce. Jenže v základu nejsou smartphony nastaveny tak, aby byly přívětivé i pro méně zdatné uživatele. I proto Samsung ve své nadstavbě One UI nabízí svůj Snadný režim. Jedním kliknutím tedy aktivujete jednoduché rozložení Domovské obrazovky s většími položkami na obrazovce, delší zpoždění klepnutí a přidržení, aby se zabránilo náhodným akcím, a vysoce kontrastní klávesnici pro zlepšení čitelnosti. Zároveň budou s tímto krokem všechna přizpůsobení provedená na Domovské obrazovce zrušena, aby se omylem nepřeskládaly ikony atd.

Zpoždění dotyku a podržení jde nastavit od 0,3 s po 1,5 s, určit můžete ale i vlastní. Pokud se vám nelíbí černá písmena na žluté klávesnici, můžete zde tuto možnost také vypnout, nebo si určit další alternativy, jako třeba bílá písmena na modré klávesnici atd. Právě toto by na iOS bylo velkým přínosem, protože nyní musíte vše hledat a jednotlivě aktivovat. Kdyby Apple všechno sloučil do jednoho režimu, kdy byste si jen na začátku prošli průvodcem a přepínačem režim aktivovali a změnili si prostředí, a poté jej v případě potřeby zase vypnuli, ocenili by to ostatně i handicapovaní. 

.