Zavřít reklamu

Když se podíváte na ty nejhlasitější komentáře napříč celým internetem, zjistíte z nich, že je zde skutečně početná skupina lidí, kteří by ocenili, kdyby se výrobci zaměřili i na malé telefony. Trend je přitom zcela opačný, zvětšuje se, jak jen to jde. Možná je zde ale ještě malá naděje. 

Malých smartphonů je na trhu opravdu málo, a vlastně i 6,1“ iPhony jsou poměrně unikátní. I třeba takový Samsung v této velikosti nabízí jen Galaxy S23, kdy všechny ostatní modely jsou větší, a to právě i v jeho střední a low-endové třídě. Nejinak je tomu u ostatních výrobců. Proč? Protože jedna věc je křičet na internetu a druhá pak koupit.

Víme to právě i s ohledem na neúspěch iPhonu mini. Když přišel na trh, byla to velká sláva v tom ohledu, jak Apple myslí na všechny uživatele a nabízí zařízení v širokém rozsahu velikostí. Jenže „miniho“ nikdo nechtěl, takže to trvalo jen dva roky, než Apple prozřel a zaříznul ho. Místo toho logicky přišel s iPhonem 14 Plus, tedy pravým opakem. Ani ten sice nemá na růžích ustláno, ale potenciál má větší. Navzdory tomu, že si totiž myslíme, jak malé telefony chceme, kupujeme si pořád větší a větší. 

Pokud toužíte po smartphonu skutečně malé velikosti, máte prakticky poslední šanci sáhnout po iPhonu 12 nebo 13 mini, protože se jeví jako nepravděpodobné, že Apple na toto duo modelů ještě někdy naváže. Jestliže vám ale nevadí migrovat mezi systémy, možná už brzy do segmentu Android telefonů zasáhne jedno poměrně slavné jméno – Pebble.

Spousta překážek s realizací 

Nejedná se o společnost jako takovou, ale spíše o jejího zakladatele Erica Migicovského, jehož tým údajně pracuje na skutečně malém smartphonu s Androidem. Nechal si totiž na Discordu udělat anketu, která mu dala jasnou zpětnou vazbu v tom ohledu, že lidé chtějí malé telefony. Není to jeho první iniciativa, už loni sepsal a odeslal petici s více jak 38 tisíci podpisy různým výrobcům, aby se konečně na menší telefony také zaměřili.

Vznikl tak projekt Small Android Phone, který se snaží vymyslet telefon, který by měl 5,4“ úhlopříčku displeje a nezaměnitelný design jeho fotoaparátů. Problém je ale třeba v tom, že takto malé displeje už nikdo nevyrábí, jedině Apple pro své iPhony mini, jejichž výroba ale bude už brzy definitivně zastavena. Pak je zde ještě otázka ceny. Až bude hotový design a technologie, jistě se spustí crowdfundingová kampaň. 

Jenže předpokládaná cena zařízení v údajné hodnotě 850 dolarů (cca 18 500 Kč) je skutečně přemrštěná (podporovatelé by ji samozřejmě měli nižší). Na realizaci by se navíc mělo vybrat ideálně kolem 40 milionů dolarů. Celý projekt je tak předurčen k záhubě, ať už s ohledem na nápad, o který pravděpodobně nebude mnoho lidí stát, tak právě na cenu, kterou nebude chtít nikdo zaplatit. V Pebblu přitom měli pěkně našlápnuto, aby byly úspěšnou značkou.

Neslavný konec Pebblu 

Chytré hodinky Pebble totiž spatřily světlo světa dávno před Apple Watch, konkrétně už v roce 2012 a jednalo se o velice funkční zařízení. Osobně jsem je měl také jeden čas na ruce a vypadalo to na úsvit chytrých nositelností, který pak ale převzaly právě až Apple Watch. I tehdy byly první hodinky Pebblu financované přes Kickstarter a slavily poměrný úspěch. Horší to pak bylo s dalšími generacemi. Právě Apple Watch stály za smrtí značky, kterou na konci roku 2016 koupil za 23 milionů dolarů Fitbit. 

.