Zavřít reklamu

Vedení Applu se po finanční stránce nemá vůbec zle. Přední osobnosti si totiž za rok dokážou přijít na nemalé částky a řadu dalších bonusů či akcií společnosti. Někteří z nich pak se svými financemi nakládají skutečně velkoryse, jelikož značnou část věnují například na charity. Pojďme se proto podívat na dobrosrdečné vedení Applu, aneb na co hlavní tváře kalifornské společnosti v posledních letech přispívají.

Tim Cook

Tim Cook je již z podstaty své pozice generálního ředitele Applu nejvíce vidět. Jakmile tedy na něco věnuje peníze či akcie, píše o tom prakticky ihned celý svět. Přesně proto o jeho krocích v této oblasti máme k dispozici řadu podrobných informací, zatímco u ostatních předních činitelů nemusíme dohledat byť jen jedinou zmínku. Tim Cook je však úplně jiným případem a internet je doslova plný zpráv o tom, jak tam a tam poslal miliony dolarů. Obecně lze říct, že se jedná o velkorysého člověka, který se o své jmění rád dělí s ostatními. Například v roce 2019 věnoval 5 milionů dolarů v akciích Applu neznámé charitě a v roce 2020 pak 7 milionů dolarů dvěma neznámým charitám (5 + 2 miliony USD).

Zároveň nelze říct, že by se k něčemu podobnému uchýlil Cook až v posledních letech. To ostatně skvěle prokazuje situace z roku 2012, kdy celkově daroval neuvěřitelných 100 milionů dolarů na nejrůznější potřeby. V tomto případě putovalo celkově 50 milionů do stanfordských nemocnic (25 milionů pro výstavbu nové budovy a 25 milionů pro novou dětskou nemocnici), přičemž následujících 50 milionů věnoval charitě Product RED, která pomáhá v boji s chorobami AIDS, tuberkulózou a malárií.

Eddy Cue

Jméno Eddy Cue fanouškům Applu rozhodně není cizí. Jedná se o viceprezidenta zodpovědného za oblast služeb, o kterém se zároveň hovoří jakožto o možném nástupci Tima Cooka v křesle generálního ředitele. I tento člověk pak přispívá na dobré účely, což se mimochodem ukázalo teprve včera. Cue totiž spolu se svou manželkou Paulou věnoval 10 milionů dolarů Dukeově univerzitě, které mají sloužit pro rozvinutí vědeckého a technologického oddělení. Samotný dar by měl univerzitě pomoct v získání a patřičném zaučení nové generace technologicky zapálených lidí, kteří se zaměřují na rozvíjející se obory umělé inteligence, kyberbezpečnosti a autonomních systémů.

Tim Cook Eddy Cue Macrumors
Tim Cook a Eddy Cue

Phil Schiller

Věrným pracovníkem Applu je také Phil Schiller, který po dobu neuvěřitelných 30 let Applu pomáhá s jeho geniálním marketingem. Před rokem se ale vzdal své pozice viceprezidenta pro oblast marketingu a přijal roli s názvem Apple Fellow, kdy se primárně soustředí na pořádání jablečných konferencí. Každopádně v roce 2017 svět obletěla zpráva, kdy Schiller spolu se svou manželkou Kim Gassett-Schiller věnovali 10 milionů dolarů pro potřeby instituce Bowdoin College nacházející se v americkém státě Maine, kde mimochodem studovali oba jejich synové. Tyto peníze pak měly být použity pro vybudování laboratoře a zrekonstruování tříd, jídelen a dalších prostor. Na oplátku se pak jeden výzkumný ústav, který pod vysokou školu spadá, přejmenoval na Schiller Coastal Studies Center.

Phil Schiller (Zdroj: CNBC)

Apple pomáhá, kde se dá

O dalších předních osobnostech Applu už moc informací dohledatelných není. To ale nutně neznamená, že ze své kapsy nepřispívají na dobré účely. S vysokou pravděpodobností někteří viceprezidenti a další představitelé čas od času darují nějaké ty peníze například na charitu, avšak jelikož se nejedná o CEO Applu, tak se o tom pochopitelně ani nikde nemluví. Dary navíc mohou být i čistě anonymní.

Tim-Cook-Money-Pile

To ale nic nemění na to, že nemalé částky na nejrůznější případy věnuje i Apple jako takový. V tomto směru můžeme uvést hned několik případů, kdy například letos věnoval milion dolarů, iPady a další produkty mládežnické LGBTQ organizaci, nebo vloni 10 milionů dolarů na akci One World: Together at Home, která podporovala boj s globální pandemií covid-19 v organizaci WHO. Takto bychom mohli pokračovat ještě skutečně dlouho. Zkrátka lze říct, že jakmile jsou někde potřeba peníze, Apple je s radostí pošle. Mezi další skvělé případy se tak řadí například rozvoj mládeže, požáry v Kalifornii, živelné pohromy po světě a další.

.