Zavřít reklamu

Důležitou součástí jablečných systémů je služba iCloud, která se stará o synchronizaci dat napříč jednotlivými produkty. iCloud v praxi funguje jakožto cloudové úložiště od Applu a kromě zmiňované synchronizace se také stará o zálohování důležitých dat. Díky tomu mají jablíčkáři všechny potřebné soubory vždy po ruce, a to ať už zrovna pracují na iPhonu, iPadu, Macu a podobně. Obecně lze proto říct, že služba iCloud skvěle zastřešuje celý jablečný ekosystém a stará se o to, aby bylo používání hned několika produktů pro uživatele co možná nejpříjemnější.

Na první pohled zní služba skvěle. Ne nadarmo se ale říká, že není všechno zlato, co se třpytí. V první řadě musíme upozornit na poměrně zásadní rozdíl, kterým se iCloud odlišuje od konkurence v podobě Google Disku, OneDrive a dalších. Služba totiž neslouží vyloženě pro zálohování, nýbrž jen pro synchronizaci. Nejlépe to lze vysvětlit na příkladu z praxe. Pokud v průběhu dní změníte nějaký soubor v rámci OneDrive od Microsoftu, nebo jej dokonce smažete, stále jej můžeme obnovit. Řešení totiž vaše dokumenty navíc verzuje, což u iCloudu nenajdete. Zásadním nedostatkem je takzvané vstupní neboli základní úložiště.

Základní úložiště neodpovídá době

Jak už jsme lehce nakousli výše, bezesporu zásadním nedostatkem je základní úložiště. Když Apple v roce 2011 službu iCloud vůbec představil, zmínil, že každý uživatel získá zcela zdarma 5 GB volného místa, které lze využít pro soubory či data z aplikací. Tehdy se jednalo o neuvěřitelně skvělou zprávu. V té době totiž na trh teprve vstoupil iPhone 4S, který startoval s 8GB úložištěm. Bezplatná verze cloudové služby od Applu tak pokrývala více než polovinu místa z jablečného telefonu. Od té doby se ale iPhony poměrně zásadně posunuly vpřed – dnešní generace iPhone 14 (Pro) už proto startuje se 128GB úložištěm.

Problém ale spočívá v tom, že zatímco iPhony udělaly několik kroků vpřed, iCloud prakticky stojí na místě. Cupertinský gigant doposud nabízí bezplatně jen 5 GB, což je na dnešní době žalostně málo. Jablíčkáři si pak mohou připlatit 25 Kč za 50 GB, 79 Kč za 200 GB, nebo 2 TB za 249 Kč. Je tedy jasné, že pokud mají jablíčkáři zájem o synchronizaci dat a snazší používání, pak se bez zaplacení předplatnhéo zkrátka neobejdou. Naopak takový Google Disk nabízí v základu alespoň 15 GB. Jablíčkáři mezi sebou proto vedou prakticky nekonečné debaty o tom, zda se někdy dočkáme rozšíření, případně kdy a o kolik.

Apple představuje iCloud (2011)
Steve Jobs představuje iCloud (2011)

Na druhou je nutné vzít v potaz, že Apple byl v oblasti úložiště tak nějak vždy o krok pozadu. Stačí se podívat na jablečné telefony či počítače. Například ještě 13″ MacBook Pro (2019) byl k dostání v základní verzi se 128GB úložištěm, což bylo zkrátka žalostně málo. Následně naštěstí přišlo drobné zlepšení – navýšení na 256 GB. Úplně růžové to nebylo ani u iPhonů. Základní modely iPhone 12 totiž začínaly na 64GB úložišti, zatímco pro konkurenci bylo zcela normální použít hned dvojnásobek. Změny, po které jablíčkáři tak dlouho volali, jsme se dočkali až s následující generací iPhone 13. Je proto otázkou, jak tomu bude v případě zmiňovaného iCloudu. Podle všeho se totiž Apple k blízkým změnám moc nemá.

.