Zavřít reklamu

V posledních letech se výrazně proměnil způsob zálohování dat. Od disků jsme pomalu přešli na externí úložiště, domácí NASy či cloudová úložiště. Právě ukládání dat do cloudu je dnes jedním z nejpopulárnějších a nejjednodušších způsobů, jak si bezpečně uchovat naše soubory a složky, aniž bychom museli investovat například do koupě disků. Samozřejmě se v tomto ohledu nabízí hned několik služeb a je pak už na každém, pro kterou z nich se rozhodne. Ačkoliv mezi nimi mohou být různé odlišnosti, v jádru plní stejný účel a prakticky vždy jsou placené.

Částečně mezi cloudová úložiště můžeme zařadit i jablečný iCloud, který je dnes již nedílnou součástí jablečných operačních systémů. Svým způsobem ale mezi ostatní nezapadá. Pojďme si proto posvítit na roli iCloudu a další cloudová úložiště, která se dokážou postarat o vaše data, ať už jste kdekoliv.

iCloud

Začněme nejprve zmiňovaným iCloudem. Jak již bylo zmíněno, ten je již součástí jablečných operačních systémů a v základu nabízí 5 GB místa zcela zdarma. Tohle úložiště pak lze použít například pro „zálohování“ iPhonu, zpráv, e-mailů, kontaktů, dat z různých aplikací, fotek a řady dalších. Samozřejmě se také nabízí možnost si úložiště rozšířit a za příplatek si tak mimo 5 GB přijít na 50 GB, 200 GB, nebo 2 TB. Zde už záleží na potřebách každého jablíčkáře. Každopádně je vhodné zmínit, že plán s 200GB a 2TB úložištěm lze sdílet s rodinou a případně tak i ušetřit.

Možná si ale říkáte, proč je slovo „zálohování“ uvedeno v uvozovkách. iCloud totiž neslouží tak úplně k zálohování dat, nýbrž k jejich synchronizaci napříč vašimi Apple zařízeními. Zjednodušeně se tak dá říct, že hlavním úkolem této službě je zajistit synchronizaci nastavení, dat, fotografií a ostatních mezi celou vaší výbavou. Navzdory tomu se ale jedná o jeden z nesmírně důležitých pilířů, na kterém jsou systémy od Applu postaveny. Podrobněji se tomuto tématu věnujeme v níže přiloženém článku.

Google Disk

Momentálně jednou z nejoblíbenějších služeb pro zálohování dat je Disk (Drive) od Googlu, který nabízí řadu výhod, jednoduché uživatelské prostředí a dokonce i vlastní kancelářský balík Google Docs. Základem služby je webová aplikace. V té můžete vaše data nejen uchovávat, ale rovnou si je také zobrazit či s nimi případně rovnou pracovat, což umožňuje zmiňovaný kancelářský balík. Samozřejmě přistupovat k souborům přes internetový prohlížeč nemusí být vždy příjemné. Právě proto se nabízí i desktopová aplikace, která dokáže data z disku takzvaně streamovat do zařízení. Pracovat tak s nimi lze kdykoliv, kdy máte internetové připojení. Případně je lze nechat stáhnout pro offline použití.

google drive

Google Disk je také silnou součástí byznys sféry. Mnoho firem jej totiž používá pro ukládání dat a společnou práci, což může značně zrychlit některé procesy. Samozřejmě služba není úplně zdarma. Základem je sice bezplatný plán s 15GB úložištěm, který nabízí i zmiňovaný kancelářský balíček, avšak za rozšíření si už budete muset zaplatit. Za 100 GB si Google naúčtuje 59,99 Kč měsíčně, za 200 GB 79,99 Kč měsíčně a za 2 TB 299,99 Kč měsíčně.

Microsoft OneDrive

Silnou pozici mezi cloudovými úložišti zaujal i Microsoft se svou službou OneDrive. Ta v praxi funguje prakticky stejně jako Google Disk a slouží tedy pro zálohování nejrůznějších souborů, složek, fotografií a ostatních dat, které tak můžete uložit do cloudu a přistupovat k nim odkudkoliv, dokud tedy máte internetové připojení. Ani v tomto případě pak nechybí desktopová aplikace pro streamování dat. Zásadní rozdíl je ale v placení. V základu se opět nabízí 5GB úložiště zcela zdarma, přičemž připlatit si můžete za 100 GB, což vás vyjde na 39 Kč měsíčně. Vyšší tarif pro úložiště OneDrive se už ale nenabízí.

Pokud byste měli zájem o víc, musíte už přistoupit na službu Microsoft 365 (dříve Office 365), která pro jednotlivce vyjde na 1899 Kč ročně (189 Kč měsíčně) a nabídne vám OneDrive s kapacitou 1 TB. Tím to ale ani zdaleka nekončí. K tomu totiž získáte i předplatné pro kancelářský balíček Microsoft Office a budete tak moci využívat populární desktopové aplikace jako Word, Excel, PowerPoint či Outlook. Za zmínku také rozhodně stojí přístup k zabezpečení. Microsoft totiž nabízí i takzvaný osobní trezor pro ochranu nejdůležitějších souborů. Zatímco v režimu s 5GB a 100GB OneDrive úložištěm zde uložíte nanejvýš 3 soubory, u plánu Microsoft 365 jej můžete využívat bez omezení. V takovém případě zároveň můžete sdílet soubory z vašeho cloudu a u jejich odkazů nastavit dobu jejich platnosti. Stejně tak se nabízí i detekce ransomwaru, obnovení souborů, ochrana odkazů heslem a řada dalších zajímavých funkcí.

Nejvýhodnější nabídkou je pak Microsoft 365 pro rodiny, respektive až pro šest osob, což vás vyjde na 2699 Kč ročně (269 Kč měsíčně). V takovém případě získáváte stejné možnosti, akorát se nabízí až 6 TB úložiště (1 TB na uživatele). K dispozici jsou také plány pro firmy.

Dropbox

Solidní volbou je také Dropbox. Tohle cloudové úložiště bylo jedním z prvních, které si získalo oblibu široké veřejnosti, avšak v posledních letech bylo lehce zastíněno zmiňovaným Google Diskem a službou OneDrive od Microsoftu. Navzdory tomu má ale stále co nabídnout a za zahození rozhodně není. Opět navíc nabízí plány jak pro jednotlivce, tak i pro firmy. Co se týče jednotlivců, ti mají na výběr z 2TB plánu Plus za 11,99 € měsíčně a rodinného plánu Family za 19,99 €, který nabízí 2 TB místa pro až šest členů domácnosti. Samozřejmostí je pochopitelně kompletní zálohování nejrůznějších dat, jejich sdílení a také zabezpečení. Co se pak týče bezplatného plánu, ten nabízí 2 GB místa.

dropbox-icon

Další služby

Samozřejmě u těchto třech služeb to ani zdaleka nekončí. Nabízí se jich totiž podstatně více. Pokud tedy hledáte ještě něco jiného, může se vám zalíbit například Box, IDrive a řada dalších. Velkou výhodou je, že většina z nich nabízí i bezplatné plány, které lze použít pro případné vyzkoušení. Osobně se spoléhám na kombinaci 200GB úložiště na iCloudu a služby Microsoft 365 s 1TB úložištěm, což se mi osvědčilo nejlépe.

.