Zavřít reklamu

Budoucnost hraní spočívá v cloudu. Alespoň tento názor se v posledních letech neustále rozšiřuje, na čemž má lví podíl příchod služeb Google Stadia a GeForce NOW. Právě tyto platformy vám totiž dokážou propůjčit dostatečný výkon i pro hraní takzvaných AAA her, a to například i na léta starém MacBooku bez dedikované grafické karty. V současné situaci jsou k dispozici tři funkční služby, které ale ke konceptu cloudového hraní přistupují z trošku jiných směrů. Pojďme se na ně tedy společně podívat a případně si poradit a ukázat si tak možnosti pro gaming na Macu.

Tři hráči na trhu

Jak už jsme nakousli výše, průkopníci v oblasti cloudového hraní jsou firmy Google a Nvidia, které nabízí služby Stadia a GeForce NOW. Třetím hráčem je pak Microsoft. Všechny tři společnosti k tomu přistupují trošku jinak a je tedy pak otázkou, která ze služeb vám bude nejblíže. Ve finále totiž záleží na tom, jakým způsobem vlastně hrajete hry, případně jak často. Pojďme si tedy na jednotlivé možnosti posvítit detailněji.

GeForce NOW

Služba GeForce NOW je mnohými považována za to nejlepší ze segmentu cloudového hraní, co je nyní k dispozici. Ačkoliv měl v tomto směru skvěle našlápnuto Google, tak bohužel vinou častých chyb při spuštění jejich platformy Stadia ztratil spoustu pozornosti, která se pak logicky upnula na dostupnou konkurenci od Nvidie. Jejich platformu bychom mohli označit za nejpřívětivější a asi i nejjednodušší. V základu je k dispozici i bezplatně, kdy ale získáváte přístup pouze k jedné hodině hraní a občas se můžete setkat se situací, kdy si na připojení budete muset „vystát frontu“.

Větší zábava přichází až s případným předplatným neboli členstvím. Další stupeň, který nese název PRIORITY, vyjde na 269 korun měsíčně (1  349 korun za 6 měsíců) a nabízí řadu dalších benefitů. V takovém případě získáváte přístup k prémiovému hernímu PC s větším výkonem a podporou RTX. Maximální délka relace je pak 6 hodin a hrát můžete až v rozlišení 1080p při 60 FPS. Vrcholem je program RTX 3080, který, jak už název napovídá, vám propůjčí herní počítač s grafickou kartou RTX 3080. Dodatečně si můžete užít až 8hodinové herní relace a hraní v rozlišení až 1440p při 120 FPS (pouze v případě PC a Maců). V případě televize se Shield TV si však můžete užít i 4K HDR. Samozřejmě je také nutné počítat s vyšší cenou. Členství lze zakoupit pouze na 6 měsíců za 2 690 korun.

Nvidia GeForce Now FB

Po stránce funkčnosti funguje GeForce NOW poměrně jednoduše. Při zakoupení předplatného prakticky získáváte přístup k hernímu počítači v cloudu, který můžete využít dle vlastních libostí – samozřejmě ale pouze na hry. Tady lze vidět asi největší benefit. Služba vám totiž umožní si prolinkovat účet s vašimi herními knihovnami Steam a Epic Games, díky čemuž se rovnou můžete pustit do hraní. Jakmile dané hry už vlastníte, GeForce NOW se už jen postará o jejich spuštění a bezchybný chod. Zároveň ani nechybí možnost si přímo v dané hře upravovat grafická nastavení dle vlastní libosti, avšak je nutné počítat s limitací rozlišení dle používaného plánu.

Google Stadia

Aktualizováno 30. 9. 2022 – Herní služba Google Stadia oficiálně končí. Její servery budou vypnuty 18. ledna 2023. Google bude zákazníkům vracet peníze za zakoupený hardware i software (hry).

Na první pohled vypadá služba Stadia od Googlu prakticky stejně – jedná se o službu, která vám umožní hrát hry i na slabém počítači či mobilním telefonu. V zásadě lze říct že ano, avšak má to i pár odlišností. Stadia na to jde trošku jinak a namísto toho, aby vám propůjčila herní počítač jako GeForce NOW, tak využívá proprietární technologii postavenou na Linuxu na streamování samotných her. A přesně v tom je ten rozdíl. Pokud byste si tedy chtěli zahrát skrze tuto platformu od Googlu, nebudete moci nikterak využít vaše dosavadní herní knihovny (Steam, Origin, Epic Games apod), ale dané hry si budete muset koupit znovu, a to přímo u Googlu.

google-stadia-test-2
Google Stadia

Abychom však službě nekřivdili, musíme uznat, že se tento neduh snaží alespoň částečně kompenzovat. Každý měsíc vám totiž Google k vašemu předplatnému nadělí nálož dalších her, které vám zůstávají už „navždy“ – respektive tedy do chvíle, dokud nezrušíte předplatné. Tímto krokem si vás tak gigant snaží co možná nejdéle udržet, jelikož vám například po roce pravidelného placení může přijít líto přijít o tolik her, obzvláště když zohledníme fakt, že za ně musíte zaplatit přímo na platformě. I přesto má však Stadia řadu benefitů a dnes se jedná o parádní možnost cloudového hraní. Jelikož služba běží v prohlížeči Chrome, který je mimochodem optimalizovaný i pro Macy s Apple Silicon, tak se nesetkáte s jediným problémem či zásekem. S cenou to je následně podobné. Měsíční předplatné za Google Stadia Pro vyjde na 259 korun, avšak můžete si zahrát i ve 4K HDR.

xCloud

Poslední možností je xCloud od Microsoftu. Tento gigant vsadil na to, že má pod palcem jednu z nejoblíbenějších herních konzolí všech dob a snaží se ji přetvořit do podoby cloudového hraní. Oficiální název služby je Xbox Cloud Gaming a momentálně se nachází pouze v betě. Ačkoliv o ní prozatím není dost slyšet, musíme uznat, že má skvěle našlápnuto a mohla by relativně brzy převzít titul za nejlepší službu pro cloudové hraní. Po zaplacení ale nezískáváte pouze přístup ke xCloudu jako takovému, ale také i k Xbox Game Pass Ultimate, tedy rozsáhlé herní knihovně.

Například nyní se mezi hráči a milovníky závodních her řeší příchod hry Forza Horizon 5, která již od startu sklízí ovace. Osobně jsem už několikrát zaslechl názory skleslých fanoušků Playstationu, že si tento titul nemohou zahrát. Opak je ale pravdou. Právě Forza Horizon 5 je totiž nyní k dispozici v rámci Game Passu a pro její hraní ani nepotřebujete konzoli Xbox, jelikož si vystačíte s počítačem, Macem, anebo třeba i iPhonem. Jedinou podmínkou je, abyste k danému zařízení měli připojený herní ovladač. Jelikož se jedná o hry primárně pro Xbox, tak je pochopitelně nelze ovládat prostřednictvím myši a klávesnice. Z hlediska ceny je pak služba nejdražší, jelikož vyjde na 339 korun měsíčně. Je ale nutné zohlednit, k čemu všemu získáváte přístup, čímž služba začne dávat stále větší smysl. První, takzvaný zkušební měsíc vás však vyjde na pouhých 25,90 korun.

Kterou službu vybrat

V závěru se už jen nabízí otázka, kterou službu byste si měli vybrat právě vy. Samozřejmě záleží primárně na vás a na tom, jak vlastně hrajete. Pokud se považujete za nadšenějšího hráče a rádi rozšiřujete vaši herní knihovnu, pak vám největší smysl bude dávat GeForce NOW, kdy máte jednotlivé tituly stále pod svou kontrolou například na Steamu. Nenáročné hráče by pak mohla potěšit služba Stadia od Googlu. V takovém případě máte jistotu, že budete mít každý měsíc co hrát. Problém každopádně může být ve výběru. Poslední možností je pak Xbox Cloud Gaming. Ačkoliv je služba prozatím dostupná jen v rámci beta verze, tak i přesto má rozhodně co nabídnout a nabízí zcela odlišný přístup. V rámci dostupných zkušebních verzí si můžete všechny z nich prozkoušet a vybrat tu nejlepší.

.