Zavřít reklamu

Dotyková obrazovka v počítačích je něco, co půlí společnost. Jedni jsou přesvědčeni, že by měly reagovat na dotyk prstu nejen obrazovky mobilů a tabletů, ale také displeje a monitory počítačů. Druzí zase konzervativně namítají, že pro počítač je jedině klávesnice a myš.

Softwarový vývojář (toho času v Microsoftu) a fotograf Duncan Davidson na svém blogu x180 nedávno popsal své zkušenosti s novým MacBookem Pro, v nichž vyzdvihl především užitečnost Touch ID, které je součástí Touch Baru. Davidson hodnotí nový počítač od Applu veskrze pozitivně a jako upgrade stávajícího MacBooku Pro – pokud skutečně potřebujete nový – ho doporučuje.

Nejzajímavější je však Davidsonův závěr, v němž píše:

„Věc, která mě na tomhle notebooku nejvíce štve: chybějící dotyková obrazovka. Ano, rozumím pozici Applu v této věci a souhlasím, že notebook by se měl ovládat klávesnicí a myší. Nechci dotykové UI pro macOS, nicméně bych byl rád, kdybych měl čas od času možnost zvednout ruku a švihem přeskakovat věci nebo přetáčet obrázky či něco podobného.“

Neméně důležitý je pak i Davidsonův dodatek:

„Pracuji nyní pro Microsoft, který evidentně sází na dotyk všude ve velkém. Můj notebook s Windows mě naučil, že jakákoliv obrazovka by měla být dotyková, i když třeba jen pro občasná jednoduchá gesta.

Fakt, že je Davidson zčásti formován filozofií Microsoftu, je jistě důležitá poznámka, a kdyby již nebyl na dotykové obrazovky u notebooků zvyklý, dost možná by mu nechyběla ani na MacBooku Pro. Přesto mi dává smysl se u jeho poznatku zastavit.

Rozhodně neplánuji orodovat za dotykové obrazovky pro Macy, ale Davidsonova myšlenka mi připomněla momenty, kdy například někomu na MacBooku něco ukazuji a dotyčná osoba chce instinktivně rukou posunout stránku nebo přiblížit obrázek. Sám si kolikrát poklepu na čelo, protože jsem na Macu jako doma, ale v dnešní době, kdy lidé stále více používají mobilní zařízení s dotykovými displeji, to je vcelku logická reakce.

Apple je sice na počítačích proti dotykovým obrazovkám jako takovým, nicméně Touch Barem přiznal, že i dotyk už má u počítače svou roli a smysl. Ve své podstatě vlastně Touch Bar vystihuje Davidsonův problém, že by chtěl občas otočit obrázek. S Touch Barem také nepracujete pořád, ale některé kroky jsou díky němu jednodušší a pro mnoho lidí (vzhledem k praxi na mobilních zařízeních) i logičtější.

Dotykové obrazovky na Macu jsou zamítány zejména z toho důvodu, že jim není přizpůsobený operační systém, který by se prstem prakticky nedal ovládat. Jenže prstem není třeba ovládat hned celý systém – mohlo by být však příjemné, kdybychom známými gesty z iPhonů a iPadů třeba mohli zastavit video nebo přiblížit detail na fotografii.

[su_youtube url=“https://youtu.be/qWjrTMLRvBM“ width=“640″]

Pro pokročilé uživatele (tzv. power usery) to může znít bláznivě (a zbytečně), ale jsem přesvědčen, že i v Applu zkoumají různé cesty, jak dotyk do počítačů dostat, protože prst je dnes již přirozeným a pro mnoho uživatelů jediným ovladačem mnohých jejich zařízení. U mladších generací už je automatické, že jako první přijdou do styku s dotykovým zařízením. Až dorostou do „počítačového věku“, může jim nedotyková obrazovka připadat jako krok zpět.

Možná je ale úvaha o dotykovém Macu slepá a počítače je v této souvislosti lepší neřešit, protože řešením již je iPad. Ostatně právě tak často svůj pohled na věc artikuluje samotný Apple. Přesto mě zajímá, zda by dokázala dotyková obrazovka na Macu skutečně přinést benefity. Na tuto myšlenku mě navíc navedla i novinka od Neonode, kterou představili na výstavě CES.

Jde o magnetický proužek AirBar, který připojením pod displej vytvoří dotykovou obrazovku na MacBooku Air. Vše funguje na bázi neviditelných paprsků světla, které snímají pohyb prstů (ale i rukavic či pera), a nedotykový displej pak funguje podobně jako dotykový. AirBar reaguje na klasická gesta švihnutí, scrollování nebo přiblížení.

Touch Bar bude od Applu dost možná na dlouhou dobu poslední dotykový prvek v jeho počítačích, ale bude zajímavé sledovat vývoj v následujících letech, protože většina konkurentů ovládání dotykem do svých počítačů různými způsoby přidává čím dál tím více. Čí cesta je správná, ukáže čas.

.