Zavřít reklamu

Laptopy s dotykovou obrazovkou už dávno nejsou žádnou novinkou. Na trhu se naopak nachází řada zajímavých zástupců, kteří věrně kombinují možnosti tabletu a notebooku. Zatímco konkurence s dotykovými obrazovky přinejmenším experimentuje, tak Apple je v tomto ohledu značně zdrženlivější. Na druhou stranu i sám cupertinský gigant se k podobným experimentům přiznal. Již před lety Steve Jobs, jeden ze zakladatelů Applu, zmínil, že vykonali řadu nejrůznějších testů. Bohužel všechny skončily stejným výsledkem – dotyková obrazovka na laptopu není obecně moc příjemná k používání.

Dotyková obrazovka není vším. Když ji přidáme do laptopu, samotného uživatele tím zrovna dvakrát nepotěšíme, jelikož i nadále bude její používání ne zrovna dvakrát pohodlné. V tomto ohledu se uživatelé shodují na jednom – dotyková plocha přijde vhod jedině v případech, kdy se jedná o takzvané 2v1 zařízení, respektive když jde displej oddělat od klávesnice a používat jej samostatně. Jenže něco podobného nepřipadá v případě MacBooků v úvahu, tedy alespoň prozatím.

Zájem o dotykové obrazovky

Nadále se nabízí poměrně zásadní otázka, zdali je o laptopy s dotykovou obrazovkou vůbec dostačující zájem. Samozřejmě na tento dotaz neexistuje správná odpověď a záleží na každém uživateli a jeho preferencích. Obecně lze ale říct, že ačkoliv jde o fajn funkci, časté využití nenabídne. Naopak jde spíše o atraktivní doplněk pro zpestření ovládání samotného systému. I zde ale platí podmínka, že je podstatně příjemnější, když se jedná o 2v1 zařízení. Jestli se někdy dočkáme MacBooku s dotykovou obrazovkou je prozatím ve hvězdách. Pravdou ale je, že bychom se bez této vlastnosti bezproblémově obešli. Co by však mohlo stát za to, by byla podpora pro Apple Pencil. To by mohlo přijít vhod především grafikům a různým designérům.

Když se ale podíváme na nabídku produktů Apple, můžeme si všimnout mnohem lepšího kandidáta na 2v1 zařízení s dotykovou obrazovkou. Svým způsobem tuto roli již nyní zastávají iPady, primárně tedy iPady Air a Pro, které jsou kompatibilní s relativně propracovanou klávesnicí Magic Keyboard. V tomto ohledu ale narážíme na obrovskou limitaci ze strany operačního systému. Zatímco konkurenční zařízení se spoléhají na tradiční systém Windows a lze je tedy použít prakticky pro cokoliv, v případě iPadů se musíme spokojit s iPadOS, který je ve skutečnosti spíše jen větší verzí iOS. Prakticky se nám tak do rukou dostává jen o něco větší telefon, s nímž například v případě multitaskingu moc nepochodíme.

iPad Pro s Magic Keyboard

Dočkáme se změny?

Jablíčkáři již delší dobu na Apple tlačí, aby u systému iPadOS přinesl zásadní změny a podstatně lépe jej otevřel pro multitasking. Cupertinská společnost už totiž nejednou iPad promovala jakožto plnohodnotnou náhradu za Mac. Bohužel do toho má ještě daleko a vše se neustále točí kolem operačního systému. Uvítali byste jeho jistou revoluci, nebo vám současný stav vyhovuje?

.