Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se řadu let řeší, zdali by si MacBooky zasloužily dotykovou obrazovku. Zatímco pro některé notebooky s operačním systémem Windows jde o samozřejmost, u jablečných zástupců jsme tuto možnost v životě neviděli, navzdory tomu, že po něčem takovém řada uživatelů dlouhou dobu volá. Druhá strana je však zásadně proti. Jestli se této vychytávky někdy dočkáme nyní nechme stranou. Namísto toho si pojďme posvítit na to, zdali něco podobného vůbec potřebujeme.

Na adresu dotykového displeje u MacBooků se již před lety vyjádřil i jeden ze zakladatelů Applu, Steve Jobs, podle něhož se jedná o hloupost. Dle jeho slov dotykové obrazovky nepatří na zařízení jako jsou laptopy, a to z ergonomických důvodů. Apple měl navíc dle všeho uskutečnit řadu nejrůznějších testů. Vždy ale se stejným výsledkem – počáteční nadšení po pár hodinách vystřídá zklamání, jelikož je ovládání pro člověka nepřirozené a je jen otázkou času, po jak krátké době začne pociťovat bolesti rukou. Jablečné počítače ale disponují solidní alternativou zajišťující komfortní, rychlé a jednoduché ovládání systému – trackpad.

Trackpad > dotyková obrazovka

Jednoduše to lze shrnout tak, že MacBooky nepotřebují dotykovou obrazovku, jelikož vše zajistí jejich propracovaný trackpad s technologií multi-touch. Ostatně přesně tohle před lety zmínil Steve Jobs. Když totiž popisoval ergonomické nedostatky dotykových displejů, jako řešení uvedl právě inovovaný trackpad. V tomto směru Applu nelze upřít, že je z hlediska touchpadu na míle daleko před konkurencí. U běžných laptopů je jeho používání poměrně krkolomné a nepříjemné, kvůli čemuž se všichni spoléhají na tradiční myš. Jablíčkáři to však vidí úplně jinak. Není se proto čemu divit, že řada z nich se spoléhá jen a pouze na trackpad, a to prakticky u všech činností včetně grafiky či úpravy videa.

Apple si silně uvědomuje důležitost trackpadů a vnímá jej jako jednu z nejsilnějších částí svých laptopů. Zásadní změna navíc přišla v roce 2016, kdy jsme se dočkali nového MacBooku Pro s podstatně větší plochou trackpadu. Ačkoliv se doteď zvětšení setkává s nepochopením, kdy někteří dokonce kritizují rozšíření dotykové plochy, jiní si tuto změnu nemohou vynachválit. Gigant z Cupertina na ni vsadil z prostého důvodu – větší prostor uživateli dodává lepší možnosti pro ovládání systému, což opět ocení především profíci, kteří se častokrát pohybují po větších obrazovkách.

Magic Trackpad
Mezi jablíčkáři Magic Trackpad poráží klasickou myš

Trackpad proto můžeme označit za parádní alternativu za dotykovou obrazovku. Jak už jsme zmínili výše, s jeho pomocí lze rychle a jednoduše ovládat celý systém, přičemž za zmínku stojí i podpora řady gest, která využívají technologii multi-touch. Ve finále je tedy vše svižné a (víceméně) bezchybné.

Potřebujeme vůbec dotykovou obrazovku?

V závěru se ještě nabízí jedna zajímavá otázka. Potřebujeme vůbec dotykovou obrazovku? Její využití je samozřejmě na pováženou a silně závisí na každém uživateli, zdali by byl tento přístup pro něj komfortní či nikoliv. Jako jablíčkáři jsme se každopádně silně sžili právě se zmiňovaným trackpadem, jehož výhody jsou jednoduše nezpochybnitelné. Na druhou stranu mít možnost čas od času kreslit po displeji nezní tak špatně. Naopak by se to mohlo hodit například v grafických editorech a dalších. Uvítali byste příchod dotykové obrazovky na jablečné laptopy?

Macy lze zakoupit za super ceny na eshopu Macbookarna.cz

.