Zavřít reklamu

Apple po dlouhá léta razí strategii neprozradit o plánovaných produktech ani slovo s tím, že je v celé jejich kráse ukáže světu až při oficiálním představení. Je to ale dobrá strategie, když už o nich stejně všechno víme dávno před samotnou událostí? Někteří na to jdou jinak, a možná lépe. 

Dva největší výrobci mobilních telefonů, tedy Samsung a Apple, razí stejnou strategii – zapírat a zapírat. Nechtějí o svých připravovaných produktech uvolnit do světa jedinou informaci dříve, než jsou ty oficiálně oznámeny v rámci plánované keynote. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, kdybychom o nich stejně už nevěděli téměř vše.

Spekulace a úniky vládnou světu 

Máme zde různé analytiky s napojením na dodavatelský řetězec komponent, které společnosti ve svých produktech používají, a kteří nás poctivě „krmí“ informacemi o tom, na co se můžeme těšit. Povětšinou jsou ty informace správné, někdy se ale přece jen mýlí. Dokládá to nyní i fakt nově představených ohebných telefonů Samsungu, kdy měl mít Galaxy Z Flip4 větší vnější displej, přičemž si jej zachoval na vlas stejný s předchozí generací. Ve všem ostatním ale říkaly zprávy pravdu.

Když uniknou informace o nějakém produktu méně populárního výrobce, nikoho to příliš nezajímá. Jde-li ale o Samsung nebo Apple, jsou jejich příznivci lační po novinkách ohledně toho, na co se mohou těšit. V dnešní době to navíc vypadá, že ututlat všechny informace prostě nejde, ať se společnosti snaží sebevíc. Právě Apple se snaží, protože ten nechce, aby se nějaké informace vynášely. Samsung oproti tomu budí dojem, že je mu to jedno, a že je vlastně žádoucí, aby zde ony úniky byly. Proč?

Protože díky tomu se o produktech mluví už dlouho předtím, než jsou představeny. Vytváří se mediální zájem a postupně se stupňuje v četnosti a pravosti informací. A to vlastně chcete, aby bylo vaše zařízení, které se chystá na trh, očekávané. Jenže ono by to šlo i oficiálně, což by mohla být o poznání lepší cesta. Tou jde např Google nebo nově společnost Nothing.

Moment překvapení 

Apple chce naprostou informační tmu, kdy pak očekává, že představený produkt vytře všem zrak. Když ale víme, co to bude, jak bude vypadat a co bude umět, je pak představení snahy výrobce trochu vlažnější. Onen „wow“ efekt se tedy spíše nedostaví, a právě Apple přece chce, aby nás jeho iPhony, iPady a Macy posadily na zadek.

Samsung od novinářů sice chce podepisovat veškeré smlouvy o mlčenlivosti, ale i tak mu všechny informace skrze některé kanály utečou, takže samotné představení vlastně vše jen potvrdí. Google už ale na jaře letošního roku ukázal své Pixely 7, kterých se dočkáme až na podzim, stejně tak pokud jde o jeho hodinky Pixel Watch nebo tablet. Toho se dokonce dočkáme až příští rok. Oficiálně tak řekl, co chystá, ukázal, jak to bude vypadat a možným spekulantům do jisté míry utnul tipec.

Nothing na to šel ještě lépe. Ohledně svého prvního mobilního telefonu vytvořil skutečně velikou auru očekávání, i když hodně toho udělala jen velká slova. Ty začal s postupem času podporovat reálnou podobou telefonu a jeho funkcemi po celou dobu, která do představení zbývala. Dalo by se tak říci, že toto neuniklo žádnému technologickému fanouškovi. Nothing Phone (1) měl být přece jen nový iPhone, takže mnohým nedával spát. Už den před oficiálním představením jsme tak věděli vlastně vše, a to z oficiálních zdrojů.

Změna strategie 

V dnešní době bezbřehých vod internetu se utají máloco. A právě Google a Nothing už to vědí, proto se přizpůsobily. Možná by bylo i na čase, abychom se na příštím WWDC také už dozvěděli, a jakými novými stroji budou nové operační systémy prezentovány. Když už Apple nedokáže informace zadržet, mohl by je alespoň vědomě řídit. Ostatně o plánovaných iPhonech 14 víme už prakticky vše, jen netušíme, o kolik moc je opravdu Apple zdraží, a jestli nám ukáže nějaké další a nové unikátní funkce systému, což by mohlo být jediné, čím by se mohl blýsknout. Ostatně loni šlo třeba o filmařský režim. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.