Zavřít reklamu

Samsung představil čtvrtou generaci svých skládacích telefonů, které patří do jeho vrcholného portfolia. Pokud je Galaxy Z Flip4 přece jen více lifestylové zařízení, tak právě Galaxy Z Fold4 má být tím ultimátním pracantem. Porovnali jsme jej tedy s iPhonem 13 Pro Max a je pravda, že jsou to hodně jiné světy. 

V rámci představení novinek Samsungu jsme měli možnost vyrazit si je fyzicky osahat. Když se na Fold4 podíváte zpříma, paradoxně nevypadá nijak robustně. Jeho přední 6,2“ dotykový displej je totiž menší než ten 6,7“ u iPhonu 13 Pro Max. Fold4 je také zároveň užší. Když má totiž největší a nejvybavenější iPhone na šířku 78,1 mm, má Galaxy Z Fold 4 svou šířku (v zavřeném stavu) jen 67,1 mm, a to je hodně znát.

Ostatně i na výšku je menší, protože měří 155,1 mm, kdežto zmíněný iPhone má 160,8 mm. Jenže je samozřejmé, že zde bude problém především tloušťka. Tu Apple u iPhonu udává 7,65 mm (bez vystouplých objektivů fotoaparátů). Jenže nejnovější Fold má v zavřeném stavu 15,8 mm (na nejužším místě má 14,2 mm), což je problém, protože je to pořád jako dva iPhony na sobě. I když je tedy co se jeho základny týče menší, tu tloušťku v kapse rozhodně pocítíte. Říci se to dá i o váze, která je 263 g. S ohledem na hybridní zařízení to ale nemusí být tolik, iPhone 13 Pro Max totiž váží na telefon skutečně vysokých 238 g.

Je otázka, zda lze vůbec zařízení ještě více ztenčit vzhledem k tomu, jakou technologii displeje používá, a jak je konstruovaný jeho kloub. Když však Galaxy z Fold4 otevřete, získáte 7,6“ displej, přičemž zařízení bude mít už kompaktní tloušťku 6,3 mm (bez vystouplých objektivů fotoaparátů). Pro srovnání – je to stejná tloušťka, jakou disponuje iPad mini, ten má však 8,3“ displej a váhu 293 g. 

Fotoaparáty vrcholné řady 

Přední displej, který nepodporuje stylus S Pen, má 10MPx fotoaparát umístěný v průstřelu (clona f/2,2). Vnitřní fotoaparát je pak schován pod displej, má však rozlišení jen 4 MPx, i když je jeho clona f/1,8. Ověřujete se kapacitní čtečkou otisků prstů v postranním tlačítku. Apple samozřejmě používá 12MPx TrueDepth kameru ve výřezu poskytující Face ID.

Následuje hlavní trio fotoaparátů, u kterých Samsung nijak neexperimentoval. Jednoduše vzal ty z modelů Galaxy S22 a S22+ a lupnul je do Foldu. Ty z Ultry by se samozřejmě nevešly. Je ale pozitivní, že Fold4 tím pádem patří mezi fotografickou špičku, protože předchozí generaci byly právě kvality fotoaparátů hojně vyčítány. 

  • 12 MPix ultraširoký fotoaparát, f/2,2, velikost pixelu: 1,12 μm, úhel záběru: 123˚ 
  • 50 MPix širokoúhlý fotoaparát, automatické ostření Dual Pixel AF, OIS, f/1,8, velikost pixelu: 1,0 μm, úhel záběru: 85˚ 
  • 10 MPix teleobjektiv, PDAF, f/2,4, OIS, velikost pixelu: 1,0 μm, úhel záběru: 36˚ 

Protože fotoaparáty přesahují zadní plochu zařízení, při práci na rovné ploše se telefon kolébá. Za kvalitu se prostě platí nejen penězi. Díky velké ploše to ale není tak hrozné, jako třeba u iPhonu. I když porovnáváme dva top modely dvou výrobců, je to hodně nesourodé srovnávání. Je totiž evidentní, že Fold4 zastane více práce než iPhone. Je to prostě hybridní zařízení, které spojuje mobilní telefon s tabletem. Pokud víte, že tablet nepotřebujete, je pro vás Fold4 úplně zbytečné zařízení. 

Je ale pravda, že Samsung hodně zapracoval i na uživatelském rozhraní One UI 4.1.1, které jede nad Androidem 12L, který Fold4 dostal jako první zařízení vůbec. Multitasking je zde tak povýšen úplně na jinou úroveň a upřímně řečeno, zatím použitelněji, než tomu bude v iPadOS 16 se Stage Managerem. I když to ukážou až ostré testy.

Vysoká cena nemusí být tak vysoká 

Po půl hodině hraní si s novým Foldem, mě sice ten nedokázal přesvědčit o tom, že bych jej měl za iPhone 13 Pro Max vyměnit, nicméně neznamená to, že by to bylo špatné zařízení. Největší výtky jasně putují právě k velikosti v zavřeném stavu a drážce uprostřed otevřeného displeje. Kdo toto vyzkouší, pochopí, proč Apple pořád s uvedením své skládačky váhá. Právě tento prvek totiž bude asi tím, se kterým se prostě nehodlá spokojit. Tedy alespoň doufejme. 

Galaxy Z Fold4 bude k dostání v černé, šedozelené a béžové barvě. Doporučená maloobchodní cena je 44 999 Kč za verzi s 12 GB RAM/256 GB interní paměti a 47 999 Kč za verzi 12 GB RAM/512 GB interní paměti. Na stránkách samsung.cz bude exkluzivně k dostání verze s 12 GB RAM a 1 TB vnitřní paměti v černé a šedozelené barvě, jejíž doporučená maloobchodní cena je 54 999 Kč. IPhone 13 pro Max začíná na 31 990 Kč za 128 GB a končí na 47 390 Kč za 1 TB. Maximální konfigurace si tak jsou cenou rovné, což hraje do karet právě Samsungu, protože zde máte dvě zařízení v jednom.

Samsung Galaxy Z Fold4 předobjednáte například zde 

.