Zavřít reklamu

Máme za sebou událost léta. Samsung na své akci Galaxy Unpacked představil duo skládacích telefonů a chytrých hodinek a přihodil i jedna sluchátka. Tato jihokorejská společnost je největším prodejcem mobilních telefonů světa, a chce jím také zůstat, proto se snaží o značnou propagaci svého portfolia. Apple je druhý, a je mu všechno jedno, tedy alespoň u nás. 

Jsou to dva jiné světy – Samsung a Apple. Stejně jako Android a iOS, stejně jako telefony Galaxy a iPhony. Jihokorejský výrobce jasně razí jinou strategii než ten americký a může být otázkou, jestli dobrou nebo nikoli. Protože je ale naším partnerským magazínem SamsungMagazine.eu, měli jsme možnost nahlédnou pod pokličku toho, jak se právě Samsung o novináře stará.

Londýn a Praha 

Jasným problémem Applu je, že v České republice nemá oficiální zastoupení, které by se o novináře nějakým způsobem staralo. Pokud jste zaregistrovaní k odběru novinek, vždy vám po jejich představení přijde e-mail s krátkým sumářem toho, co bylo představeno. Je-li pak během roku nějaký významný den, jako Den matek atd., přijde vám do schránky informace o tom, co byste mohli sobě nebo svým blízkým od Applu koupit. Tím to ale končí. Jakékoli jiné informace před a po nedostanete.

Samsung u nás oficiální zastoupení má, a na představování produktů jde jinak. Ano, vystavuje se tím možnému riziku úniků informací, ale ty beztak pocházejí spíše z dodavatelského řetězce a chyb e-shopů než od novinářů. Ti podepisují NDA o mlčenlivosti, a dokud nejsou novinky oficiálně představeny, nemohou pod hrozbou pokut nic říci, napsat, ani jinak publikovat.

Vědělo se, že léto patří skládačkám. Ještě ale před samotným oznámením keynote jsme byli kontaktováni, zda nechceme navštívit celosvětový pre-briefing v Londýně. Bohužel se termín neslučoval s termínem dovolených, takže jsme vzali za vděk alespoň tím pražským, který se konal den před samotným virtuálním streamem. Ještě předtím jsme nicméně měli možnost účastnit se virtuálního pre-briefingu a dostali jsme veškeré tiskové materiály, co se fotografií a specifikací připravovaných zařízení týče. 

Osobní seznámení a zápůjčky 

Dostatečně informováni jsme tedy absolvovali pražskou prezentaci produktů, na které byly řečeny hlavní přednosti novinek, stejně jako jejich rozdíly oproti předchozím generacím. Protože jednotlivé modely byly na místě k dispozici, mohli jsme si je nejen vyfotit, porovnat s iPhony, ale také osahat jejich rozhraní a zjistit jejich možnosti. To vše pořád den před tím, než byly oficiálně představeny.

Výhoda je zde jasná. Novinář si tak může dopředu připravit veškerý materiál, a nehonit jej on-line v čase představování. Navíc má všechny podklady už v ruce, takže je zde minimum prostoru pro zavádějící informace. Díky tuzemskému zastoupení také máme přístup k zápůjčkám na testy a recenze. U Applu bychom se v tuzemsku ničeho nedočkali, a pokud chce novinář nějakou novinku společnosti vyzkoušet, musí si ji buď koupit nebo spolupracovat s nějakým e-shopem, který mu ji na testování půjčí. Tomu se pak ale samozřejmě vrátí rozbalený a použitý kus, který prodá pod cenou.

Apple i před zahraničními novináři drží své novinky pod pokličkou a poskytne jim je až po jejich představení. Typicky si stanoví i embargo na recenze produktů, které obvykle končí jen den před zahájením oficiálního prodeje. V tomto případě nemá Samsung embargo žádné, takže jakmile máte recenzi napsanou, můžete ji publikovat. Zápůjčky ale neposílá dříve jak v den představení produktů. Samozřejmě jsme v pořadníku, takže se můžete těšit ještě na bližší porovnání novinek Samsungu vzhledem k aktuálnímu portfoliu Applu.

Samsung Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 předobjednáte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Apple se nemusí nijak propagovat, jeho výrobky se prodávají samy. Ale věrných fanoušků Samsungu moc není, proto na sebe musí neustále upozorňovat.

    Dovolím si nesouhlasit. To, co Samsung dělá, je cílené budování základny fanoušků, kteří vědí, že doba, kdy Samsung kopíroval ty ostatní je už dávno pryč. Už dlouho přichází se skutečnými novinkami. Apple je pasivní a na rozdíl od minulosti zdaleka ne tak progresivní jako byl ještě třeba před pěti šesti lety. A pro nás je smutné, že spousta bombasticky oznamovaných novinek u nás nefunguje. Takže novinek, které si můžeme užít je každý rok jen špetka. Zatím má Apple stále silnější ekosystém než Android, ale to už nemusí dlouho trvat. Minimálně pro nás. Android se zlepšuje o kousek každý rok. A než se začnete rozčilovat, tak jsem spíše „iOvce“ než „droidí ovce“, která je v kontaktu s oběma stranami.

    Spíš je to o tom, že v ČR je cílovka applu kvůli vysokým cenám v menšině a nevyplatí se jim to. Prostě ta menšina, co na to má a stojí o to, už většinou apple pouziva, zatímco samsung cílí na všechny cenové kategorie a tím pádem se jim nějaká marketingová a reklamní kampaň vyplatí – oni nebojuji ani tak s applem, ale spis s čínskou konkurencí. Apple diky odlišnému operačnímu systému jede po jiné koleji a platí to nejen ve smartphonech, ale i v IT, kde opet bojuji o zákazníky Acer, HP, Dell, Lenovo a další mezi sebou než s applem.

    Nemyslím si, že ČR je rozšířením Apple produktů v populaci nezajímavým trhem. Navíc nejde je jen o pravidelné kupce novinek, ale také o majitele bazarových kousků (kteří si jednou novotu koupí) a o stávající prvomajitele, kterým je třeba dát důvod k obměně. To jsou už tři skupiny, které je třeba motivovat, udržovat v jistotě dobré koupě a vyvolávat v nich touhu. A jistě budou další, třeba firmy a vzdělávání.

celý text

Čtěte více.