Zavřít reklamu
iWant

Dual SIM v nových iPhonech bude možné využívat i v Česku. Podporu eSIM přidal T-Mobile

iWant

Jednou z nejzajímavějších novinek včera představeného iPhone XS, XS Max a XR je bezesporu režim DSDS (Dual SIM Dual Standby). Jedná se o podporu dvou SIM karet, avšak ne v takové formě, jak jsme zvyklí od ostatních výrobců. Apple totiž namísto přidání druhého slotu na nano-SIM kartu obohatil telefon o eSIM, tedy o zabudovanou SIM přímo v telefonu v podobě čipu, který obsahuje digitální otisk obsahu klasické SIM karty. Problém však spočívá v podpoře eSIM ze strany operátorů, avšak jak se zdá, čeští zákazníci budou moct už brzy Dual SIM režim v iPhonu používat.

S příchodem iPhonu XS, XS Max a XR totiž Apple aktualizoval své stránky a přidal i sekci se seznamem všech operátorů zemí, kde je eSIM podporována. Kupodivu zde nechybí ani Česká republika. Na tuzemském trhu bude eSIM zpočátku podporovat T-Mobile, který technologii testuje už od minulého roku. Kdy se k němu přidají další operátoři je prozatím otázkou. Zbylé dva operátory jsme oslovili a čekáme na jejich vyjádření. Jakmile se nám dostane odpovědí, tak článek aktualizujeme.

Podpora eSIM ze strany českého operátora zažehla také plamínek naděje, že na tuzemský trh dorazí cellular verze Apple Watch. Hodinky od Applu totiž také disponují eSIM a v jejich případě se jedná o jediný způsob, jak na hodinkách využívat mobilní data a přijímat hovory i SMS. Nicméně Apple ani s příchodem nových Apple Watch Series 4 nezačal v Česku cellular verzi prodávat a dostupný je stále pouze jenom GPS model.

Dual SIM až později v roce

Kromě výše zmíněného jsme se na stránkách Applu také dozvěděli, že podpora Dual SIM nebude zpočátku na iPhonech XS, XS Max a XR dostupná. Apple funkci aktivuje až později v roce, a to prostřednictvím některé z aktualizací iOS 12. Nad otázkou, kdy přesně se slíbeného updatu dočkáme, visí otazník. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že režim DSDS přijde společně s iOS 12.1, který by měl Apple uvolnit na přelomu října a listopadu.

Při využívání dvou SIM bude iPhone schopný zahajovat a přijímat hovory a stejně tak i SMS a MMS zprávy. Omezeno bude pouze připojení k mobilnímu internetu, kdy v reálném čase bude možné využívat pouze jeden plán. To mimo jiné znamená, že pokud bude uživatel právě volat, bude v případě příchozího hovoru na druhé číslo ohlášen volajícímu jako nedostupný.

Do nastavení iOS 12 na nových iPhonech taktéž přibude nová sekce pro zvolení výchozího čísla a pojmenování obou plánů podle svých potřeb. Podle slov Applu bude jednoduché mezi čísly přepínat a vybírat si tak, z jakého čísla bude hovor zahájen.

V Číně, kde jsou eSIM zakázané, pak bude Apple nabízet speciální verze iPhonu XS, XS Max a XR, které budou disponovat novým slotem pro SIM s podporou dvou fyzických SIM karet.