Zavřít reklamu

Klávesnice třetích stran byly po dlouhou dobu exkluzivní výhodou operačního systému Android díky jeho otevřenosti, o to větší a příjemnější bylo překvapení, když Apple oznámil v iOS 8 podporu klávesnic třetích stran. Vývojáři klávesnic neváhali a záhy oznámili probíhající vývoj jejich řešení pro psaní, přičemž převážná většina z populárních klávesnic přišla hned s vydáním iOS 8.

Všichni obvyklí podezřelí – SwiftKey, Swype a Fleksy – byli k dispozici uživatelům, aby změnili své psací návyky, které si budovali dlouhá léta na vestavěné klávesnici Applu. Bohužel ne všichni mohli začít zkoušet nový způsob psaní hned, protože klávesnice podporovaly pouze malé množství jazyků, mezi kterými očekávaně nebyla čeština.

Platilo to minimálně pro dvě nejatraktivnější dostupné klávesnice – SwiftKey a Swype. Před čtrnácti dny vyšla aktualizace Swype s přídavkem 21 nových jazyků, mezi nimiž jsme se konečně dočkali i českého jazyka. V rámci experimentu jsem se rozhodl po dobu dvou týdnů používat výhradně klávesnici Swype a zde jsou poznatky z intenzivního používání za posledních 14 dnů, co je čeština dostupná.

Design Swype mi byl od začátku sympatičtější než SwiftKey, nicméně se jedná o subjektivní záležitost. Swype nabízí hned několik barevných témat, kde se trochu změní i layout klávesnice, nicméně asi ze zvyku jsem zůstal u výchozí světlé klávesnice, která notně připomíná klávesnici Applu. Na první pohled je zde vidět několik rozdílů.

V přední řadě bych zmínil klávesnici Shift, kterou by měl Apple do své klávesnice bez mrknutí oka okopírovat, sklopit hlavu a předstírat, že Shift v iOS 7 a 8 nikdy neexistoval v podobě, s jakou bojujeme dodnes. Oranžově svítící klávesa dává jasně najevo, že je Shift aktivní, při dvojitém stisknutí se šipka změní na symbol CAPS LOCK. Nejen to, podle stavu Shiftu se mění i podoba jednotlivých kláves, tedy pokud je vypnutý, jsou písmena na klávesách malá, nikoliv v podobě kapitálek. Proč to Apple nikdy nenapadne, je mi dodnes záhadou.

Další změnou je přítomnost kláves pro psaní tečky a čárky na obou stranách mezerníku, který je tedy o něco menší než na výchozí klávesnici, rozdíl však při psaní nezaznamenáte, hlavně mezerník moc často ani používat nebudete. Co naopak chybí, a to znatelně, jsou klávesy pro akcenty. Psaní samotných písmenek s háčky a čárky je stejně bolestné jako na prvním iPhonu. Všechny akcenty pro dané písmeno se musí vkládat podržením klávesy a tažením pro výběr. Kdykoliv budete muset zadat slovo tímto způsobem, budete Swype proklínat. Naštěstí k tomu nebude docházet tak často, zvlášť s přibývajícím časem a rostoucí slovní zásobou v osobním slovníku.

Pokud neznáte swipovací způsob psaní, funguje jednoduše tak, že místo vyťukávání jednotlivých písmen po nich táhnete prstem, kde jeden tah představuje jedno slovo. Podle trasy vašeho prstu aplikace vypočítává, která písmena jste pravděpodobně chtěli zadat, porovná je s vlastním slovníkem a na základě složitého algoritmu nabídne nejpravděpodobnější slovo, přičemž bere v úvahu i syntax. Samozřejmě ne vždy se trefí, proto vám Swype v liště nad klávesnicí nabízí i tři alternativy, tažením do stran pak zobrazíte ještě další možnosti.

Psaní tažením je způsob, na který si člověk musí chvíli zvykat a možná vám bude trvat pár hodin, než se dostanete do tempa. Tažení má sice velkou toleranci, ale s větší přesností se zvyšuje šance na správné slovo. Největší problém je zejména u krátkých slov, protože takový tah nabízí více interpretací. Swype mi například místo slova „to“ napíše slovo „zip“, obojí lze napsat rychlým vodorovným tahem, menší nepřesnost pak může určit rozdíl, jaké slovo Swype vybere. Alespoň že to správné zpravidla nabídne v liště.

Klávesnice má i několik zajímavých vychytávek. První z nich je automatické vkládání mezer mezi jednotlivá slova. Platí to i v případě, kdy klepnete na jednu klávesu, třeba pro napsání spojky a další slovo napíšete tahem. Mezera se ale nevloží, pokud jste se ke slovu vrátili, abyste například opravili koncovku, a poté tahem napíšete další. Místo toho budete mít dvě složená slova bez mezery. Nejsem si jistý, zda je to úmysl, nebo chyba.

Další vychytávka je psaní diakritických znaků, kdy tahem z „X“ na mezerník napíšete vykřičník a z „M“ na mezerník otazník. Stejným způsobem můžete psát i jednotlivá písmena, pro spojku „a“ jednoduše směřujete tah z klávesy A opět na mezerník. Nechybí ani vložení tečky dvojitým stiskem mezerníku.

Slovní zásoba Swypu je velmi dobrá, zvlášť v prvních hodinách mě překvapilo, jak málo musím přidávat nová slova do slovníku. Rychlými tahy dokážu napsat i dlouhé věty včetně diakritiky jednou rukou rychleji, než kdybych psal to samé oběma rukama. To ale platí jen do té doby, dokud nenarazíte na slovo, které Swype nezná.

V první řadě vám navrhne nesmysl, který musíte smazat (naštěstí je třeba zmáčknout tlačítko Backspace jen jednou), pak pravděpodobně slovo zkusíte napsat znovu, abyste se ujistili, že k nesmyslu nedošlo kvůli vaší nepřesnosti. Až pak se rozhodnete, po druhém smazání slova, vyťukat výraz klasicky. Po stisknutí mezerníku vám Swype nabídne přidání slova do slovníku (tento proces lze zautomatizovat). V tu chvíli právě začnete proklínat absenci tlačítek pro akcenty, protože psát delší slova s mnoha háčky a čárkami je často důvod, proč byste Swype raději vymazali z telefonu. Trpělivost je v této fázi klíčová.

Zmínil jsem obsáhlý český slovník klávesnice, ale občas se pozastavíte nad slovy, které aplikace nezná. „Interpunkce“, „těšíš“, „čteš“, „mrkvový“ nebo „nenadělám“ je jen malá ukázka toho, co Swype nezná. Po dvou týdnech můj osobní slovník čítá zhruba přes 100 slov, mnoho z nich takových, které bych od Swypu očekával, že znát bude. Očekávám, že bude ještě pár týdnů trvat, než bude slovní zásoba taková, abych nemusel nová slova v běžné konverzaci ukládat.

Trochu problematické je i vkládání emotikonů, přepnutí klávesnice totiž vyžaduje podržení klávesy Swype a tažením vybrat ikonu zeměkoule, pak se teprve dostanete na klávesnici Emoji. V nabídce Swypu je pouze jednoduchý smajlík. Naopak zadávání čísel Swype vyřešil dobře. Má tedy číselnou řadu v alternativní nabídce znaků jako klávesnice od Applu, ale nabízí i speciální layout, kde jsou čísla větší a rozvržená jako na numerickém bloku klávesnice. Zvlášť pro zadávání telefonních čísel nebo čísel účtů je tato funkce lehce geniální.

I přes výše zmíněné potíže, související hlavně s chybějící slovní zásobou, je Swype velmi solidní klávesnice, se kterou lze s trochou cviku významně zvýšit rychlost vašeho psaní. Zvlášť psaní jednou rukou je výrazně komfortnější a svižnější, než při klasickém vyťukávání. Pokud jsem měl možnost, vždy jsem se snažil psát zprávy (iMessage) z iPadu nebo z Macu, kvůli komfortu psaní. Díky Swype nemám problém rychle odepisovat i z telefonu, aniž bych musel obětovat diakritiku.

Přestože jsem čtrnáct dní, během kterých jsem Swype používal, považoval za zkušební, pravděpodobně u klávesnice nadále zůstanu, tedy za předpokladu, že nadcházející aktualizace SwiftKey nenabídne lepší zkušenost, jakmile dorazí podpora češtiny. Jakmile si člověk zvykne na psaní tahem a věnuje čas tomu, aby se novou techniku naučil, jen těžko je cesty zpět. Používání Swype je stále výzva, jsou zde problémy, nedokonalosti a těžkosti, zvlášť v české mutaci, které musí člověk přetrpět (například konec s psaním nespisovných koncovek), je ale třeba vydržet a nenechat se prvotními nezdary odradit. Odměnou vám bude velmi rychlé psaní jednou rukou.

Anglická verze klávesnice dětskými nemocemi české verze netrpí, alespoň ve většině případech, navíc lze jazyk snadno přepínat podržením mezerníku. Často musím komunikovat v angličtině a rychlé přepínání tak velice oceňuji. Jen bych si přál, aby swipování v češtině bylo stejně efektivní a dotažené jako v anglickém jazyce, obzvlášť co se týče slovní zásoby a rozložení klávesnice.

Nakonec bych ještě rád rozptýlil obavy některých o odesílání informací vývojářům. Swype žádá plný přístup pro stažení češtiny. Plný přístup znamená, že klávesnice získá přístup k internetu, aby mohla stahovat nebo nahrávat data. Důvod pro plný přístup je ale více prozaický. Vývojáři jednoduše nezahrnují všechny slovníky pro podporované jazyky přímo v aplikaci, protože by Swype lehce zabrala i několik stovek megabajtů. Proto potřebuje plný přístup, aby si mohla dodatečné slovníky stáhnout. Po stažení češtiny lze navíc plný přístup vypnout, což nemá na fungování klávesnice žádný vliv.

.