Zavřít reklamu

Po měsících stěžování ze strany majitelů a po několika hromadných žalobách se konečně začíná něco dít. Na webu společnosti Apple se o víkendu objevilo oficiální prohlášení, ve kterém společnost uznává, že „malé procento“ MacBooků může trpět problémy s klávesnicemi a ti, kteří tyto problémy mají, je mohou nově vyřešit bezplatným servisním zásahem, který Apple nově nabízí skrze své oficiální obchody či skrze síť certifikovaných servisů.

Tisková zpráva Applu hovoří o tom, že se objevuje „malé procento“ uživatelů, kteří mají problém s klávesnicemi ve svých nových MacBoocích. Tito uživatelé se tak mohou obrátit na oficiální podporu společnosti Apple, která je nasměruje k adekvátnímu servisu. V podstatě je od nynějška možné si nechat MacBook s poškozenou klávesnicí opravit zdarma. S touto akcí je však spojeno několik podmínek, které musí majitelé splnit, aby měli na bezplatný servis nárok.

macbook_apple_laptop_keyboard_98696_1920x1080

V první řadě musí vlastnit MacBook, na který se tato servisní akce vztahuje. Zjednodušeně řečeno jde o všechny MacBooky, které disponují Butterfly klávesnicí 2. generace. Kompletní seznam takovýchto zařízení si můžete prohlédnout v seznamu níže:

 • MacBook (Retina, 12-­inch, Early 2015)
 • MacBook (Retina, 12­-inch, Early 2016)
 • MacBook (Retina, 12-­inch, 2017)
 • MacBook Pro (13­-inch, 2016, Two Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (13-­inch, 2017, Two Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (13-­inch, 2016, Four Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (13-­inch, 2017, Four Thunderbolt 3 Ports)
 • MacBook Pro (15-­inch, 2016)
 • MacBook Pro (15-­inch, 2017)

Pokud jeden z výše zmíněných strojů máte, můžete zažádat o bezplatnou opravu/výměnu klávesnice. Váš MacBook však musí být zcela v pořádku (kromě klávesnice pochopitelně). Jakmile Apple odhalí nějaké poškození, které ve výměně brání, nejprve bude řešit právě to (na to se však bezplatný servis nevztahuje) a až poté dojde k opravě klávesnice. Oprava může mít formu výměny jednotlivých kláves či celého klávesnicového dílu což je v případě nových MacBooků Pro téměř celé horní šasi společně s bateriemi, které jsou na něj nalepené.

Pokud jste s tímto problémem již servis kontaktovali a zaplatili si nákladnou pozáruční výměnu, kontaktujte Apple také neboť je možné, že vám jí v plné výši proplatí. Tedy pouze v případě, že se oprava konala v autorizovaném servisním středisku. Servisní akce na výměnu klávesnice potrvá v období čtyř let od prvotního zahájení prodeje dotyčného MacBooku. Nejdříve tak skončí v případě 12″ MacBooku z roku 2015, tedy zhruba v období příštího jara. Na servis mají nárok všichni ti, kteří mají problém s funkčností kláves ať už jde o jejich zasekávání či kompletní nemožnost stisknutí. Apple tímto krokem očividně reaguje na rostoucí vlny nespokojenosti týkající se právě nových klávesnic. Uživatelé si ve velkém stěžují, že stačí nepatrné množství nečistot a klávesy jsou nepoužitelné. Čištění či dokonce opravy v domácích podmínkách jsou přitom takřka nereálné, vzhledem k delikátnosti mechanismu klávesnice.

Zdroj: Macrumors, 9to5mac

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Už někdo podal hromadnou žalobu na ten pekelný shit jménem touchbar? A na tu děsivou klávesnici pod ním? Aby se Apple konečně zamyslel a klidně jako mastnou příplatkovou výbavu nabídnul notebook bez té hrůzy, ale s normální F1-F12 klávesnicí a s talčítky s normálním zdvihem a mezerami, aby se to dalo ovládat poslepu, jako u povedených předchozích modelů…

celý text

Čtěte více.