Zavřít reklamu

Apple bojuje všemi prostředky proti nové legislativě v Kalifornii, která by dovolila uživatelům opravovat svá zařízení. Ačkoli se vše zdá na první pohled logické, má argumentace Cupertina určité nedostatky.

V průběhu posledních týdnů se zástupce společnosti Apple a lobbista za sdružení největších technologických firem ComTIA společně zapojili do boje proti novému zákonu v Kalifornii. Nová legislativa by totiž zákonně stanovila právo na opravu vlastněných zařízení. Jinými slovy by si tak každý uživatel mohl opravit zakoupené zařízení.

Oba aktéři se setkali s komisí pro soukromí a práva občanů. Apple argumentoval před zákonodárci tím, že by se uživatelé při pokusu o opravu zařízení mohli snadno poranit.

Lobbista přinesl iPhone a ukázal vnitřek zařízení tak, aby šlo vidět na jednotlivé komponenty. Poté sdělil, že při neopatrném rozebrání se mohou uživatelé snadno poranit při propíchnutí lithium-ionové baterie.

Apple aktivně bojuje proti zákonu umožňujícímu opravy po celých Spojených státech. Pokud by totiž legislativa prošla, musely by společnosti poskytnout seznam nástrojů, a také veřejně poskytnout jednotlivé komponenty nezbytné k opravám.

Produkty z Cupertina jsou ale nechvalně známé tím, že se jejich opravitelnost často blíží nule. Známý server iFixit na svém serveru pravidelně zveřejňuje příručky a návody pro jednotlivé opravy. Bohužel, Apple se snaží často vše komplikovat nadměrným používáním vrstev lepidla anebo speciálních šroubků.

ifixit-2018-mbp
Uživatelsky opravovat zařízení zřejmě možné nebude a rozebírání tak zůstane doménou specializovaných serverů jako je iFixit

Apple hraje na ekologii, ale opravovat zařízení nedovolí

Cupertino tak zaujímá dvojí postavení. Na jednu stranu se snaží maximálně zaměřit na zelenou energii a pohánět veškeré své pobočky a datová centra obnovitelnými zdroji, na druhou stranu naprosto selhává, co se týče životnosti produktů, na které mají opravy přímý vliv.

Například poslední generace MacBooků mají v podstatě vše připájeno na základní desku. Při poruše jakékoli komponenty, například Wi-Fi nebo RAM, se tak musí měnit celá deska za nový kus. Odstrašujícím příkladem je rovněž výměna klávesnice, kdy se často mění celé horní šasi.

Apple však nebojuje pouze proti uživatelským opravám, ale také proti veškerým neautorizovaným servisům. Ty jsou schopné provést často menší opravy bez nutnosti zásahu v autorizovaném středisku a Applu tak utíkají nejen peníze, ale celá kontrola nad životním cyklem zařízení. A to už se týká i nás v České republice.

Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet.

Zdroj: MacRumors

.