Zavřít reklamu

V souvislosti se současným stavem, kdy obrovské množství lidí pracuje z domova, nebo využívá nějaké formy dovolené, Evropská Unie vyzvala streamovací služby (YouTube, Netflix apod.) k tomu, aby dočasně snížily kvalitu streamovaného obsahu, a ulehčili tak evropské datové infrastruktuře.

Dle Evropské Unie by měli poskytovatelé stramovacích služeb zvážit, zda-li by neměli nabízet obsah pouze v „SD kvalitě“ namísto klasického vysokého rozlišení. Jestli se pod „SD“ kvalitou schovává staré 720p, nebo dnes už běžnější 1080p rozlišení už nikdo nekonkretizoval. EU zároveň apeluje na uživatele, aby si dávali pozor na jejich spotřebu dat a zbytečně nezatěžovali internetovou síť.

Eurokomisař Thierry Breton, jež má v Komisi na starosti digitální komunikační politiku, se nechal slyšet, že poskytovatelé streamovacích služeb a telekomunikační firmy mají společnou zodpovědnost za to, že fungování internetu nebude nijak narušeno. Zatímco žádný zástupce YouTube se k této žádosti nevyjádřil, tiskový mluvčí Netflixu poskytl informaci o tom, že společnost dlouhodobě spolupracuje s poskytovateli internetu s cílem, aby jeho služby co nejméně zatěžovaly datovou síť. V této souvislosti zmínil například fyzickou polohu serverů, na kterých se nachází data, která tak nemusí putovat přes zbytečně velké vzdálenosti a zatěžovat tak infrastrukturu více, než je třeba. Zároveň dodal, že Netflix už nyní umožňuje využívání speciální služby, která dokáže upravovat kvalitu streamovaného obsahu v souvislosti s dostupností internetového připojení v dané oblasti.

V souvislosti s tím, co se všude po světě děje, se množí otázky na to, zda-li jsou páteřní internetové sítě na takovýto provoz vůbec připraveny. Statisíce lidí dnes pracují z domova, a různé (video)komunikační služby se stávají jejích každodenním chlebem. Internetové sítě jsou tak mnohem více saturovány, než bylo v minulosti zvykem. Evropské zákony o webové neutralitě navíc zakazují cílené zpomalování některých internetových služeb, desetitisíce 4K streamů z Netflixu nebo Apple TV tak mohou s evropskou datovou sítí řádně zamávat. V posledních dnech hlásili výpadky uživatelé z mnoha evropských zemí.

Například Itálie, která je koronavirovou nákazou postižena z evropských zemí nejvíce, registruje až trojnásobný nárůst videokonferencí. To, společně se zvýšeným využíváním streamovacích a jiných webových služeb extrémně zatěžuje tamní internetové sítě. Během víkendů se datový tok na italských sítí zvyšuje až o 80 % oproti normálnímu stavu. Španělské telekomunikační firmy pak upozorňují uživatele na to, aby se snažili svou aktivitu na internetu kontrolovat, případně aby jí přesunuli mimo kritické hodiny.

Problémy se však netýkají jen datových sítí, velké výpadky má také telefonní signál. Například ve Velké Británii došlo před několika dny k masivnímu výpadku signálu, vlivem obrovského přetížení sítí. Stovky tisíc uživatelů se tak nemohli nikam dovolat. U nás zatím problémy podobného rázu nemáme a snad k nim také nedojde.

.