Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o argumentech, kterými se společnost Apple brání proti snaze Evropské unie zavést plošně jednotné nabíjecí konektory pro chytrá mobilní zařízení. Nejnovější zprávy svědčí o tom, že se Lightningem v budoucnu nadobro rozloučíme. Evropští poslanci totiž ve čtvrtek hlasovali v poměru 582 ku 40 o vyzvání Evropské komise k zavedení jednotného nabíjecího řešení pro smartphony. Nové opatření má přinést pozitivní dopad především na životní prostředí.

Podle Evropského parlamentu je v Evropské unii citelně potřebné zavedení opatření, vedoucí k redukci elektronického odpadu, a spotřebitelé by měli být motivováni k volení udržitelných řešení. Zatímco některé společnosti se k této výzvě připojily dobrovolně, Apple se bránil argumentem, že sjednocení nabíjecích zařízení uškodí inovaci.

V roce 2016 bylo v Evropě vyprodukováno 12,3 miliony tun elektronického odpadu, což v průměru odpovídá 16,6 kilogramům odpadu na obyvatele. Zavedení jednotného nabíjecího příslušenství by podle evropských zákonodárců mohlo tato čísla výrazně snížit. Společnost Apple v rámci posledního vyhlašování svých finančních výsledků mimo jiné uvedla, že se v současné chvíli celosvětově aktivně používá více než 1,5 miliardy jejích zařízení, z nich odhadem 900 milionů tvoří iPhony. Apple u svých iPadů Pro zavedl USB-C konektory v roce 2018, u MacBooku Pro již v roce 2016, iPhony, některé iPady, nebo třeba dálkový ovladač k Apple TV stále ještě disponují Lightning portem. Podle analytika Ming-Chi Kua by k jeho odstranění u iPhonů mohlo dojít v roce 2021.

Evropská komise příslušnou výzvu oficiálně přijala dnes, jak dlouho ale potrvá, než vstoupí v platnost povinné a plošné zavádění jednotného nabíjecího řešení pro smartphony všech výrobců, není zatím jasné.

european-flags

Zdroj: AppleInsider

.