Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o argumentech, kterými se společnost Apple brání proti snaze Evropské unie zavést plošně jednotné nabíjecí konektory pro chytrá mobilní zařízení. Nejnovější zprávy svědčí o tom, že se Lightningem v budoucnu nadobro rozloučíme. Evropští poslanci totiž ve čtvrtek hlasovali v poměru 582 ku 40 o vyzvání Evropské komise k zavedení jednotného nabíjecího řešení pro smartphony. Nové opatření má přinést pozitivní dopad především na životní prostředí.

Podle Evropského parlamentu je v Evropské unii citelně potřebné zavedení opatření, vedoucí k redukci elektronického odpadu, a spotřebitelé by měli být motivováni k volení udržitelných řešení. Zatímco některé společnosti se k této výzvě připojily dobrovolně, Apple se bránil argumentem, že sjednocení nabíjecích zařízení uškodí inovaci.

V roce 2016 bylo v Evropě vyprodukováno 12,3 miliony tun elektronického odpadu, což v průměru odpovídá 16,6 kilogramům odpadu na obyvatele. Zavedení jednotného nabíjecího příslušenství by podle evropských zákonodárců mohlo tato čísla výrazně snížit. Společnost Apple v rámci posledního vyhlašování svých finančních výsledků mimo jiné uvedla, že se v současné chvíli celosvětově aktivně používá více než 1,5 miliardy jejích zařízení, z nich odhadem 900 milionů tvoří iPhony. Apple u svých iPadů Pro zavedl USB-C konektory v roce 2018, u MacBooku Pro již v roce 2016, iPhony, některé iPady, nebo třeba dálkový ovladač k Apple TV stále ještě disponují Lightning portem. Podle analytika Ming-Chi Kua by k jeho odstranění u iPhonů mohlo dojít v roce 2021.

Evropská komise příslušnou výzvu oficiálně přijala dnes, jak dlouho ale potrvá, než vstoupí v platnost povinné a plošné zavádění jednotného nabíjecího řešení pro smartphony všech výrobců, není zatím jasné.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: AppleInsider

Diskuze k článku

    Takže jestli to chápu správně, tak např. v roce 2070 budou všechny mobily muset používat USB-C, jelikož pokud by někdo chtěl inovovat, tak by musel přesvědčit že konektor nahradí všichni = prakticky nemožné = s USB-C na věčné časy.
    EU = fašismus jak vyšitej.

    A můj další iPhone budu asi kupovat v UK, tam mají rozum, udělali Bexit a EU kopli do pr..le. Je pro mě naprosto nepochopitelné jak může politik řešit otázky technologického charakteru. Hlasoval jsem sice v roce 2003 pro vstup do EU, ale nyní, kdyby bylo vyhlášeno referendum o vystoupení, hlasuji jednoznačně pro vystoupení z EU. EU svými rozhodnutími štve čím dál více občanů a ničí jim život, na jaký jsou zvyklí.

    Nieco prikazovat uradne je cesta do pekla a je to popieranie konkurencneho prostredia. EU riesi auta, ktore sa podielaju 7% na znecisteny ovzdusia, ale uholne elektrarne su fajn. Priemysel je fajn, kotle na tuhe palivo su fajn, pohony v lodnej doprave su fajn, letecka doprava je fajn. Ked EU zakaze sopkam vybuchovat a aby v prirode vznikali obrovske poziare potom bude ovzdusie v poriadku. Cele je to absurdne!!!!

celý text

Čtěte více