Zavřít reklamu

Je poměrně logické, že se Apple snaží svůj trh, tedy ten americký, před těmi ostatními upřednostnit. I proto bude Apple Vision Pro po zahájení prodeje dostupný jen na něm. Toto ale není o prvním prostorovém počítači společnosti, ale o Apple Watch. 

Apple je prakticky stále v nějaké soudní při, obvykle hned v několika současně. Pravidelně se mu ale daří je buď vyhrát, nebo se alespoň s druhou stranou mimosoudně vyrovnat, pokud tedy je právě Apple tím, kdo je žalovaný. Jenže s Apple Watch skutečně narazil. Dokázal to sice hodně dlouho odkládat, nyní ale musí reagovat, a to jistě k nevoli svých domácích zákazníků. 

Ještě před Vánoci musel stáhnout Apple Watch z prodeje nejen ve svém Online obchodě ale i kamenných prodejnách. Předmětem svárů je senzor snímání okysličení krve, jehož technologii prý Apple ukradl společnosti Masimo. Ta je ve veškerém vyrovnání neoblomná a chce dosáhnout toho, že jisté zákony platí pro každého, tedy i pro takového obra, jakým je Apple. Ten se sice odvolal a zase Apple Watch prodává, jenže je otázka, jak dlouho tomu tak bude, protože je jen otázkou času, než se kauza přezkoumá a pravděpodobně zase dá za pravdu zmínění zdravotnicko-technologické společnosti. 

Jak z toho ven? 

Apple si samozřejmě nemůže dovolit stáhnout celé portfolio svých chytrých hodinek z prodeje (tedy vyjma modelu SE), a proto jej bude muset omezit. Bude tomu pravděpodobně učiněno tak, že z prodávaných Apple Watch odinstaluje aplikaci, která se o měření snímání okysličení krve stará. Píše tak alespoň v dokumentu, který předložil americkému odvolacímu soudu. 

Bude to tedy jistý softwarový blok, protože na hardwaru se nic měnit nebude, což samozřejmě nemusí Masimo stačit a může bojovat dál. Přece jen je dost pravděpodobné, že to někdo obejde aplikací z App Storu (snaží se o to i Apple svými novými algoritmy). Na druhou stranu by tímto pro Apple bylo jednoduché po ukončení kauzy jen vydat aktualizaci, která možnost snímání zase všem odemkne. Pokud to tedy nebude závislé právě na přepracování hardwaru. 

A co my? 

My můžeme být v klidu. Celá událost se týká jen amerického trhu a na nás nedosáhne. Apple zde tedy žádné kroky k ukončení fungování okysličení krve nepodniká a podnikat nemusí. Otázkou je, jak to bude dál. Je klidně možné, že další Apple Watch nebudou vůbec tuto funkci obsahovat, což by mělo dopad i na nás. Nebo společnost vydá dvě verze, jednu pro domácí trh bez možnosti měření okysličení krve a druhou pro zbytek světa, která to umí. Ostatně stejně je na tom třeba iPhone, který je v USA distribuován bez fyzického šuplíku na SIM kartu. 

.