Zavřít reklamu

Ještě před Vánoci přišla poměrně neuvěřitelná zpráva o tom, že Apple v USA přestane prodávat Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Nakonec se tak skutečně stalo a Apple se tak o letošních svátcích rozhodně nenudil. 

První vážné zprávy o zákazu přišly 18. prosince. Byla zde ale ještě malá šance, že pro Apple všechno dobře dopadne, což nakonec nevyšlo. Hned 21. prosince se totiž v Apple Online Store objevila hláška, že je toto duo chytrých hodinek Applu nedostupné. Z obchodu zmizely i repasované modely starších verzí, tedy Series 7 a 8.

Celá kauza se týká snímání okysličení krve, kdy k tomu mají Apple Watch používat technologii společnosti Masimo, která za to Apple zažalovala. Apple mohl prodávat Apple Watch ještě do Vánoc, ale už jen skrze kamenné obchody. I to nakonec skončilo. Po svátcích totiž už Apple nemohl prodávat sporné Apple Watch nikde.

Zákaz dovozu a prodeje vydaný Komisí pro mezinárodní obchod (ITC) totiž nabyl právní moci a Bidenova administrativa následně oznámila, že jej nebude vetovat. Jde ale výhradně o distribuci Applu, tedy jeho kamenné Apple Story a online obchod, ostatních prodejců se tento zákaz netýká. Výhra to ale ani tak není, protože jakmile jim dojdou zásoby, nové kusy k prodeji již nedostanou, dokud se spor nevyřeší.

Hned 27. prosince tak Apple podal odvolání k americkému federálnímu odvolacímu soudu doufaje, že by ten mohl rozhodnutí přehodnotit. K tomu společnost dodala, že pracuje alespoň na softwarovém řešení, o kterém ale Masimo pochybuje, že bude fungovat. Dá se tak předpokládat, že přijde nucená aktualizace, která snímání okysličení vyřadí z provozu úplně.

Apple uspěl, zatím 

Netrvalo to příliš dlouho, a ještě před koncem roku jsme se dozvěděli, že Apple s odvoláním uspěl. Federální odvolací soud, tak schválil prozatimní pozastavení zákazu prodeje Apple Watch na území USA do doby, než dokáže soud vše důkladně přezkoumat. Všechny předtím prodávané Apple Watch jsou tak zase jak v kamenných obchodech, tak v Apple Online Storu a zákazníci USA si je mohou bez obav pořídit.

To tedy opět jen do doby, než se situace přezkoumá. Pokud to pro Apple nedopadne, bude muset dále řešit, jak se situací naložit. Je také velkou otázkou, zda se měření okysličení krve v budoucí generaci právě z obav „banu“ dočkáme, protože je velice nepravděpodobné, že do zahájení sériové výroby Apple spor vyřeší, nebo přijde s vlastním řešením měření. Je zde ještě možnost, že jej softwarově zakáže a povolí až tehdy, kdy bude kauza dořešena. 

.