Zavřít reklamu

Jen pár dní poté, co Tim Cook navštívil Evropu a vyjádřil se pozitivně vůči iniciativám Evropské unie za účelem zvýšení ochrany osobních dat, Evropská komise připravuje další návrh, který by mohl oslabit doposud neohrozitelnou pozici technologických lídrů obchodujících s různými daty včetně informací, která sbírají o uživatelích.

Podle prozatím nezveřejněného návrhu, o kterém informuje agentura Reuters, by v případě schválení Evropská unie vytvořila jednotný trh s daty, který by měl svá pravidla a technologické společnosti by je byly nuceny dodržovat. Nařízení by bránilo společnostem jako Facebook nebo Google, aby zneužívaly své dominance při obchodování s daty. Rovněž by upravovalo dnešní pravidla, která brání efektivnímu sdílení dat a nastavilo by nová pravidla pro mezinárodní využívání dat a interoperabilitu.

Navrhovaný prostor by byl také tržištěm dat pro různá průmyslová odvětví, jako je výroba automobilů, zdravotnictví, finanční domy, zemědělství nebo energetické společnosti a umožnil by společnostem také lépe zavádět řešení pro boj s klimatickou změnou. Už v následujících měsících by také společnosti mohly získat bezplatný přístup k environmentalistickým, meteorologickým a geoprostorovým datům, statistikám a dalším.

Evropská unie chce návrhem konkurovat obdobným řešením, která jsou v přípravě nebo už se realizují, v Číně a Severní Americe. Jak bude celý návrh nakonec vypadat, se může ještě změnit. Komise jej chce prezentovat 19. února/februára technologickým gigantům a je otevřena dodatečným úpravám a vyladění návrhu před zavedením do praxe.

V kombinaci s dnešními nařízeními Evropské unie ohledně správy dat by to mohlo také znamenat, že když uživatel z nějakého důvodu přistupuje ke stránkám některé společnosti určeným pro jiné členské státy Evropské unie, nemusel by na každé z nich potvrzovat cookies, ale tato data by byla jednotná jak třeba pro Apple.cz, tak pro Apple.de nebo Apple.fr. Existuje zde také potenciál pro možnost vytvoření mechanizmu, díky kterému by mohl uživatel odmítnout veškerý sběr dat webovými stránkami, které navštěvuje a které jsou lokalizované v Evropské unii.

Mesa Data Center AZCentral

Zdroj: Reuters

.