Zavřít reklamu

Evropská unie začala nedávno vyvíjet iniciativu v rámci snahy o standardizaci jediného typu nabíjecího konektoru pro všechny typy smartphonů a podobných zařízení. Evropská komise, která je výkonným orgánem EU, v současné době zvažuje legislativní kroky, které by měly vést ke snížení elektronického odpadu. Předchozí výzva k dobrovolné účasti na této aktivitě se totiž nesetkala se žádoucím výsledkem.

Evropští zákonodárci si stěžovali na to, že jsou uživatelé často nuceni nosit s sebou rozdílné nabíječky pro podobná zařízení. Zatímco řada mobilních zařízení je vybavena microUSB, případně USB-C konektorem, smartphony a některé tablety od Applu disponují Lightning konektorem. Applu se ale snaha Evropské unie o sjednocení konektorů nelíbí:„Jsme přesvědčeni, že regulace, která vynucuje sjednocení konektoru pro všechny smartphony, potlačuje inovaci namísto toho, aby ji poháněla,“ uvedla společnost Apple ve svém čtvrtečním oficiálním prohlášení, kde dále dodala, že výsledek snahy EU by mohl „poškodit zákazníky s Evropě a ekonomiku jako celek“.

iPhone 11 Pro speaker

Aktivity Evropské unie, vyvíjené ve snaze o sjednocení konektorů pro mobilní zařízení, jsou součástí snahy dodržet takzvanou „Zelenou dohodu“, uzavřenou osmadvaceti členskými státy. Jedná se o balíček opatření, představený v prosinci loňského roku a jeho cílem je aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě. Podle předpovědí by objem elektronického odpadu mohl v letošním roce narůst na více než 12 milion tun, čemuž se EU snaží zabránit. Podle Evropského parlamentu je množství kabelů a nabíječek, které se každoročně vyrobí a vyhodí, „jednoduše nepřijatelné“.

Společnost Apple má s Evropskou unií nejednotný vztah. Tim Cook například EU opakovaně vyzdvihoval kvůli nařízení GDPR a usiluje o to, aby podobná pravidla vstoupila v platnost také na území Spojených států. U Evropské komise měla ale cupertinská společnost problémy kvůli nezaplaceným daním v Irsku, stížnost na Apple k Evropské komisi podala v loňském roce také společnost Spotify.

iPhone 11 Pro lightning kabel baleni FB

Zdroj: Bloomberg

.