Zavřít reklamu

Jak jsme již informovali začátkem měsíce, ředitel Applu Tim Cook měl v těchto dnech namířeno do Irska, aby od tamního premiéra převzal ocenění za 40 let investicí kalifornské společnosti v zemi. Apple v Irsku zaměstnává 6 000 lidí, mimo jiné také v rámci evropské divize Apple EMEA sídlící v Corku.

Předání ceny se ovšem neobešlo bez kontroverze. Opozice kritizuje irského premiéra Lea Varadkara za to, že udělení ceny Applu je jen dalším z předvolebních populistických kroků. Opozice také kritizuje Apple za obří daňové úlevy, bez kterých by Irsko mohlo mít více peněz na rozvoj školství a dalších sektorů. Na tyto úlevy se také podívala Evropská komise, která na základě svých zjištění donutila Apple zaplatit pokutu ve výši 14,4 miliardy dolarů neboli 325,5 miliardy korun.

Pro ředitele Applu tak byly i daně tématem, ke kterému se vyjádřil pro několik médií včetně agentury Reuters. Tim Cook během rozhovorů uvedl, že se společnost zoufale snaží, aby byl daňový systém férový vůči mezinárodním společnostem, pro které je prý současný systém příliš složitý. Cook proto volá po globální daňové reformě, která by měla reflektovat současnost a současné požadavky společností jako je Apple. Mnohé ze společností jako Apple, Google nebo Amazon čelily kritice zejména ze strany Evropské unie za to, že aktivně hledají způsoby jak krátit daně.

„Logicky si myslím, že každý ví o potřebě předělat stávající systém a rozhodně jsem ta poslední osoba, která by řekla, že současný nebo předchozí systémy byly perfektní. Doufám a jsem optimistický, že se jim podaří najít nové řešení,“ reagoval na mezinárodní stanovy schválené ekonomickou unií OECD. Během rozhovorů také ocenil evropský zákon GDPR a dodal, že ve světě je potřeba více takových zákonů pro ochranu soukromí uživatelů.

Cook také využil svou cestu do Irska na to, aby se potkal s populárním interpretem Hozierem přímo ve studiu a dodal, že mu milerád poskytne vokály do skladeb. Hozier pochází z umělecké rodiny, ze školy byl vyhozen poté, co dal přednost nahrávání hudby před zkouškami. Mnohé jeho skladby jsou doprovázené videoklipy zaměřujícími se na kontroverzní společenská témata včetně domácího násilí, migrační krize, protivládních protestů či diskriminace LGBT komunity.

Rovněž navštívil vývojářské studio WarDucks, které vyvinulo několik úspěšných VR titulů a nyní se zaměřuje na vývoj mobilních her a her využívajících rozšířenou realitu (AR). Společnost vyvinula tři RollerCoaster tituly a střílečku Sneaky Bears.

Tim Cook Leo Varadkar Oceneni 2020
Foto: BusinessWire

Zdroj: AppleInsider

.