Zavřít reklamu

Nedlouho poté, co byla služba Viber koupena japonským elektronickým obchodem, přichází další velká akvizice komunikační aplikace. Facebook kupuje populární platformu WhatsApp, a to za 16 miliard dolarů, z čehož čtyři miliardy vyplatí v hotovosti, zbytek v cenných papírech. Součástí dohody je i vyplacení tří miliard v akcích pro zaměstnance společnosti. Pro Facebook je to další velký nákup mobilní sociální sítě, v roce 2012 koupil Instagram za necelou miliardu dolarů.

Stejně jako v případě Instagramu bylo přislíbeno, že bude WhatsApp nadále fungovat nezávisle na Facebooku. Nicméně společnost tvrdí, že pomůže rychleji přinést konektivitu a užitek celému světu. V tiskové zprávě CEO Mark Zuckerberg prohlásil: „WhatsApp je na cestě propojit jednu miliardu lidí. Služby, které dosáhnou tohoto mezníku, jsou neuvěřitelně cenné.“ WhatsApp má mít aktuálně kolem 450 milionů uživatelů, z toho 70 procent aplikaci údajně využívá každý den. Výkonný ředitel Jan Koum získá pozici v představenstvu Facebooku, ale jeho tým nadále zůstane ve svém sídle v kalifornském Mountain View.

Na blogu WhatsApp se Koum k akvizici vyjádřil následovně: „Tento akt nám dá flexibilitu ro růst zatímco já, Brian [Acton – spoluzakladatel společnosti] a zbytek našeho týmu získají více času na budování komunikační služby, která bude rychlá, cenově dostupná a tak osobní, jak to jen půjde.“ Koum dále ubezpečil, že se uživatelé nemají bát nástupu reklamy a že se zásady společnosti touto akvizicí nikterak nemění.

Whatsapp je aktuálně jednou z nejpopulárnějších služeb svého druhu a je dostupná na převážné většině mobilních platforem, byť výhradně pro mobilní telefony. Aplikace je nabízena zdarma, ale po roce je třeba platit roční poplatek 1 dolar. Doposud WhatsApp představoval také velkou konkurenci pro Facebook Messenger, stejně jako dříve Instagram ohrožoval Facebook v jedné z jeho domén, kterou byly fotografie. To pravděpodobně z velké části za akvizicí stálo.

Zdroj: Business Insider

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Trocha kupeckých počtů:
  FB dal za WhatsApp 4 mld. USD (akcie nebudeme počítat).
  WhatsApp má 450 mil. uživatelů to je v ideálním případě* příjem 450 mil. ročně.
  Pokud nebudeme předpokládat podstatné navýšení počtu platících zákazníků a vynecháme provozní náklady, má investice návratnost 8 let (reklama prý nebude).

  Co tedy FB získal za 4 mld?
  Vývojáře? WhatsApp není nijak kvalitní aplikace a bylo tu několik laxně řešených bezpečnostních problémů.
  Další uživatele? Obávám se, že průnik množin uživatelů WA a FB bude dost velký a je nepravděpodobné, že pokud dodrží slib o oddělenosti WA od FB, přiměje něco uživatele WA začít používat FB. Navíc většina těch, co dnes FB nepoužívají, k tomu má nějaký důvod.
  Prostě mi z toho vychází, že jediný důvod koupě je přístup k osobním informacím uživatelů – zvláště k seznamům kontaktů.

  To je pro mě důvod dát WhatsAppu sbohem.

  *Neznám nikoho, kdo by za WA zaplatil. Mně samotnému mělo vypršet roční období zdarma někdy v prosinci, ale nějakou dobu před koncem mi došla zpráva, že mám další rok zdarma. Taky WA nabízí zvýhodněné předplatné na více let a z těch peněz toho asi FB moc neuvidí, což opět oddaluje návratnost.

  Ja whatsapp nikdy neaktualizujem,budem ho pouzivat v súčasnej verzii aj naďalej a to navždy nebudem dokonalost ničiť nejakou trapnou aktualizáciou od Facebooku nech sa idu bodnut!!!! Ja som aj automatické aktualizácie whatsappu zakázal aplikácia je dokonala aj bez aktualizácii a je jasne ze pokial vam na whatsapp príde v budúcnosti aktualizácia tak v tom bude mat prsty facebook nech si vysere oči!!!!!! Ja whatsapp budem pouzivat tak ako je v súčasnosti nic mu nechýba funguje tak cus nazdar bazár fb

celý text

Čtěte více.