Zavřít reklamu

Nedlouho poté, co byla služba Viber koupena japonským elektronickým obchodem, přichází další velká akvizice komunikační aplikace. Facebook kupuje populární platformu WhatsApp, a to za 16 miliard dolarů, z čehož čtyři miliardy vyplatí v hotovosti, zbytek v cenných papírech. Součástí dohody je i vyplacení tří miliard v akcích pro zaměstnance společnosti. Pro Facebook je to další velký nákup mobilní sociální sítě, v roce 2012 koupil Instagram za necelou miliardu dolarů.

Stejně jako v případě Instagramu bylo přislíbeno, že bude WhatsApp nadále fungovat nezávisle na Facebooku. Nicméně společnost tvrdí, že pomůže rychleji přinést konektivitu a užitek celému světu. V tiskové zprávě CEO Mark Zuckerberg prohlásil: „WhatsApp je na cestě propojit jednu miliardu lidí. Služby, které dosáhnou tohoto mezníku, jsou neuvěřitelně cenné.“ WhatsApp má mít aktuálně kolem 450 milionů uživatelů, z toho 70 procent aplikaci údajně využívá každý den. Výkonný ředitel Jan Koum získá pozici v představenstvu Facebooku, ale jeho tým nadále zůstane ve svém sídle v kalifornském Mountain View.

Na blogu WhatsApp se Koum k akvizici vyjádřil následovně: „Tento akt nám dá flexibilitu ro růst zatímco já, Brian [Acton – spoluzakladatel společnosti] a zbytek našeho týmu získají více času na budování komunikační služby, která bude rychlá, cenově dostupná a tak osobní, jak to jen půjde.“ Koum dále ubezpečil, že se uživatelé nemají bát nástupu reklamy a že se zásady společnosti touto akvizicí nikterak nemění.

Whatsapp je aktuálně jednou z nejpopulárnějších služeb svého druhu a je dostupná na převážné většině mobilních platforem, byť výhradně pro mobilní telefony. Aplikace je nabízena zdarma, ale po roce je třeba platit roční poplatek 1 dolar. Doposud WhatsApp představoval také velkou konkurenci pro Facebook Messenger, stejně jako dříve Instagram ohrožoval Facebook v jedné z jeho domén, kterou byly fotografie. To pravděpodobně z velké části za akvizicí stálo.

Zdroj: Business Insider
.