Zavřít reklamu

FBI obvinila čínského zaměstnance společnosti Apple z krádeže obchodního tajemství, které souviselo s projektem Titan. Jedná se o druhé takové podezření za posledních sedm měsíců.

Projekt Titan je předmětem spekulací již od roku 2014. Původně mělo jít o elektrické vozidlo, poté se však ukázalo, že půjde nejspíše o autonomní systém pro automobily, na kterém pracuje přes 5000 zaměstnanců a Apple jich nedávno musel více než 200 propustit. Obvinění navíc přichází v době, kdy USA podezřívá Čínu ze špionáže, čímž se atmosféra mezi těmito státy zhušťuje ještě více.

Jizhong Chen, muž, jenž čelí obvinění, byl navíc členem užší skupiny zaměstnanců, kteří pracují s patenty a dalšími tajnými informacemi. Je tedy druhým čínským zaměstnancem, který je obviněn z krádeže. V červenci totiž FBI zadržela Xiaolanga Zhanga na letišti v San José poté, co si koupil last-minute letenku do Číny, s níž v kufru nesl také velmi důvěrný dvacetipětistránkový dokument, jenž obsahoval schématické výkresy obvodových desek pro autonomní vozidlo.

Chenovi spolupracovníci si nejednou všimli, že v práci nenápadně fotografuje, k čemuž se po obvinění přiznal. Údajně přenášel data z pracovního počítače na svůj osobní pevný disk. Apple následně zjistil, že zkopíroval celkem 2 000 různých souborů, jež obsahovaly důvěrný materiál týkající se projektu Titan. Objevily také stovky screenshotů pracovního počítače s dalšími informacemi. Data pochází z června 2018, tedy ihned od doby, co Chen nastoupil na své místo v Cupertinu.

Do dnešního dne však není jasné, zdali kopíroval data pro špionážní účely či nikoli. Chen se totiž hájí tím, že soubory byly pouze pojistnou smlouvou. Zároveň ale uvedl, že se hlásil o místo v konkurenční automobilce, která se zaměřuje právě na autonomní systémy. V případě prokázání viny mu hrozí až 10 let vězení a pokuta do výše 250 000 dolarů.

Apple Car concept FB

Zdroj: BussinessInsider

.