Zavřít reklamu

Ve světě IT se v posledních dnech neustále řeší TikTok a jeho možný zákaz ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že je tohle téma doopravdy žhavé, tak se bohužel zapomíná na ostatní novinky a zprávy, které denně přichází. V rámci dnešního IT souhrnu tedy nenajdete ani jedinou zmínku o TikToku. Namísto toho se podíváme na ukončení aplikace Facebook Lite, dále na obvinění Instagramu za ilegální sběr uživatelských biometrických dat a nakonec si povíme více o novinkách z aplikací Waze a Dropbox. Vrhněme se přímo na věc.

Aplikace Facebook Lite končí

V případě, že jste si na své mobilní chytré zařízení chtěli nainstalovat Facebook, tak jste měli možnost volby ze dvou aplikací. První volbou je klasická aplikace s názvem Facebook, kterou má nainstalována většina z nás, druhou volbou byla poté aplikace Facebook Lite, jenž byla určena pro starší zařízení s nízkým výkonem, která nebyla schopná klasickou aplikaci Facebook plynule provozovat. Facebook Lite byl kromě toho schopen pracovat i v lokalitách se slabým pokrytím signálu, jelikož načítal obrázky ve velmi nízké kvalitě a zároveň nepodporoval automatické přehrávání videí. Vůbec poprvé se aplikace Facebook Lite objevila v roce 2018 pro Turecko, a to po boku aplikace Messenger Lite. Později se tato aplikace dostala do dalších zemí, kde ji používali především uživatelé se staršími a slabšími telefony. Dnes se některým uživatelům Facebook Lite, konkrétně těm brazilským, objevila notifikace, ve které se nachází informace o ukončení této aplikace. Přesvědčit se o ukončení můžete sami – v App Storu už Facebook Lite, narozdíl od Messenger Lite, jednoduše nenajdete. Pro porovnání, klasická aplikace Facebook je velká cca 250 MB, Facebook Lite se poté podařilo vtěsnat do 9 MB balíčku.

Brazilské upozornění o ukončení Facebooku Lite:

ukončení facebook lite
Zdroj: macrumors.com

Instagram je obviněn za ilegální sběr biometrických dat uživatelů

Pokud patříte mezi uživatele sociálních sítí, tak o nich zajisté alespoň něco málo víte. Vědět byste měli především to, že Instagram, společně například s WhatsAppem, patří pod impérium se jménem Facebook. Zároveň jste určitě už někdy v minulosti postřehli informace o tom, jakými nekalými způsoby společnost Facebook často nakládá s daty jeho uživatelů. V minulosti už jsme byli svědky prodávání různých uživatelských dat, dále došlo k několika únikům a k mnoho dalším situacím, v rámci kterých mohla figurovat klidně také vaše uživatelská data. Minulý měsíc byl Facebook obviněn z nelegálního sběru biometrických dat uživatelů z aplikace Facebook. Společnost nabídla odškodnění v hodnotě 650 milionů dolarů, prozatím však není jasné, zdali bude tato částka stačit.

Na začátku dnešního týdne byla společnost Facebook obviněna prakticky úplně stejně, tedy ze sběru biometrických dat, tentokrát ale v rámci aplikace Instagram. Údajně měl Facebook nelegálně využívat pro svůj zisk data až 100 milionů uživatelů této sociální sítě. Žádní z těchto uživatelů nebyli o sběru dat informováni a zároveň ani nedali společnosti Facebook ke sběru a využívání dat svolení. Údajně má Facebook data uživatelů z Instagramu podobným způsobem zneužívat již od začátku letošního roku. Společnost Facebook se k této situaci odmítla vyjádřit. Jakmile budeme mít k dispozici další informace, rozhodně se je dozvíte v rámci jednoho z budoucích souhrnů.

Waze rozšiřuje oznámení o železničních přejezdech do dalších států

V případě, že máte na vašem iPhonu nainstalovanou nějakou navigační aplikaci, tak se dost možná jedná o Waze. Tato aplikace je mezi uživateli velmi oblíbená především kvůli tomu, že zde řidiči tvoří jakousi vlastní sociální síť, pomocí které se mohou v reálném čase upozorňovat na policejní hlídky, nebezpečí na silnici a další. Aplikace Waze, která patří Googlu, se neustále vylepšuje a v rámci poslední aktualizace jsme se dočkali rozšíření databáze železničních přejezdů, na které vás aplikace může upozornit. V Česku je databáze železničních přejezdů k dispozici už delší dobu, v rámci poslední aktualizace byly informace o železničních přejezdech doplněny do Spojeného království, Itálie, Israele, Mexika a dalších států. Upozornění na železniční přejezdy můžete aktivovat v Nastavení -> Zobrazení mapy -> Hlášení -> Železniční přejezd.

Dropbox představil nové funkce pro iPhone a Mac

Cloudové služby jsou v dnešní době čím dál tím více populární. Pro jablečné uživatele je k dispozici iCloud, rozhodně však ale neplatí, že jej musí nutně využívat kvůli tomu, že je od Applu. Někteří jedinci tak využívají třeba Google Disk, anebo Dropbox. Pokud patříte právě mezi uživatele Dropboxu, tak pro vás mám skvělou zprávu. Do této aplikace totiž již brzy přistanou nové funkce, které jsou již nyní k dispozici v rámci beta testování. Konkrétně se jedná o funkce Dropbox Passwords, Dropbox Vault a Dropbox Backup. Dropbox Passwords slouží ke skladování a spravování hesel napříč webovými stránkami a uživatelskými účty (podobně jako 1Password). Dropbox Vault je funkce, pomocí které mohou uživatelé vytvořit na určitých souborech další vrstvu zabezpečení pomocí PINu a Dropbox Backup poté slouží k automatickému zálohování vybraných složek na Macu či počítači. Všechny tyto funkce by se měly být pro veřejnost k dispozici již brzy.

dropbox hesla
Zdroj: Dropbox
.