Zavřít reklamu

Je poměrně zajímavé, jak se trendy vládnoucí digitálnímu světu s postupem času mění. Možná i vás tak v posledních týdnech zasáhla vlna profilových fotografií generovaných umělou inteligencí. Co na tom, že je to poněkud kontroverzní a proti proudu celého roku. 

Co skutečně vládlo roku 2022? Když se podíváme na veškeré ankety, je tím jednoznačně sociální síť BeReal, tedy platforma, která se snaží být co nejreálnější to jde. Její smysl je tedy v tom pořídit tady a teď fotografii předním i zadním fotoaparátem a ihned ji publikovat – bez editace a jakýchkoli hrátek s výsledkem. BeReal vyhrálo nejen s ohledem na to nejlepší v App Store, ale i Google Play.

Je tedy poměrně zajímavý paradox, že nyní vládne pravý opak. Nyní totiž nabraly na popularitě aplikace, které vytváří vaše avatary formou umělé inteligence. První krůček k tomu byly tituly jako Dream by Wombo, do kterých jste jednoduše zadali text a vybrali styl, ve kterém jej chcete vytvořit. Vyjma digitálního prostoru nabízely mnohé platformy i fyzický tisk tohoto „uměleckého díla“.

Zejména titul Lensa, který je alespoň z těch všech aktuálně nejpopulárnější, toto posunul na jinou úroveň. Nestačí tedy zadat text, ale když nahrajete svou portrétovou fotografii, tak vám ji přítomné algoritmy přetvoří do poměrně poutavých výsledků. A někdy i trochu kontroverzních.

Obávaná kontroverze 

Jak si totiž někteří uživatelé všimli, Lensa dělá ženské portréty příliš sexualizovanými, i když jsou vytvořeny pouze z fotografií obličeje. To vede k realistickým aktům téměř kohokoli. I po nahrání obličeje tak aplikace dotváří scénu smyslnými pózami, a také obvykle poněkud větším poprsím. Jenže výsledky jsou líbivé, a tak zde jdou In-App na dračku. Je tak skutečně zajímavé debatovat o tom, jestli je to záměr vývojářů, nebo jen vlastní záliba AI.

Zábavné pak je, že podmínky aplikace Lensa nařizují uživatelům odesílat pouze vhodný obsah neobsahující „žádné akty“ (asi proto, aby je vytvořila sama aplikace). S tím se samozřejmě otevírají vrátka pro zneužití – ať už fotek dětí, celebrit nebo bývalých partnerů. Dalším problémem jsou poté práva.

Nejsou to jen aplikace jako Lensa, ale jakýkoli generátor AI obrázků, který je dokáže vytvořit. Ostatně to je důvod, proč velké fotobanky jako Getty a Unsplash zakazují obsah generovaný umělou inteligencí. Pro generování vašich portrétů používá Lensa Stable Diffusion. Prisma Labs, vývojář aplikace, uvádí, že „Lensa se učí vytvářet portréty stejně jako člověk – tím, že se učí různé umělecké styly.“ Ale od koho jsou tyto styly zkopírovány? Přesně tak, od skutečných umělců. Mělo by se sice jednat o „poskytnutí umění masám,“ ale ve skutečnosti je to v určitém ohledu padělání. Jako každá technologie může být i tato noční můrou, pokud skončí ve špatných rukou.

Berte to tedy celé s rezervou a jen jako ukázku technologického pokroku. Kdo ví, třeba v budoucnu bude umět něco takového i Siri, které jen řeknete: „Namaluj můj portrét se zapadajícím Sluncem za obilné pole ve stylu Vincenta van Gogha.“ Jako výsledek pak dostaneme umělecké dílo Designed in California. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.