Zavřít reklamu

Jak jsme vás informovali již včera, Apple pomalu spustil filmovou sekci v iTunes Store. Dnes ji lze oficiálně najít skrze záložku, není třeba filmy vyhledávat ručně. Navíc českým uživatelům přibyla možnost zakoupení Apple TV, která s iTunes přímo spolupracuje.

iTunes Store

S oficiálním spuštěním filmů v App Store přibyla i spousta titulů, která včera ještě dostupná nebyla. Nicméně databáze se stále plní a měla by se rozrůst na 10 000 titulů, z toho 3 000 z nich by měly být v HD rozlišení. HD filmů je momentálně necelých 70 kousků, takže Apple zjevně čeká ještě hodně práce, aby byla databáze kompletní.

Ceny filmů jsou v tuto chvíli různé, jsou tu prémiové filmy za cenu 13,99 €, filmy za běžnou cenu za 9,99 € a také levnější kousky za 7,99 €, které mají dokonce vlastní kategorii – Filmy pod 8 €. I ceny zapůjčení filmů se občas liší, u většiny filmů je to 2,99 €, ale v některých případech zaplatíte o euro více, přitom zápůjčka HD filmů je také oceněna na 3,99 €. Ceny se zdají být na Apple příliš komplikované, navíc oproti americkým cenám značně nadsazené.

Jak bylo řečeno, filmy jsou k dispozici pouze v původním znění bez možnosti české dabované zvukové stopy, nedočkáme se ani českých titulků, pouze u vybraných filmů je možné zapnout titulky anglické.

Apple TV

Konečně se do našich končin dostává také Apple TV, levné HDMI příslušenství od Apple k televizi. Apple TV je přímo propojená s iTunes, můžete tedy sledovat zakoupené filmy. Apple TV podporuje protokol AirPlay, můžete tak snadno streamovat video a audio z jiných Apple zařízení, zároveň můžete využít AirPlay mirrorring, které přineslo iOS 5 a přenést obraz z iPadu nebo z iPhonu na televizní obrazovku. V neposlední řadě tu je také možnost sledovat některé servery se streamovaným videem, jako jsou YouTube nebo Vimeo.

Díky AirPlay se Apple TV stává jakýmsi bezdrátovým HDMI spojením mezi počítačem a televizí, ovšem s jistým omezením. Velký potenciál lze získat jailbreakem Apple TV a instalací programu XBMC, který jednak rozšíří paletu přehrávaných formátů, ale i maximální rozlišení výstupu videa. Pomocí NAS úložiště pak můžete získat velkou knihovnu filmů připojenou přes WiFi. S add-ony por XBMC se také snadno dostanete k videoarchívu českých televizních stanic.

Apple TV je nyní k dostání v Apple Online Store za cenu 2 790 Kč, brzy se jistě objeví i v nabídce českých APR. Kromě přístroje balení obsahuje i stylový ovladač Apple Remote v celohliníkové úpravě.

.