Zavřít reklamu

Apple oznámil své čtvrtletní výsledky hospodaření za třetí fiskální kvartál roku 2014 a opět se podařilo pokořit několik rekordů. Společnost znovu překonala sama sebe a za poslední čtvrtletí se jí podařilo dosáhnout obratu 37,4 miliardy dolarů, z toho je 7,7 miliardy nezdaněného zisku, 59 procent příjmů pak pochází mimo Spojené státy. Apple si tak proti minulému roku polepšil o více jak dvě miliardy v obratu a 800 milionů v zisku. Akcionáři budou mít také radost z navýšení průměrné marže, která stoupla o 2,5 procenta na 39,4 procenta. Tradičně se vedlo iPhonům, Macy také zaznamenaly zajímavé tržby, naopak se propadl iPad a stejně jako každé čtvrtletí také iPody.

Podle očekávání se o největší podíl příjmu zasloužily iPhony, a to necelými 53 procenty. Apple jich za poslední fiskální čtvrtletí prodal 35,2 milionu, což je 13procentní nárůst oproti minulému roku. Ve srovnání s minulým čtvrtletím je počet nicméně nižší o 19 procent, což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že se nové iPhony očekávají během září. I tak byly prodeje velmi silné, bohužel Apple neuvádí, kolik se prodalo kterých modelů. Podle poklesu průměrné ceny však lze odhadovat, že se začalo prodávat více iPhonů 5c, než tomu bylo po jejich představení. Nadále však prodejům vévodí iPhone 5s.

Už podruhé za sebou spadly prodeje iPadů. Těch Apple ve třetím kvartálu prodal „jen“ necelých 13,3 milionu kusů, o 9 procent méně než ve stejném období v minulém roce. Tim Cook před třemi měsíci vysvětlil, že snížené prodeje jsou způsobené rychlým nasycením trhu v krátkém čase, bohužel tento trend nadále pokračuje. Prodeje iPadů byly v tomto čtvrtletí nejnižší za poslední dva roky. Přitom mnohdy přesný analytik Horace Dediu iPadům předpovídal desetiprocentní růst. Na nízké prodeje tabletů tak bude Wall Street asi reagovat nejsilněji.

Lepší zprávy přináší segment osobních počítačů, kde se prodeje Maců opět zvýšily, a to o celých 18 procent na 4,4 milionu jednotek. To Apple může považovat opravdu za velmi dobrý výsledek na trhu, kde prodeje osobních počítačů obecně každé čtvrtletí klesají a tento trend už převládá druhým rokem bez náznaku změny (aktuálně prodej PC čtvrtletně klesl o dvě procenta). Na osobních počítačích má Apple také nejvyšší marže, i proto mu nadále patří přes 50 procent všech zisků z tohoto segmentu. iPody jsou nadále na ústupu, jejich prodeje se opět drasticky snížily o 36 procent na necelé tři milionů prodaných kusů. Do kasy Appu přinesly ani ne půl miliardy obratu a tvoří tak něco přes jedno procento všech příjmů.

Mnohem zajímavější byl přínos iTunes a softwarových služeb včetně obou App Storů, které se zasloužily o příjem 4,5 miliardy dolarů, o 12 procent více než v loňském roce. Pro příští fiskální čtvrtletí Apple očekává obrat mezi 37 a 40 miliardami dolarů a marži mezi 37 a 38 procenty. Finanční výsledky poprvé připravoval nový CFO Luca Maestri, který pozici převzal po odcházejícím Peteru Oppenheimerovi. Maestri také uvedl, že Apple má aktuálně v hotovosti přes 160 miliard dolarů.

„Velice se těšíme na nadcházející vydání iOS 8 a OS X Yosemite, stejně tak na nové produkty a služby, u kterých se nemůžeme dočkat, až je představíme,“ řekl Tim Cook, výkonný ředitel Applu.

Zdroj: Apple
.