Zavřít reklamu

Apple oznámil své čtvrtletní výsledky hospodaření za čtvrtý a tedy poslední fiskální kvartál roku 2014. Společnost znovu dosahuje černých čísel v závratné výši – obrat 42,1 miliardy dolarů, z toho 8,5 miliardy tvoří čistý zisk. Apple si tak oproti minulému roku za stejný kvartál polepšil o 4,6 miliardy v obratu a o 1 miliardu v zisku. Podle předpokladů se vedlo iPhonům, Macy zaznamenaly rekordní tržby, naopak se opět mírně propadly iPady a stejně jako každé čtvrtletí také iPody.

Podle očekávání se o největší podíl příjmu zasloužily iPhony, a to celými 56 procenty. Apple jich za poslední fiskální čtvrtletí prodal 39,2 milionu, což je o 5,5 milionu více oproti minulému roku. Také srovnání s minulým čtvrtletím je počet překvapivě vyšší, a to o celé 4 miliony kusů. Možná někteří lidé očekávali nový iPhone s menší úhlopříčkou displeje, a tak sáhli po novém loňském iPhonu 5s. Zde už se však dostáváme do spekulací.

Prodeje iPadů meziročně klesají. Zatímco loni jich Apple za stejné období prodal 14,1 milionu, letos to bylo 12,3 milionu. Tim Cook již dříve tento fakt vysvětlil poměrně rychlým nasycením trhu. Budeme samozřejmě sledovat, jak se trendy budou vyvíjet dále, obzvláště když iPad mini 3 dostal oproti předchozí generaci v podstatě jen Touch ID. K celkového zisku pomohly iPady dvanácti procenty.

Výborné zprávy přináší segment osobních počítačů, kde se prodeje Maců meziročně zvýšily o pětinu, tedy na 5,5 milionu jednotek. Zároveň se jedná o rekord, protože se ještě nikdy neprodalo tolik jablečných počítačů za jediné čtvrtletí. To Apple může považovat opravdu za velmi dobrý výsledek na trhu, kde prodeje osobních počítačů obecně každé čtvrtletí klesají. Minulý kvartál to bylo o celé jedno procento. I když je počet prodaných kusů oproti iPadům méně než poloviční, tvoří Macy necelých 16 % celkového zisku.

iPody jsou nadále na ústupu, jejich prodeje se opět snížily, a to poměrně razantně. Ve čtvrtém fiskálním kvartálu roku 2013 se jich prodalo 3,5 milionu kusů, letos jen 2,6 milionu, což činí čtvrtinový pokles. Do kasy Applu přinesly 410 milionů dolarů, a netvoří tak ani jedno procento všech příjmů.

„Náš fiskální rok 2014 byl rekordní, včetně největšího launche iPhonů v historii s iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus,“ uvedl k finančním výsledkům Tim Cook, výkonný ředitel Applu. „S úžasnými inovacemi v našich iPhonech, iPadech a Macích, stejně jako iOS 8 a OS X Yosemite, míříme k prázdninám s nejsilnější produktovou nabídkou Applu v historii. Jsme také neuvěřitelně nadšení ohledně Apple Watch a dalších skvělých produktech a služeb, které mám v plánu pro rok 2015.“

Zdroj: Apple
.