Zavřít reklamu

Novou generaci MacBooků Pro, kterou Apple uvedl na trh v roce 2016, sužuje několik výrobních vad. Nejznámější je bezesporu problém s klávesnicí, kvůli kterému musel Apple začátkem minulého roku vyhlásit bezplatný výměnný program. Před měsícem pak server iFixit objevil další závažnou vadu, jež souvisí s displejem a jeho podsvícením, které buďto vůbec nefunguje, nebo se ve spodní části panelu objevuje tvz. pódiový světelný efekt. Zdá se ale, že Apple u poslední modelu – MacBooku Pro (2018) – popsaný problém v tichosti odstranil.

Se zjištěním opět přišlel iFixit, kteří zjistili, že v případě loňského MacBooku Pro je flex kabel o 2 mm delší než u modelu 2016 a 2017. Ačkoli se rozdíl v délce může zdát zanedbatelný, opak je pravdou. Tolerance v rozměrech napříč celým zařízením jsou extrémně přísné a dva milimetry navíc tudíž mohou hrát poměrně důležitou roli a podepsat se právě na výdrž proti opotřebení.

Rozdíl v délce flex kabelu a ukázky vadného podsvícení displeje:

Flex kabel slouží k propojení displeje se základní deskou a v případě MacBooku Pro je veden okolo pantu. To by nepředstavovalo problém, jenže Apple – pravděpodobně za účelem snížení výrobních nákladů – použil nedostatečně kvalitní, tenký, křehký a krátký kabel. Časté otevírání a zavírání notebooku tak vede k narušení kabelu a tím k nestabilnímu podsvícení displeje nebo dokonce k jeho úplné nefunkčnosti.

Oprava popisovaného problému vyjde skutečně draho. Flex kabel je totiž připájený a technici jsou tak nuceni vyměnit celou základní desku. Ze servisu za $6 (za kabel) se tak stává drahá oprava za $600. V Čechách oprava podle zkušenosti jednoho z našich čtenářů vychází na 15 500 Kč. Problém se navíc ve většině případů projevuje až po skončení záruky, tudíž majitel MacBooku musí opravu hradit z vlastní kapsy. Apple v současné době nenabízí ani výměnný program.

Nicméně ani prodloužení flex kabelu o 2 milimetry nemusí propsanou vedu zcela eliminovat. Podle odborníků z iFixit se tak možná jen prodlouží doba, kdy dojde k opotřebení kabelu a problém se tak či onak může objevit.

MacBook Pro flexgate

zdroj: iFixit, Macrumors, Twitter, Change, Appleissues

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.