Zavřít reklamu

Elegantní, supertenký, superlehký – takový byl MacBook Air. Přestože z dnešního pohledu nás rozměry a váha historicky prvního modelu asi jen tak neohromí, ve své době ale první MacBook Air způsobil slušné pozdvižení.

Nejtenčí. Skutečně?

Když Steve Jobs nakráčel při konverenci Macworld patnáctého ledna na pódium s obálkou v ruce, málokdo tušil, co se bude vlastně dít. Jobs z obálky vytáhl počítač, který uvedl jako revoluční jablečný laptop a nebál se ho nazvat “nejtenčím notebookem na světě”. A tloušťka 0,76 palce v nejširším bodě (a 0,16 palce v nejtenčím bodě) byla před deseti lety skutečně úctyhodná. Laptop s obrazovkou o úhlopříčce 13,3 palce se dále pyšnil hliníkovou unibody konstrukcí a takřka muší hmotností. Inženýři v cupertinské společnosti tehdy odvedli práci, před kterou smekala klobouk laická i odborná veřejnost.

Byl ale MacBook Air skutečně nejtenčím přenosným počítačem na světě? Tato otázka je slovem do pranice – u počítače Sharp Actius MM10 Muramasas jste v některých bodech mohli tehdy naměřit nižší hodnoty, než měl MacBook Air. Většině lidí ale byly tyto rozdíly ukradené – nad MacBookem Air obdivně vzdychal téměř každý. Reklama, v níž je jablečný ultratenký laptop za doprovodu písně “New Soul” od zpěvačky Yael Naim vytažen z obálky a jediným prstem otevřen, je dodnes označována za jednu z nejpovedenějších.

Revoluce jménem Unibody

Design nového MacBooku Air způsobil – jak je u řady jablečných produktů zvykem – revoluci. Ve srovnání s PowerBookem 2400, který byl o deset let dříve nejlehčím jablečným laptopem, působil jako zjevení z jiného světa. Zásluhu na tom měl mimo jiné výrobní proces Unibody. Namísto několika hliníkových součástí se Applu podařilo zkonstruovat vnější část počítače z jednoho jediného kusu kovu. Unibody konstrukce se Applu osvědčila natolik, že ji v následujících letech aplikoval postupně na MacBook a posléze i na desktopový iMac. Nad plastovou konstrukcí počítačů Apple pomalu vyřkl rozsudek smrti a vydal se vstříc hliníkové budoucnosti.

Cílovou skupinou pro MacBook Air byli uživatelé méně zaměření na výkon. MacBook Air postrádal optickou mechaniku a první model disponoval pouze jedním jediným USB portem. Vyhovoval tak zejména těm, kteří kladli největší důraz na mobilitu, lehkost a úsporné rozměry. Jobsovým cílem bylo udělat z MacBooku Air doslova bezdrátový stroj. Laptop postrádal ethernetový i FireWire port, připojovat se měl především prostřednictvím Wi-Fi.

Historicky první MacBook Air byl osazen 1,6 GHz procesorem Intel Core 2 Duo, disponoval 2GB 667MHz DDR2 RAM a pevným diskem s kapacitou 80GB. Součástí počítače byla vestavěná iSight webkamera a mikrofon, displej s LED podsvícením se dokázal automaticky přizpůsobit okolním světelným podmínkám. Cena prvního modelu začínala na 1799 dolarech.

Vzpomínáte si na první generaci MacBooku Air? Jaký dojem ve vás ultratenký jablečný laptop zanechal?

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.