Zavřít reklamu

High Dynamic Range, neboli HDR je jedním z oblíbených efektů současné doby, protože rozšiřuje možnosti pořízených fotografií. Jeho podstatou je „složenina“ snímků od nejsvětlejšího po nejtmavší. Ve zkratce, úprava HDR vám dovolí z vyfoceného snímku vymáčknout co nejvíce a to i přes zhoršené světelné podmínky. Pomocí HDR se na fotografii objeví lepší detaily, struktura a to nejdůležitější – barvy. Dnes si proto ukážeme, jak na iPhonu efekt HDR ovládat a dostat tak ještě zajímavější fotografie.

Základem je aplikace Snapseed od Google, která je zdarma v App Store a umožňuje vybrat si z mnoha různých efektů pro úpravu fotografií. Mimo zmiňované efekty si zde můžete pohrát i s křivkami či perspektivou, různým orámováním, textem nebo ostrostí snímku. Výslednou fotografii můžete uložit jako nový soubor nebo přepsat existující.

Jak upravovat HDR:

  1. Spustíme aplikaci Snapseed.
  2. Vybereme nahoře vlevo Otevřít.
  3. Dáme Otevřít obrázek ze zařízení a vybereme fotku, kterou chceme upravit.
  4. Ve spodní části displeje zvolíme Nástroje a najdeme HDR scéna.
  5. Zobrazí se čtyři možnosti HDR a můžeme si také zvolit různé intenzity filtru.
  6. Po vybrání zvoleného efektu či intenzity aplikaci efekt potvrdíme.
  7. Dále dáme Exportovat a poté uložíme fotku v efektu HDR, která se nám zobrazí v galerii.

Ukázky (před a po použití HDR):

O autorovi:
Kamil Žemlička je devětadvacetiletý nadšenec společnosti Apple. Vystudoval ekonomickou školu se zaměřením na oblast počítačů. Pracuje jako technolog ve společnosti ČEZ a studuje ČVUT v Děčíně – obor Letecká doprava. Fotografování se intenzivně věnuje poslední dva roky. Jeden z největších úspěchů je čestné uznání v americké soutěži iPhone Photography Awards, kde uspěl jako jediný Čech a to hned se třemi fotografiemi. Dvě v kategorii panorama a jednu v kategorii příroda.

.