Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní se podíváme na režim Portrét a jeho zákonitosti.

Aplikace Fotoaparát je základním fotografickým titulem v systému iOS. Její výhodou je, že je ihned po ruce, protože je do něho plně integrovaná, a také to, že funguje rychle a spolehlivě. Nabízí i několik režimů, mezi kterými se přepínáte prostým šviháním prstu do stran. Najdete mezi nimi i populární Portrét, který Apple uvedl v iPhonu 7 Plus a hned si získal velkou oblibu mobilních fotografů. Postupně jej pořád vylepšuje a přidává mu mnoho možností, jako třeba určení hloubky ostrosti.

Portrétním režimem disponují následující modely telefonu iPhone: 

  • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max 
  • iPhone SE (2. generace) 
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max 
  • iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max 
  • iPhone X, iPhone 8 Plus 
  • iPhone 7 Plus 
  • iPhone X a novější nabízí Portrét i u čelní TrueDepth kamery 

Portrétní focení

Portrétní režim vytváří efekt malé hloubky ostrosti. Díky tomu můžete fotku komponovat tak, aby byl člověk v záběru ostrý a pozadí za ním rozostřené. Když chcete použít portrétní režim, otevřete aplikaci Fotoaparát a přejetím prstu zvolte režim Portrét. Pokud aplikace hlásí, že máte poodstoupit, vzdalte se od focené osoby. Až se rámeček zbarví žlutě, můžete fotit.

Pokud jste moc blízko, moc daleko anebo je moc velká tma, aplikace vás na to upozorní. Můžete taky použít True Tone blesk (spíše než v noci raději v protisvětle), nastavit samospoušť nebo fotku vylepšit filtrem. Některé modely iPhonu nabízejí pro režim Portrét několik možností, například 1× nebo 2×, čímž přepínáte úhel záběru.

Na iPhonu XR a iPhonu SE (2. generace) je potřeba, aby zadní fotoaparát rozpoznal lidský obličej, protože nemají dva objektivy. Teprve potom je možné udělat fotku v režimu Portrét. Chcete-li však na těchto telefonech fotit domácí mazlíčky a objekty, může vám k tomu posloužit aplikace Halide, která omezení v podobě přítomnosti lidské tváře obchází.

Změna portrétního nasvícení a hloubky ostrosti 

Přirozené světlo, studiové světlo, obrysové světlo, jevištní reflektor, černobílý jevištní reflektor a černobílé high-key světlo – to jsou možnosti nasvícení, které lze na portrétové fotografie použít (zadní fotoaparát iPhonu XR podporuje jenom první tři efekty). Určit je můžete už před pořízením snímku, stejně tak ale i po něm, pokud si fotografii dohledáte ve Fotkách a zvolíte na ni nabídku Upravit.

Intenzitu určíte klepnutím na tlačítko portrétního nasvícení, které má podobu šestiúhelníku. Následně se vám zobrazí posuvník, kterým můžete intenzitu přidat nebo ubrat. I toto je možné činit až po pořízení snímku. V obou případech se jedná o nedestruktivní úpravu, takže ji můžete kdykoli změnit nebo úplně odvolat. To platí i pro samotný efekt portrétu. Hloubka ostrosti má symbol ƒ ohraničený kruhem. Po výběru funkce se vám opět zobrazí posuvník, kdy jeho tažením hloubku editujete. I když fotografujete v režimu Portrét, pořád můžete aplikovat na scénu i další standardní filtry aplikace. Poznámka: Rozhraní aplikace Fotoaparát se může mírně lišit podle toho, jaký model iPhonu a verzi systému iOS používáte. 

.