Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní už se přesouváme k aplikaci Fotoaparát. 

Aplikace Fotoaparát je základním fotografickým titulem v systému iOS. Její výhodou je, že je ihned po ruce, protože je do něho plně integrovaná, a také to, že funguje rychle a spolehlivě. Věděli jste ale, že k tomu, abyste ji spustili, vůbec nemusíte hledat její ikonu na ploše? Oproti ostatním titulům instalovaným z App Store totiž nabízí možnost spuštění i ze zamčené obrazovky nebo z Ovládacího centra.

Uzamčená obrazovka 

Vezměte si situaci, kdy rychle potřebujete pořídit nějakou momentku. Vezmete do ruky svůj iPhone, odemknete jej, na ploše zařízení najdete Fotoaparát, spustíte jej a až poté fotografujete. Moment, který jste chtěli zvěčnit, je už samozřejmě dávno pryč. Existuje ale o poznání rychlejší způsob, jak záznam pořídit. V podstatě vám stačí jen iPhone rozsvítit, a hned se vám v pravém dolním rohu zobrazuje ikona fotoaparátu. Na ni tak stačí silně zatlačit prstem, nebo na ní dlouze podržet prst, podle toho, jaký model iPhonu vlastníte. Lze zde i švihnout prstem po displeji z pravé strany na levou a Fotoaparát také ihned spustíte.

Nemusí se jednat jen o případ zamčené obrazovky. Stejná ikona a stejná možnost spuštění Fotoaparátu se nachází i v Oznamovacím centru. Stačí jej jen stáhnout shora dolů a vpravo dole opět najdete symbol aplikace. Spustíte ji stejně, jako ve výše uvedeném případě, tedy i gestem přejetí prstu po displeji směrem doleva.

Ovládací centrum 

Na iPhonech s Face ID se Ovládací centrum otevírá tažením prstu z pravého horního rohu směrem dolů. Pokud jste si v Nastavení -> Ovládací centrum neurčili jinak, tak se i zde ikona Fotoaparátu nachází. Výhoda spouštění aplikace z Ovládacího centra je ta, že jej můžete aktivovat kdekoli v systému, máte-li tedy zapnutou možnost Přístup v aplikacích. A to ať už píšete zprávu, brouzdáte po webu, nebo hrajete hru. Tímto jednoduchým gestem si ušetříte proces vypnutí aplikace, nalezení ikony Fotoaparátu na ploše a jeho spouštění.

Force Touch a dlouhé podržení ikony 

Pokud se přece jen používání ikony aplikace nechcete vzdát, použitím gesta Force Touch (silným stiskem aplikace), nebo dlouhým podržením ikony (záleží na tom, jaký model iPhonu vlastníte), vyvoláte dodatečnou nabídku. Ta vám okamžitě umožní pořídit selfie portrét, klasický portrét, nahrát video nebo pořídit normální selfie. Opět tím šetříte čas, protože se mezi režimy nemusíte přepínat až ve spuštěné aplikaci. Toto však funguje i v Ovládacím centru. Místo klepnutí na ikony ji silně stiskněte nebo na ní chvíli podržte prst. Ta vám umožní spustit stejné režimy, jako případ výše.

.