Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je vybalíte a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Jenže podle toho bude vypadat i výsledek. Chce to tedy trochu přemýšlet, aby byly vaše snímky co nejlíbivější. A od toho je zde náš seriál Fotíme iPhonem, ve kterém vám ukážeme vše potřebné. Nyní si projdeme rozhraní aplikace Fotoaparát a její zákonitosti.

Aplikace Fotoaparát je základním fotografickým titulem v systému iOS. Její výhodou je, že je ihned po ruce, protože je do něho plně integrovaná, a také to, že funguje rychle a spolehlivě. Zde si ukážeme některé zákonitosti, které vám při běžném používání možná unikly. Tento článek se vztahuje k telefonu iPhone XS Max s iOS 14.2. Napříč jednotlivými modely a operačními systémy se mohou vyskytnout drobné rozdíly.

Ostření a určení expozice 

Fotoaparát rozhodně nepatří mezi pokročilé fotografické aplikace, které vám poskytnou plný ruční vstup. Nenastavíte si zde ani ISO, ani čas závěrky, co ale můžete ovládat, je alespoň výběr ostřícího bodu a určení expozice čili toho, jak světlá nebo tmavá výsledná scéna bude.

Bod ostření vybere jednoduchým klepnutím na displej na to místo, na které chcete ostřit. Symbol slunce, který se u vybraného bodu zobrazí, pak určuje expozici. Stačí zde táhnout prstem nahoru nebo dolů pro její korekci. Pokud chcete expozici a zaostření zamknout na toto místo, podržte na něm prst, dokud se nezobrazí nápis „AE/AF vypnuto“. Jakmile se pak pohnete, telefon nepřepočítává scénu dle nových podmínek.

Přiblížení a oddálení 

Pokud váš iPhone disponuje více objektivy, umožní vám také jisté přiblížení, nebo naopak oddálení. Tyto kroky jsou zobrazeny číslicí nad spouští, kde se vám zobrazuje např. 0,5×, 1×, 2× atd. Pokud na tato čísla klepnete prstem, iPhone automaticky přepne objektiv na daný ekvivalent. Jestli však potřebujete nějaký krok mezi, stačí vám na symbolu podržet prst a rozjede se vám vějíř se stupnicí.

Při fotografování si zde dejte pozor na to, že se jedná o digitální přiblížení nebo oddálení, a tím se degraduje i kvalita fotografie. Platí to sice i u videa, ale pokud nahráváte ve 4K kvalitě, tak už to tolik nebolí. Při videozáznamu navíc pomalým sunutím prstu po displeji můžete efektně přibližovat nebo oddalovat celou scénu během pořizování záznamu.

Kolmý pohled 

Zejména pokud potřebujete fotografovat nějaké dokumenty, hodí se vám ukazatel kolmého pohledu. Ten standardně nevidíte, ale protože iPhone obsahuje gyroskop, tak při jeho naklonění objektivem dolů v režimu Foto se vám uprostřed displeje začnou zobrazovat dva body. Ten bílý značí přesný kolmý pohled, ten žlutý váš aktuální pohled. Jakmile oba body překryjete, směřuje váš fotoaparát kolmo dolů a tím můžete udělat přesnou fotografii nějakého dokumentu. Když se body překrývat nebudou, může dojít ke zkreslení.

Panorama 

Chcete-li vyfotit impozantní krajinu, která se vám ale nevejde celá do jednoho záběru, tak panoramatickým režimem vyfotíte parádní širokoúhlé záběry. V režimu Pano se vám uprostřed obrazovky zobrazuje naváděcí pruh, který vám pomůže s focením. Chcete-li fotku začít snímat zleva, ujistěte se, že šipka ukazuje doprava. Pokud chcete začít zprava, klepnutím na šipku ji obrátíte.

Klepněte na tlačítko spouště a pomalu rovně fotoaparátem pohybujte z jedné strany záběru na druhou. Snažte se šipku udržovat ve žlutém naváděcím pruhu. I zde funguje možnost přiblížení nebo oddálení. Zejména s iPhony s ultraširokoúhlým objektivem může být výsledek skutečně líbivý. Nejde zde ale použít digitální přiblížení, takže se musíte držet nastaveného krokování.

.